Gallupintynkää

suurperheelinenkö?

Mikä on mielestänne suurperhe? Montako lasta?

9

879

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä1987

      Mielestäni 4. lapsen kohdalla alkaa suurperhe.

      • ...

        linjalla minäkin, neljän lapsen kanssa ei mahdu enää normaaliin henkilöautoon... :)
        Suomessa kyllä 3 lapsen perheet on jo suuria, kun keskimäärin perheissä on 2,5 lasta.


    • suurperheellinenkö?

      Vastaanpa itsekin tässä vauvan kanssa valvoessani... Eli kun meillä oli kaksi lasta, tuntui neljä paljolta. Nyt kun meille syntyi viides, tuntuu, ettei tämä vielä mitään, vasta seitsemän lasta tekee suurperheen. Meillä on mielestäni vasta ihan tavallisen kokoinen perhe :D. Toki olen ehdottoman imarreltu kun minulle sanotaan että olen suurperheen äiti. Upea titteli!

    • jos useampi kuin 6 lasta, niin suurperhe.
      Toisaalta suurperheen saa kasaan muutenkin , esim elämällä useamman kuin kahden sukupolven perheessä.

    • iskä*8

      Perustelu: Yhden käden sormet ei riitä ;-)

    • vähintäin

      viisi lasta. Kolmi-nelilapsinen perhe on suurehko perhe, ja 1-2 lapsinen perhe on pieni lapsiperhe.

      • kun vanhanaikaisesti

        yli 10 lasta tekee suurperheeksi.


    • mamaliini

      Ennen lapsia ajattelin, että 4 lasta on suurperhe, kun itsellä oli se neljä, ajattelin että sittenkin 6 lasta. Kun itsellä oli lopulta 8 lasta ei sekään enään tuntunut niin suurelta.
      Mutta kun ei se pikkubussikaan enään riitä ja mihinkään ei saa perhealennuksia tms. ja toiset päivittelee perheen kokoa, niin tänä päivänä olen sitä mieltä että se 6 lasta on suurperhe.

      • ap.

        Olen aina haaveillut suurperheestä, mutta sairasteluni vuoksi meillä lapsiluku jää tähän viiteen. No, nyt nautitaan näistä mitä Luoja meille on suonut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1103
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      829
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      828
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      663
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      589
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      547
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      542
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      542
    Aihe