Galluppia

viidenäiti

Galluppia, että mikä OIKEESTI on auttanut. Meillä ei ole OIKEESTI auttanut kuin aika. Jokainen lapsi on aikansa vattavaivoja huutanut. Ei auta cuplatonit, disflatylit. Olen ollut ilman ruisleipää, kaalia, suklaata, kahvia, sipulia, mausteita... On hierottu massua ja jalkapohjia. On kylvetty ja mitattu kuumetta pyllystä. On kannettu, käännetty ja väännetty. Ja sitten yhtenä päivänä mahavaivat vaan häipyy ja vauva nukkuu...

9

1574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika

      Meillä ajan lisäksi selvää apua oli särkylääkesupoista (Para-suppo). Sen avulla saimme jonkun yön nukuttua, kun eihän sitä joka yö voinut käyttää.

      Mekaanisista keinoista hetkellisesti auttoivat jumppapallon päällä pomputtelu, sitterissä keinuttelu, vaunuajelu ja kävely vauva rintarepussa.

    • tietääääää

      Eihän sitä tiedä mikä auttaa kun ei vauva kerro ja tosin auttaako mikaan :] Meillä loppu ilmavaivat kun vaihoin öljy pohjasen d-tipat vesipohjaseen... Mutta samana iltana, laitoin vauvalle vähemmän vaatteita, vain podyn vaihoin vaippa merkkiä annoin erikorviketta en ees muista mitä kaikkee mut tein samana iltana monta eri vaihdosta joku sit autto tai ilmavaivat vain loppu...Käytin cuplatonia, mut uskoin et se auttaa ja helpottiki mun oloa mut kyllä se vauva silti itki.. Mut se oli sellane turva :) Mikä sitte auto sitä ei vauva voi kertoa eikä tuskin itse tiedäkkään

      • että mikään olisi

        auttanut, ei edes aika:-(. Koliikki ja kaikenlainen itkuherkkyys jatkui, ja jo ennen eka ikävuotta oltiinkin lastenpolin ja osaston tutkimuksissa. Meillä myöhemmin diagnosoitu Asperger varmasti selitti alun itkuisuutta, herkkyyttä ja vähäunisuutta, kaikilla toki ei ole näin.


    • uppia

      Gallupin sellista että auttoipa hienosti koko päiväksi pehkuihin jääminen, eli vaavi lähes aina tissiin kiinni kun itkua alkoi tulla ja läheinen rento kontakti, sitten nukuttiin yhdessä, välillä luin ja söin sängyssä. näin 3-5 päivään, jolloin ns kontaktoiduttiin ja jatkossakin aina rauhoituskeinona tissi vain.

      • tietoinen isi

        Eipä ole koliikkivauva ollut tässä tapauksessa. Koliikkivauvahan ei tissille rauhoitu jos alkaa kipuilla. Varmaan hyvä rauhoittelutapa perusvauvalle.


    • Elsan äiti

      Vauva aloitti huudon lähes täsmällisesti klo 22 ja sitä jatkui pahimmillaan n. aamuneljään yhtäsoittoa. Cuplatonit, Disflatylit, supot kylvetykset ym. kokeitiin eikä mistään huomattavaa apua.

      Viimeisenä keinona kokeiltiin vyöhyketerapiaa, kolmen kerran jälkeen itkuisuus loppui kun lähes seinään. Ikää vauvalla oli tuolloin n. 2,5 kk. Neuvolassa tyrmättiin täysin koko vyöhyketerapia, ja kukapa oikeastaan voi sanoakaan auttoiko vyöhyketerapia vai olisiko koliikki helpottanut jo muutenkin tuossa iässä. Itse kyllä olemme sitä mieltä että tuo v.terapia lopulta auttoi, vauva oli tosi rauhallinen aina sen jälkeen.

      Yksi hyvä apu meillä oli myös kantoliina, ei välttämättä lopettanut aina vauvan itkua mutta itse jaksoi paremmin kannella ja hytkytellä huutavaa vauvaa kun ei tarvinnut käsien varassa kannatella.

      Nyt meidän koliikkivauva on jo 1v 3 kk vanha mutta edelleen näiden juttujen lueskelu nostaa muistot ja tunteet pintaan. Toivon kovasti voimia kaikille koliikkivauvojen vanhemmille, kyllä se siitä helpottaa vaikka muutaman kuukauden aika eteenpäin ajateltuna voikin tuntua todella pitkälle. Itsekin muistan miten kauhealle tuntui kun neuvolassa vauvan ollessa jotain 1,5 kk sanottiin että kyllä se koliikki helpottaa kolmeen kuukauteen mennessä...mutta niin vaan siitä selvittiin.

      • -----

        vyöhyketerapia.
        Me onnelliset, kun saimme koliikki-kaksoset.
        Poika kävi hierottavana 4x ja tyttö 3x.
        Sen jälkeen loppui ja jo aikaisemmin väheni yöhuudot.
        Me saimme terapeutin yhteystiedot neuvolasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1934
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1286
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      64
      1207
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      896
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe