Etsin sopivaa objektiivia tuotekuvaukseen. Kuvattavat esineet ovat noin 25cm "syviä" ja koko alan tulisi olla terävä. Runkona minulla on Canonin EOS 40D. Olisiko myös vinkkejä kameran säätöihin ko. kuvattaville.
Mikä objektiivi tuotekuvaukseen
HeMaKa
51190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan kittiputkellakin saat riittävää syväterävyyttä. Yleisin ongelma on että sitä ei saa tarpeeksi lyhyeksi. Enemmän kannattaa kiinnittää huomiota valaistukseen, eli ulkoinen salama. Sitten joku tasavärinen kangas kuvaustaustaksi, vaikka lakana tai verho. Pokkarillakin saa näyttäviä tuotekuvia kun valaistus on kunnossa.
Kuvausta helpottaa jos laitat kameran jalustalle. Itse teen joskus niin, kun on vaikeasti valaistava kohde, että kamera jalustalle, muutaman sekunnin valotusaika ja samalla väläytän salamaa (kamerasta irti) test-napilla pari kertaa eri kulmasta.
Kamerasta herkkyys minimiin ja aukko tilanteesta riippuen 5.6 tai 8.
Lähtökohta voisi olla ns. normaaliobjektiivi, eli esim 28/1.8 USM. Toinen vaihtoehto olisi 50mm, joko 1.8 tai 1.4. Noilla saa hyvin luonnolliselta näyttäviä kuvia. Syvyysterävyyteen vaikuttaa myös kuvausetäisyys.
Säätöihin vaikuttaa se, miten hoidat valaistuksen. Aukko välille 5.6-11, ja valoa sitten tarpeen mukaan. "Valaisuun" käy myös jalusta ja luonnonvalo, jolla saat tärähtämättömiä kuvia, vaikka aika menisi sekuntiin ja jopa yli.
Eipä tuosta mitään tule jos et mitään tiedä valokuvaamisesta!
Mikäli tiedät kuvattavan esineen koon ja miten isolle alalle kuvaa haluat kohteen näkyviin ni voit laskea mikä kuvakulma, etäisyys ja aukko sopii tähän hommaan.
ISO arvon valinta on myöskin kiinni siitä mitä kuvalta haluat. ISO herkkyys tekee paljon muutakin kuin vain lisää tai vähentää nopeutta tai kohinan määrää.
Tietysti voit myös arvailla ja kokeilla, kuten taitaa tämän päivän web-kuvaajat tekevän. Kuten yllä olevista vastauksista käy ilmi, on netissä olevat neuvot usein päin mäntyä.
"ISO herkkyys tekee paljon muutakin kuin vain lisää tai vähentää nopeutta tai kohinan määrää."
Mitä muutakin se tekee?