GIGANTTI

Huijaustako??

Olen muutamaan otteeseen lueskellut kirjoituksia joissa on mollattu Gigantin "tarjouksia" mutta nyt tuli myös omalta osalta mitta täyteen.

Joulun alla tarjouslehdessä oli mainos mp3-soittimesta mutta Varkauden myymälään mentäessä selvisi että tätä tarjoustuotetta ei ole eikä tulekaan tähän kauppaan. Itse asiassa Itä-Suomen alueella olevissa kaupoissa ei tuotetta enää ollut vaikka tarjouslehti oli tullut edellisenä päivänä eikä todennäköisesti tulekaan.

No, homma jatkui viime maanantaina (tarjouslehtihän tuli la-su) kun menin ostamaan lehdessä tarjouksessa ollutta DVD-soitinta. "Sori, ei ole eikä tule meille eikä muihinkaan tämän kauppiaan hallinnoimiin myymälöihin (P:mäki, Kouvola ja mitä niitä oli).
Päätin kuitenkin soittaa Kuopioon ja kysellä jos siellä olisi. "Sori, ei ole Kuopiossakaan". Seuraavaksi kysyin että onko niitä yleensäkään missään Gigantin myymälöissä ja vastaus oli että "No kyllä niitä varmaan joihinkin myymälöihin pitäisi tulla vielä pieniä eriä". Sit menikin hermot...

Kiitti mulle riitti Gigantti!
Ennemmin maksan tuotteestani pari kymppiä enemmän. Tällöin ainakin saan haluamani tuotteen kotiin.
Mitähän muuten kuluttaja-asiamies olisi mieltä tuollaisesta "valemyynnistä"?? Onko kukaan ollut asiasta yhteydessä?

11

2445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!!!!

      paska kauppa!!!

    • anna suora palaute

      kauppaan! Ei sillä ole mitään merkitystä jos täällä kiukuttelet. Suora palaute heti kauppiaalle on paras.

      • suoraa palautetta

        ei ole annettu??? Sekä kauppa että puhelinpalvelu saivat kyllä erittäinkin suoraa palautetta. Lähinnä kiinnostaisi onko joku ollut vastaavan asian tiimoila yhteydessä kuluttajaviranomaisiin ja mikä heidän kantansa asiaan on ollut.


      • iiiiiii

        ei auta mikään suora palaute kauppiaalle..kauppiaat ovat kaiken tämän takana...vaan asiakkaiden pitäisi lopettaa asiointi Gigantissa ja mennä Mustaanpörssiin....homma pelaan ja ovat aina sanojensa takana


    • Korvaava tuote

      Mikäli kauppa mainostaa jotain tuottetta, jota he eivät saa tai se on loppunut, eikä mainoksessa ole mainontaa esim. "löytyy vain tietyistä myymälöistä", "erä" tms. niin joutuu kauppa hommaamaan ko. tuotteen kohtuullisessa ajassa tai myymään jonkin muun ominaisuuksiltaan vastaavanlaisen tuotteen mainoksessa olleeseen hintaan.
      Lisäksi kauppa on velvollinen korvaamaan myöskin asiakkaalle aiheutuneet välilliset kulut mm. matkakorvaukset.

      Eikun takaisin kauppaamaan peräämään saatavia!

      -Myyjä-

    • vanha konsti

      Tuo vanha sisäänveto kikka ollut Musta Pörssi ketjussa käytössä jo vuosia,tärkeintä on saada ihmiset tulemaan liikkeeseen,ostaahan ne ehkä jotain muuta sillä samalla reissulla. Ei tuosta huijauksesta mitään seuraamuksia liikkeelle ole,jos ei ole kyseistä tuotetta niin silloin sitä ei ole. Ihan viisainta on olla uskomatta mainoksiin,Gigantin,Markantalon,Mustan Pörssin ja vastaavien liikkeiden mainokset vaan suoraan lukemattomina paperinkeräykseen,sinne ne kuuluu.

    • Kun ostat sitten autoa tv:tä tai kalusteita niin osta ne Varkaudesta. Jos ostat esim. Markantalon kovasti mainostettuja juttuja Kuopiosta hintaan tulee ensinnäkin matkakulut ja siellä jos missä käytetään edellämainittua mainoshuijausta. Jos sulle tulee vikaa takuu aikana eikun kiikuta Kuopioon ja taas tulee kuluja. Ainakin eteläsuomessa sai taistella edellämainitun takuista. Varkaudessa ei mikään estä tinkimästä hintaa samale tasolle ja takuu toimii. Savon sanomien mainokset on voimassa vain Kuopiossa. Olen törmännyt niihin Carlssonin ja CM:n mainoksissa. Samalla kun ostat täältä jätät veromarkkoja kaupunkiin mieti myös sitä. Osta se Seppälän paita täältä äläkä Kuopiosta.

      • näin,

        Käyttämällä paikallisia palveluja ne säilyvät ja jopa kehittyvät. Ja tavarat saa halutessaan samaan hintaan kuin isommiltakin pitäjiltä.

        Pitkä asiakassuhde mahdollistaa myös henkilökohtaisen asiantuntevan palvelun joka yleensä jatkuu myös ongelmien ilmetessä.


    • Kuulopuhe

      Kentällä liikkuu huhua, että Gigantin pääomistajan englantilaispankilla olis rahahanat kiinni. Englantihan painii rahoituskriisissä. Punnan kurssi on romahtanut kurssi tällä hetkellä 1 GBP = 1.108 EUR. Gigantin nettikaupasta vissiin saa tilattua tavaraa, mutta myymälöistä puuttuu.Nyt kannattaa ostaa englantilaisista nettikaupoista.

    • Anonyymi

      Hesarissa oli artikkeli Gigantista:

      84-vuotias nainen meni ostamaan Gigantista halpaa johtoa mutta tuli ulos satoja euroja köyhempänä: ”Kuinka moni muu joutuu tällaisen kohteeksi?”
      Iäkkäälle naiselle kaupattiin Gigantin myymälässä kaksi kallista sopimusta, joihin hänelle kirjattiin tekaistu sähkö­posti­osoite. Kilpailu- ja kuluttaja­virasto kertoi äskettäin saaneensa palautetta kodin­elektroniikka­ketjun asiakas­palvelun puutteista.

      Ei mitään moraalia Gigantissa, tulevaisuudessa jätän väliin.

    • Anonyymi

      Sehän on yksi tissi bwtri kassalla siinä on kaksi gigantin sanakirja miestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      740
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe