Fieldspanieli?

kertokaa

Kokemuksia kys. rodusta kaipailen! Olemme lapsiperhe jossa 2 alle 4 vuotiasta muksua, isäntä metsästää jonkin verran kanalintuja ja sorsia.

Kaikki kennelliiton määritelmät yms. olen lukenut mutta kertokaa omia kokemuksia koirasta, ja suositelkaa kasvattajaa... :)

3

1559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivan hurmaava

      rotu!!!Meillä lapsia ja muita koiria,kissa,jyrsijöitä...Fieldi on todellinen perhe koira,rakastaa lapsia.Vieraita kohtaan hieman pidättyväinen(vaatii pentuna liikkumista erinlaisissa paikoissa)Olemme aivan hurmautuneita kyseiseen rotuun,meillä kultaisia noutajia ja irlanninsetteri.Fieldi on suhteellisen pieni kokoinen ison koiran ominaisuuksilla siis jaksaa liikkua yms.Ja mikä parasta sen haukuntaa et juuri kuule!Kannattaa tutustua,ota vaikka yhteyttä kasvattajaan,he varmasti kertovat mielellään lisää.Se vielä tämän rodun pentua voi joutua odottamaan jonkin aikaa,minä odotin vuoden,mutta kyllä se kannatti:))))

    • nimittäin rotua ja.....

      mikähän se toinen olisi... 80-luvulta rodun parissa. hurmaava rotu, joskin saattavat olla hieman pidättyväisiä vieraita kohtaan, eivät toki kaikki. hieman trimmattavaa niin kuin spanielit yleensä. ei herkkähaukkuinen eikä hermostunut. voin suositella lämpimästi.

    • sydämeni on

      Aivan ihana rotu! Itsellä on kaksi ja tarkotius astuttaa tuo vanhempi fieldi tässä kevään aikana. Blogiin päivittelen http://didilcoms.vuodatus.net/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      403
      4849
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      475
      2991
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2591
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      193
      2532
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      230
      2529
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      60
      1615
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      588
      1520
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      470
      1345
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      14
      1313
    10. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      42
      1060
    Aihe