Kuulin tossa pari päivää sitten Radiosta hauskan version Nothing Compares 2 U:sta. Jonkun vanhan jazz-naislaulajan cover, ei yrittänyt yhtään mukailla Sinéad O'Connorin tai Princen versiota. Oli ensinnäkin musiikillisesti täysin erilainen, niin myös ainakin kaksi kertaa hitaampi. Lauluesitys pelkistetty ja sovitus sitäkin enemmän.
Tietääkö joku, kuka on kyseessä?
Nothing Compares 2 U
11
1191
Vastaukset
- Nelssoni
Mä kuunteleen vaan tätä http://www.youtube.com/watch?v=rO8JWbG6bVw
- whitedove
En tiedä kenestä on kyse, mutta wikipedia listaa joitain kappaleen cover-versioita, olisiko joku niistä?
http://en.wikipedia.org/wiki/Nothing_Compares_2_U#Other_cover_versions
Lisäksi norjalaisten viime vuonna julkaisemalta Shockadelica-tribuutilta löytyy hidas ja pelkistetty cover. Silje Nergaardin ääni ei tosin mielestäni ole "vanha"... Kyseisen version voi esikuunnella tuolla:
http://www.ccrecords.musikkonline.no/shop/displayAlbum.asp?id=34576- jukka
Ei ollut mikään noista wikipedian listalla olleista cover-esittäjistä tai Silje Nergaardinkaan versio. Kumma juttu.
- PELASTAJAMESSIAS
Hei, Jukka!
Luin viestisi ja päätin oitis auttaa ihmistä hädässä - minäkin olen saanut apua, sitä tarvittuani, joten päätin laittaa hyvän kiertämään.
Tovin etsittyäni tärppäsi! "Vanha jazz-naislaulaja" ja "musiikillisesti täysin erilainen -- kaksikertaa hitaampi -- lauluesitys pelkistetty" täsmäävät täydellisesti löytämääni coveriin kappaleesta Nothing Compares 2 U. No, nyt varmasti varpaillasi odotat lahjaasi kuin tikkariaan kohti ojentuva pikkutyttö karkkikaupassa!
Kyseessä on jazz-yhtye George White Group. Heidän coverinsa kulkee samaisella nimellä kuin Artistin alkuperäinen, Nothing Compares 2 U. Tuo biisi löytyy albumilta "Jazz and '80s", jolle on koottu eri yhtyeiden jazzahtavia covereita suurimmista 80-luvun hiteistä. Sattuupa platalla olemaan myös Princen ehkä kaikkien aikojen suurimmasta, menestyneimmästä, purppuraisimmasta biisistä Purple Rain tehty jazz-versio.
Ohessa linkkejä, joista yksikään ei anna sinulle tikkariasi, joten saat nojata vielä hetken kiusoittelevaa karkkikaupan myyjää kohti. Ainakin tiedät, että tulet tikkarin joskus saamaan. Suosittelen DC :aa. Kukistetut YouTube ja Wikipedia nostavat avuttomina hartioitaan.
rhapsody.com/george-white-group
emusic.com/album/George-White-Group-Jazz-And-80s-MP3-Download/10893216.html
Nyt löysin toimivan linkin, joskin kappale on vain 30-sekuntinen näyte. Enkö olekin ilkeä, kun annan vain lipaista namia, mutten anna sitä kokonaan? Etsin vielä täydellistä versiota. Alla kuitenkin se näyte.
last.fm/music/George White Group/_/Nothing Compares 2 U?autostart
Nyt löytyi koko vitun namunen! Ole hyvä, Jukka:
mp3tube.net/musics/George-White-Group-Nothing-Compares-to-You/93008/
En halua sinulta mitään, Jukka. En päättänyt auttaa sinua ja etsiä kuvailemaasi kappaletta saadakseni jotain sinulta. En halua vastapalkkiota, en rahaa, en kukkia, en treffejä, en traktoria. Tämä avunanto oli sinulle täysin ilmainen.
Yhtä asiaa sinulta kuitenkin pyydän.
Jos joskus elämäsi aikana - tänään, huomenna, viiden vuoden päästä, traktorimessuilla - kohtaat tilanteen, jossa toinen on sinun asemassasi tarviten apua, muistele tätä hetkeä - kun sinua autettiin. Siis pyydän, että sinäkin annat hyvän kiertää, kuten tein nyt.
Vielä viimeinen asia...
Kun olet auttanut toista, sano hänelle samat sanat kuin minä sanoin sinulle.
Voimme muuttaa maailman, Jukka! Mitä siis teet?- jukka
Laitan totta kai hyvän kiertämään, et kai sitä epäillyt? ;)
Tuo muuten todella on SE versio, kiitoksia vielä yhdesti. - PELASTAJAMESSIAS
jukka kirjoitti:
Laitan totta kai hyvän kiertämään, et kai sitä epäillyt? ;)
Tuo muuten todella on SE versio, kiitoksia vielä yhdesti.Ole hyvä - kerran!
- Anonyymi
PELASTAJAMESSIAS kirjoitti:
Ole hyvä - kerran!
👍👍👍
- iziziziziz
Mulle se on aina "Nothing compress you too (tai U2, Youtube)", whatever, joutavaa skeidaa kuitenkin. Helvetin yliarvostettua musiikillisesti.
- errrrrrrrrrrrrrrr
Yliarvostettua on siis tän pätkän tuotanto, okei, Purple Rainilla on jotain.
- jukka
errrrrrrrrrrrrrrr kirjoitti:
Yliarvostettua on siis tän pätkän tuotanto, okei, Purple Rainilla on jotain.
Kyllähän PRINCEN kaltaiset legendat ansaitsevat riskektinsä ;)
- Daddy Pop
errrrrrrrrrrrrrrr kirjoitti:
Yliarvostettua on siis tän pätkän tuotanto, okei, Purple Rainilla on jotain.
on ehkä maailman paras biisi, ja populaarimusiikin kaikkien aikojen kymmenen parhaan sävellyksen joukkoon nousevat myös Purple Rain, Nothing Compares 2 U, 1999, Sign 'O' the Times ja Kiss. Varovaisesti arvioiden ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021589
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1251414En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821250- 621143
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101018Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111989Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall212791Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57763- 120718
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20698