Suullinen valmistelu/valmisteluistunto

Miten on: onko suullisessa käsittelyssä siis esitettävä kaikki todisteet, joita myöhemmin käyttää pääkäsittelyssä?

Entä todistajat? Pitääkö nekin olla selvillä?

Entäs jo valmisteluistunnon ja pääkäsittelyn välillä tulee uusia asioita esille? Voiko ne silti tuoda?
3686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole mikään asiantuntija, mutta näin olen ymmärtänyt:

Yksinkertaisessa asiassa valmistelu ja pääkäsittely ovat peräkkäin, samana päivänä. Silloin toivottavasti kaikki on selvää jo aamulla.

Monimutkaisemmassa jutussa ekana päivänä on valmistelu, toisena (myöhemmin) aamulla ensin lyhyt valmistelu ja sitten pääkäsittely.

Valmistelun yksi päätarkoitus on selvittää se, mistä ollaan riitaisia. Se usein muuttuu ja tarkentuu valmistelussa. Niinpä tarvitaan uusia todistajia ja todisteita, ja vanhoja voidaan pudottaa pois.

Äänestä

Valmistelussa pitää nimetä todistelu. Tästä säädetään oikeudenkäymiskaaren 6 luvun 9 §:ssä:

"Asianosainen ei saa asiassa, jossa sovinto on sallittu, pääkäsittelyssä vedota sellaiseen seikkaan, johon hän ei ole vedonnut valmistelussa, ellei asianosainen saata todennäköiseksi, että hänen menettelynsä johtuu pätevästä syystä.
Asianosainen ei saa asiassa, jossa sovinto on sallittu, pääkäsittelyssä vedota sellaiseen todisteeseen, johon hän ei ole vedonnut valmistelussa, ellei voida olettaa, että hänen menettelynsä johtuu pätevästä syystä. Uusi todiste voidaan kuitenkin ottaa vastaan, jos asianosaiset siihen suostuvat."

Tuossa se on aika selvästi sanottu. Tarkoituksena on, että kaikki nimetään jo valmistelussa, mitään Matlock-maisia viime hetken ässä-hihassa -todisteita ei pidä olla. Osapuolten pitää tietää, missä mennään jo etukäteen. Jos pääkäsittelyyn tuo jonkun yllätystodistajan/todisteen, se tietysti saattaa johtaa viivästykseen (koska vastapuolelle pitää varata mahdollisuus tutustua uuden todisteen merkitykseen ja hankkia mahd. omaa vastanäyttöä). Nykyinen alioikeusmenettely perustuu sille ajatukselle, että pääkäsittelyssä esitettävä todistelu kartoitetaan ennakkoon ja että kaikkien vastapuolen todisteiden on oltava tiedossa ennen pääkäsittelyä.

Mutta onhan se mahdollista, kuten pykälässäkin sanotaan, jos todella aidosti tulee uusia seikkoja tai todisteita. Ei saa tietenkään johtua siitä, että olisi huolimattomasti aiemmin etsitty tai kartoitettu todistelua.

Äänestä

Enne varsinaista suullista käsittely tulee terska pestä ja puhdistaa hyvin, jottei se ei haise sillille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käräjille kirjoitti:

Miten on: onko suullisessa käsittelyssä siis esitettävä kaikki todisteet, joita myöhemmin käyttää pääkäsittelyssä?

Entä todistajat? Pitääkö nekin olla selvillä?

Entäs jo valmisteluistunnon ja pääkäsittelyn välillä tulee uusia asioita esille? Voiko ne silti tuoda?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu