Richmond Hotel Apartments,Dubai

On lähdössä Dubaihiin nyt perjantaina ja varattiin hotelli erikseen.On tarkitus majoittua Richmond hotellissa mieheni ja 2vuotis lapseni kanssa. Onko kukaan ollu kyseissä hotellissa. Minkälainen palvelu siellä on, missä kunnossa hotelinhuoneet oo? Onko se lapsiystävällinen paikka?
Niin vielä semmenonen kysymys? Miten saa nainen pukeutua siellä?

Kiitos etukäteen vastauksistanne.
181347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
  • olen niinmonta kertaa dubaissa käynyt että voin sanoa että sieltä ei murjuja löydy hotelleista,mutta narisijoita löytyy näköjään ja joka asiaan tyytymättömiä.

    Äänestä

  • Rouva M kirjoitti:

    olen niinmonta kertaa dubaissa käynyt että voin sanoa että sieltä ei murjuja löydy hotelleista,mutta narisijoita löytyy näköjään ja joka asiaan tyytymättömiä.

    Dubaista löytyy hotelleja joka lähtöön, murjuista loistoon ja luxukseen. Ehkä Rouva M ei ole ollut kuin tietyn tähtiluokituksen omaavissa, joten ei paremmasta tiedä. Kukin matkustaa tyylinsä ja rahojen mukaan. Mainitsit, että narisijoita ja tyytymättömiä löytyy joka asiaan. Narisijat ja tyytymättömät ovat hotellien asiakkaita, jotka haluavat rahoilleen vastinetta. Hotellivaraamojen sivuilta löytyy usein eri kansallisuuksien omaavien asiakkaiden kirjoittamia mielipiteitä hotellista, niin kuin ovat oleskelunsa aikana kokeneet.

    Äänestä

  • narisuttelija kirjoitti:

    Dubaista löytyy hotelleja joka lähtöön, murjuista loistoon ja luxukseen. Ehkä Rouva M ei ole ollut kuin tietyn tähtiluokituksen omaavissa, joten ei paremmasta tiedä. Kukin matkustaa tyylinsä ja rahojen mukaan. Mainitsit, että narisijoita ja tyytymättömiä löytyy joka asiaan. Narisijat ja tyytymättömät ovat hotellien asiakkaita, jotka haluavat rahoilleen vastinetta. Hotellivaraamojen sivuilta löytyy usein eri kansallisuuksien omaavien asiakkaiden kirjoittamia mielipiteitä hotellista, niin kuin ovat oleskelunsa aikana kokeneet.

    Vai semmosia ne narisijat on..haluavat rahoilleen vastinetta,niitä tuntuu riittävän,mutta eiköhän se lomaviikko mene pilalle vaatien sitä vastinetta aamusta iltaan,menee mahdollisesti saatu vastine ihan hukkaan ja uutta vastinetta vaatiessa..no edelleen olen sitämieltä että narisijat pysykööt kotonaan,matkalla pitää olla avoimin mielin ja maan tavoilla..ja mitä siihen tulee etten tiedä paremmasta...et sinä osaa sanoa mitään-siihenkään asiaan:)Eli plusmiinus nolla,enkä enempää kommentoi tästä eteenpäin,mukavaa talvenjatkoa ja iloista uuttavuotta.

    Äänestä

Naisen pukeutuminen rannalla ja altaalla: uimapuku tai bikinit ei yläosaton. Kaupungilla liikkuessa normaali vaatetus kuitenkin niin, että mielellään polvet ja olkapäät peittyy. Ei myöskään muotoja paljastavaa liian kireää vaatetusta suositella. Dubaissa kyllä näkee pukeutumista laidasta laitaan, tosin järjen käyttö on sallittua. Ostoskeskuksissa kuin muissakin sisätiloissa saattaa olla viileää ilmastoinnin takia, joten joku voi tarvita pitkähihaista.

Hotellin valinta on ehkä vaikeaa ellei tunne aluetta, siksi monet saattavat valita kuvauksen/hinnan perusteella hotellin. Tuskin Richmond paras mahdollinen on, muttei välttämättä aivan pahakaan. Palvelu tuon tason hotel- apartmentseissa on samaa luokkaa, kyllä siellä palvelua saa sen mitä tarvitseekin.

Äänestä

Usean kerran siellä käyneenä voin sanoa että ei mitään hätää ainakaan hotellien kanssa eikä minkään muunkaan,tuo eräs tuossa kommentoi helvetillisestä hotellista mutta noita asiantuntemattomia kotona nössöttäviä nörttejä riittää kommentoimaan mitään tietämättä.
Jokapaikassa ollaan ystävällisiä lapsilleKKIN,vaatetus ihan normaali kesävaate ei mitään kauheita pornoasuja mielellään,itsellänikin ollut ihan normaalia toppia ja esim caprihousut tai normaalimittainen hame,ei mitään nilkkaan asti tartte olla.Ruoka on hyvää eikä tartte pelätä vatsatauteja,kaupungilla esim kaksi kahvia,pullat ja vesipullo 0,80centtiä mutta ostoskeskuksissa voi sama olla 20e.parit pizzat ja juomat n5-6e.Ruokapaikka voi näyttää vaatimattomalle mutta kun uskaltaa sisään niin ruoka on ihan hyvää.Ja turvallista on liikkua vaikka yöllä,kukaan ei ryöstä eikä tee muutenkaan pahojaan,eli ei turhaan ole mekään ihastuttu siihen paikkaan.

Äänestä
  • Ja olenpa minäkin siellä käynyt jo 12 kertaa ;)
    Ja siellä on todella surkeitakin hotelleja mutta
    rouva ylimielinen sitä tuskin tietää kun ei ole
    mennyt minnekään minne Aurinkomatkojen opas
    ei ole taluttanut ;)

    Rouva on sitten etsinyt kaikkein halvimmat ruokapaikat, oliko roskikset jo tyhjätty?

    Äänestä

  • rouva ylimieliselle kirjoitti:

    Ja olenpa minäkin siellä käynyt jo 12 kertaa ;)
    Ja siellä on todella surkeitakin hotelleja mutta
    rouva ylimielinen sitä tuskin tietää kun ei ole
    mennyt minnekään minne Aurinkomatkojen opas
    ei ole taluttanut ;)

    Rouva on sitten etsinyt kaikkein halvimmat ruokapaikat, oliko roskikset jo tyhjätty?

    En viitsi vaivautua edes kommentoimaan:)

    Äänestä

Hotelli sijaitsee Al Raffa -nimisella alueella Manazel-tornien vieressa. Lahistolla on lahinna muita huoneistohotelleja. Hotellin toisella puolella on mm. huoltoasema seka supermarket, tama siis silla puolella jossa kulkee isompi Mankhool Road. Toisella puolella on pienempi kauppa ja muutama ravintola, mm. Caesars seka Sharaf DG -elektroniikkaliike. Hotellista on noin 40 minuutin kavelymatka Jumeiran yleiselle uimarannalle, noin 10-15 minuutin kavelymatka alueelle, jossa enemman kauppoja. Burjuman-ostoskeskukseen on myos lyhyehko kavelymatka, sinne paasette kun kavelette Kuwait Streetia pitkin ja kaannytte Spinneys-kaupan kohdalta oikealle, ennen Burjumania on myos Centrepoint, jossa on muutama kauppa, mm. edullisia vaatteita.

Satwan ja Jafiliyan kaupunginosat ovat myos kavelymatkan paassa, kun kavelette Mankhool Roadia hotellista katsoen sen huoltoaseman suuntaan. Tosin kun teilla on pieni lapsi mukana niin ei ehka tule kaveltya niin paljon, vaikka kavely rattaidenkin kanssa onnistuu, tosin jalkakaytavat ovat paikoin aika kapeita seka voi olla rakennustoita, jolloin jalkakaytavat voivat puuttua kokonaan. Taksin saatte hotellin edesta ainakin paivaaikaan helposti, illalla voi sitten olla vaikeampaa.

Itse olen ollut tuossa hotellissa 19 yota vuonna 2005 ja ei se mikaan murju ollut. Tosin Rouva M:n kannattaisi katsella ympariinsa ja huomata, etta todellisia murjujakin loytyy. En tieda minka huoneen olette ottaneet, mutta ainakin se "standard studio" oli sellainen, etta oli erillinen makuuhuone, kylpyhuone, sitten erillinen keittonurkkaus ja olohuone, jonne oli sisaankaynti kaytavasta. Hotellissa on laattalattia ja osassa huoneista myos parveke. Hotellin edessa menee katu ja toisella puolella ei ole mitaan, joten ikkunoista voi katsella ilman, etta on toisen hotellin seina vieressa.

Katolla on uima-allas, jossa on erillinen lapsille erotettu osa ja on myos joitakin aurinkotuoleja seka suihku uima-altaalla ja myos erilliset vaatteiden vaihtohuoneet seka kuntosali siella samassa kerroksessa.

Siivous oli paivittain. Nykyaan hotellissa on myos ravintola, mutta silloin ei ollut, en tieda sitten kuuluuko nykyisin aamiainen huoneen hintaan, mutta ainakin siis erillinen ravintola loytyy hotellista.

Minulla ei pahaa sanottavaa hotellista ole kuin ainoastaan parista asiasta. Silloin kun olin siina niin siella uudistettiin huoneita (sohvat, verhot ja kaapit vaihdettiin uusiin). Vieraille ei tata kuitenkaan kerrottu, joten olipas mukava tulla huoneeseen ja huomata, etta vaatteisiin ja muihin kaapissa olleisiin tavaroihin oli koskettu ja ne heitetty uuteen kaappiin. Alakerran vastaanotossa kylla kaskettiin tyhjentamaan tallelokero, joka oli kaapin sisalla, mutta ei mitenkaan sanottu, etta se koko kaappi vaihdetaan, itse luulin vain, etta tallelokero vaihdetaan niin en niita vaatteita siirtanyt mihinkaan. Pieni asia, mutta ei ole mukavaa, kun omaisuuteen tuolla tavalla "kajotaan".

Toinen negatiivinen asia liittyy siihen, etta minun kasitykseni mukaan huoneestani veloitettiin 400 dirhamia liikaa. En kuitenkaan maksanut huonetta itse ja ystavani, joka maksoi huoneen on sellainen ihminen, ettei ala valittamaan mistaan vaan maksoi kiltisti sen hinnan, vaikka minun mielestani se alkuperainen sovittu hinta oli 400 vahemman. Epailen, etta nostivat hintaa kun hanella oli kansallispuku paallaan niin ajattelivat, etta voivat sitten pyytaa enemman rahaa. Hotellin tyontekijoista (silloin 3 vuotta sitten) yksi nainen oli mielestani jotenkin ylimielisen oloinen, mutta en sitten tieda millaisia tyontekijoita siella nykyaan on.

Sinulla tuskin tulee olemaan ongelmia, koska olet miehesi kanssa liikkeella, mutta kylla varmaan sinuakin tullaan tuijottamaan. Miehiahan siella on moninkertaisesti naisiin verrattuna. Voit pukeutua normaaleihin kesavaatteisiin. Minulla olisi vaikka kuinka paljon naita hairintatapauksia kerrottavana, mutta moni ei suostu uskomaan kyseisesta paikasta mitaan negatiivista. Jos liikut yksin naisena niin tulet huomaamaan kuinka saat huomiota miehilta, autoista saatetaan huudella jotain, avata ikkunoita sinun kohdallasi. Minun "ennatykseni" on 3 hairintatapausta kavelymatkalla aamukahdeksalta siita Richmond-hotellin tuntumasta laheiseen Choitram-kauppaan. Oli auton torven soittoa minun kohdallani, auton ikkunan avaamista ja huutelua jne. Jos nain kay niin kannattaa vain olla huomioimatta, muutenkin on todella raivostuttavaa, ettei oikein voi kavella rauhassa ilman taksien torven soittoa. Valilla tulee sellainen tunne, etta miten idioottina ihmisia oikein pitavat, kai nyt jokainen osaa nayttaa kiinnostuneelta taksista eika kavella eteenpain jos olisi taksin tarpeessa.

Rouva M:n kirjoituksiin liittyen, etta miehesi kanssa voit varmasti hyvin rauhallisin mielin liikkua myos yoaikaan, mutta Rouva M tuntuu pitavan Dubaita jonain paratiisina, jossa ei tapahdu mitaan pahaa. Mina en ainakaan liikkuisi yksin ulkona yolla, kun kerran paivallakin on tata hairintaa ja muuta niin yolla en todellakaan asettaisi itseani vielakin suurempaan vaaraan. Rikoksia tapahtuu, naisia raiskataan ym. ja kannattaa aina muistaa se, etta kyseisessa maassa on monin paikoin lehdistossa myos tietty sensuuri, ettei laheskaan kaikesta pahasta kirjoiteta niin avoimesti kuin monissa muissa maissa. Minulla on kyseisesta maasta ystava, joka on kertonut kotimaastaan paljon asioita, jotka eivat paasisi matkailumainosten ruusunpunaisiin esitteisiin mukaan. Uskon, etta han tietaa kotimaansa asiat paremmin kuin Rouva M.

Äänestä
  • Ilmoitetun hinnan päälle tulee vielä
    10 prossaa veroja ja monesti vielä joku
    10 prossan palvelumaksu joita ei ennakkoon
    kerrota missään selkeästi.

    Äänestä

  • kahvittarelle kirjoitti:

    Ilmoitetun hinnan päälle tulee vielä
    10 prossaa veroja ja monesti vielä joku
    10 prossan palvelumaksu joita ei ennakkoon
    kerrota missään selkeästi.

    Kiitos teille kaikille jotka vastaneet.

    Niin huomasin ku varattiin hotellin, että tulee jotain veroja ja palvelumaksu päälle.

    On sitten huomenna lähdössä sinne. Ollaan 2vk Dubaissa. Varattiin viikoksi vaan ton hotellin.
    Voi sitten vaihtaa jos ei ole hyvä paikka.

    Äänestä

  • kahvittarelle kirjoitti:

    Ilmoitetun hinnan päälle tulee vielä
    10 prossaa veroja ja monesti vielä joku
    10 prossan palvelumaksu joita ei ennakkoon
    kerrota missään selkeästi.

    tuosta veroasiasta vaan se ylimaarainen raha, joka oli 500 dirhamia (tarkistin juuri) veloitettiin, vaikka oli jo etukateen sovittu eri hinta ja siina kuitissa oli mainittu tarkasti se hinta. Hinnan piti olla siis 9 400 dirhamia ja kyseinen hinta sisalsi jo kaikki verot ym. Mutta lopulta pyysivatkin 9 900. Itse olisin asiasta valittanut jos olisin ollut maksajana, mutta silla kertaa minulla ei ollut asiaan paatantavaltaa. Joka tapauksessa jotain omituista siina hinnassa oli ja itse ainakin koin kyseisen asian huijauksena kun oli kuitenkin aivan eri hinnasta sovittu ja siita oli viela kuitti miten paljon taytyy viela maksaa (maksu oli kahdessa erassa ja 1. osa maksettiin jo pari kuukautta ennen hotelliin tuloa).

    Äänestä

  • UPDATE_6295624 kirjoitti:

    tuosta veroasiasta vaan se ylimaarainen raha, joka oli 500 dirhamia (tarkistin juuri) veloitettiin, vaikka oli jo etukateen sovittu eri hinta ja siina kuitissa oli mainittu tarkasti se hinta. Hinnan piti olla siis 9 400 dirhamia ja kyseinen hinta sisalsi jo kaikki verot ym. Mutta lopulta pyysivatkin 9 900. Itse olisin asiasta valittanut jos olisin ollut maksajana, mutta silla kertaa minulla ei ollut asiaan paatantavaltaa. Joka tapauksessa jotain omituista siina hinnassa oli ja itse ainakin koin kyseisen asian huijauksena kun oli kuitenkin aivan eri hinnasta sovittu ja siita oli viela kuitti miten paljon taytyy viela maksaa (maksu oli kahdessa erassa ja 1. osa maksettiin jo pari kuukautta ennen hotelliin tuloa).

    Eikä teillä ole luottokorttia?
    Itse olen aina Dubaissa maksanut hotellin
    check-outissa kortilla.

    Äänestä

  • kahvittarelle kirjoitti:

    Eikä teillä ole luottokorttia?
    Itse olen aina Dubaissa maksanut hotellin
    check-outissa kortilla.

    Tämä varmaan riippuu siitä mitä kautta hiotellin on varannut. Jos varaa suoraan hotellista, yleensä maksetaan check outissa. Jos varaa välittäjän kautta, tapoja voi olla erilaisia: jotkut veloittavat koko summan heti ja asiakas saa voucherin jnka esittää hotellissa. Jotkut välittäjät ottavat osan etukäteen, loppu maksetaan hotellissa. Jotkut välittäjät oikeasti vain "välittävät" huoneen eivätkä puutu rahaliikenteeseen lainkaan.

    jos olet enemmän matkustanut ja käyttänyt erilaisia tapoja varata/ maksaa hotelli, tietänet että näin on kaikkialla, ei vain Dubaissa.

    Äänestä

  • ...viisastelijalle kirjoitti:

    Tämä varmaan riippuu siitä mitä kautta hiotellin on varannut. Jos varaa suoraan hotellista, yleensä maksetaan check outissa. Jos varaa välittäjän kautta, tapoja voi olla erilaisia: jotkut veloittavat koko summan heti ja asiakas saa voucherin jnka esittää hotellissa. Jotkut välittäjät ottavat osan etukäteen, loppu maksetaan hotellissa. Jotkut välittäjät oikeasti vain "välittävät" huoneen eivätkä puutu rahaliikenteeseen lainkaan.

    jos olet enemmän matkustanut ja käyttänyt erilaisia tapoja varata/ maksaa hotelli, tietänet että näin on kaikkialla, ei vain Dubaissa.

    Olen varaillut hotelleja kymmenistä eri maista niin
    suoraan kuin lukuisien välittäjien kautta ja
    koskaan ei ole ennakkoon tarvinnut mitään maksaa
    vaan aina vasta check-outissa.

    Äänestä

  • vai viisastelija ;) kirjoitti:

    Olen varaillut hotelleja kymmenistä eri maista niin
    suoraan kuin lukuisien välittäjien kautta ja
    koskaan ei ole ennakkoon tarvinnut mitään maksaa
    vaan aina vasta check-outissa.

    Menee nyt vähän ohi otsikon, mutta ihan mielenkiinnosta kysyn, mitä varaamoita/välittäjiä (lukuisia!?) olet käyttänyt, keille ei ole tarvinnut etukäteen maksaa? ( Itse tiedän muutaman sellaisen, esim. booking.com.) Sen sijaan et ilmeisesti ole käyttänyt esim. näitä: ebookers, octopustravel, gtahotels, sunhotels, agoda, directrooms, hotels, asiarooms, asiatravel, latestays, yeego, hotelclub, ratestogo, sawasdee...? Koska näistä jokainen ottaa ainakin osan varauskesta etukäteen, monet jopa koko summan.

    Mielelläni otan vihjeet vastaan sellaisista välittäjistä, joille ei tarvitse etukäteen maksaa. Kiitän etukäteen.

    Äänestä

  • kahvittarelle kirjoitti:

    Eikä teillä ole luottokorttia?
    Itse olen aina Dubaissa maksanut hotellin
    check-outissa kortilla.

    Ei ole luottokorttia, ainoastaan Electron. No se juttu meni siis niin, etta han meni hotelliin, varasi huoneen ja maksoi silloin jo osan hinnasta. En muista nyt oliko pakko maksaa heti jo osa summasta vai maksoiko ihan muuten vaan. Joka tapauksessa siina kuitissa minka sai niin luki selvasti "balance to pay" eli hinta mika pitaa viela maksaa ja lopulta sitten veloitettiinkin hieman enemman, vaikka hintaan jo kuului jo kaikki verot ym. Loppuosa hotellimaksusta maksettiin sitten sekin jo ennen poislahtoa.

    Äänestä

  • kysymyksiä kirjoitti:

    Menee nyt vähän ohi otsikon, mutta ihan mielenkiinnosta kysyn, mitä varaamoita/välittäjiä (lukuisia!?) olet käyttänyt, keille ei ole tarvinnut etukäteen maksaa? ( Itse tiedän muutaman sellaisen, esim. booking.com.) Sen sijaan et ilmeisesti ole käyttänyt esim. näitä: ebookers, octopustravel, gtahotels, sunhotels, agoda, directrooms, hotels, asiarooms, asiatravel, latestays, yeego, hotelclub, ratestogo, sawasdee...? Koska näistä jokainen ottaa ainakin osan varauskesta etukäteen, monet jopa koko summan.

    Mielelläni otan vihjeet vastaan sellaisista välittäjistä, joille ei tarvitse etukäteen maksaa. Kiitän etukäteen.

    No tässä vaikka yksi jolla saa maksaa kaikki kerralla check-outissa:
    www.hotelzon.fi

    Ainakin 50 hotellia olen sen kautta varannut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maamiko80 kirjoitti:

On lähdössä Dubaihiin nyt perjantaina ja varattiin hotelli erikseen.On tarkitus majoittua Richmond hotellissa mieheni ja 2vuotis lapseni kanssa. Onko kukaan ollu kyseissä hotellissa. Minkälainen palvelu siellä on, missä kunnossa hotelinhuoneet oo? Onko se lapsiystävällinen paikka?
Niin vielä semmenonen kysymys? Miten saa nainen pukeutua siellä?

Kiitos etukäteen vastauksistanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu