Hei,
Eli ensimmäinen reissu Lontooseen helmikuun lopussa ja aloin miettiä, että mikä olisi järkevin tapa kulkea lentokentältä hotellille. Kenttä on Heathrow ja hotelli on Hyde Parkin kulmilla. Muutoin voisi mennä millä vain, mutta meillä on pieni lapsi matkassa myös ja sen takia rattaat sekä tietty matkalaukut jne.
Olen katsonut taksien hintoja netistä, pyörii välillä 85-100e meno-paluu. Onko taksin ottamisessa mitään järkeä ja kannattaisiko se varata jo etukäteen, vai ottaa vaan ns. lennosta? Ei julkisissa sinänsä mitään ja niillä olisi tarkoitus reissata siellä muutenkin, mutta jotenkin lentojen yms. jälkeen ei hotsita kamojen roudaaminen jne. jne. Vinkkejä?
Millä kentältä hotelille?
14
2433
Vastaukset
- tbs
...maanalainen. Eihän mikään ole sen kätevämpi Lontoossa liikkumiseen.
- ...
Maanalainen on kätevä niin kauan kun jaksaa kantaa/vetää tavaroitaan perässä pidemmän matkaa.
Aseman laiturilta voi olla satojen metrien ja useampien portaikkojen kävely kadulle, joten lastenrattaiden ja useampien matkalaukkujen kanssa en sitä suosittelisi ensimmäisenä vaihtoehtona.
Junalla kyllä pääsisi suoraan Heathrown kentältä Paddingtonin asemalle Hyde Parkin kupeeseen, mutta hinnaltaan tuo tulee jopa taksia kalliimmaksi jos alkuperäisen kirjoittajan hinta-arvioon taksimatkasta on uskominen... Junaliput nimittäin maksavat n. £15/henkilö/suunta! ... kirjoitti:
Maanalainen on kätevä niin kauan kun jaksaa kantaa/vetää tavaroitaan perässä pidemmän matkaa.
Aseman laiturilta voi olla satojen metrien ja useampien portaikkojen kävely kadulle, joten lastenrattaiden ja useampien matkalaukkujen kanssa en sitä suosittelisi ensimmäisenä vaihtoehtona.
Junalla kyllä pääsisi suoraan Heathrown kentältä Paddingtonin asemalle Hyde Parkin kupeeseen, mutta hinnaltaan tuo tulee jopa taksia kalliimmaksi jos alkuperäisen kirjoittajan hinta-arvioon taksimatkasta on uskominen... Junaliput nimittäin maksavat n. £15/henkilö/suunta!Kuten tuossa alempana kerroin, junalippujen hinta (meno-paluu) oli marraskuussa kahdelle yhteensä 27,60 puntaa.
- kalkyl
LHRlta on kaupunkiin erittäin toimiva raideyhteys.
Jos menet vahingossa väärään junaan, voit korjata erehdyksen seuraavalla asemalla.
Hanki etukäteen Lontoon metron kartta, sillä pärjää. - alkup.
Ehkä ilmaisin itseäni hieman epäselvästi, mutta ongelma ei ole se, etteikö osattaisi kulkea kentältä hotellille, vaan se, että jaksetaanko. Kyllä me varmasti osattaisi (siellä täällä reissanneina) mennä hotellille, mutta kysymys lähinnä koskikin matkustushelppoutta/-mukavuutta.
Junissa yms. lienee se ongelma, että ne eivät vie hotellille, vaan lopulta joudutaan kuitenkin ottamaan taksi, jotta päästään kaikkien romujen kanssa perille. Siis eikö kukaan matkusta takseilla? Eikö ketään muuta töki ajatus laukkujen, rattaiden ja skidin roudaamisesta ympäriinsä? No joo meneehän nappula rattaissa, mutta silti jää laukut ja käsimatkatavara jäljelle :/
ps. kyllä noi taksien hinnat tota luokkaa on ainakin nettitietojen mukaan, mitä oon taksifirmojen sivuilta katsellut.- matkusti
äiti ja kaksi lasta useamman laukun kanssa taksilla LHR:lta hotelliin Craven Hill -kadulle Paddingtonin aseman lähelle hintaan £50.
- ...
Juna kannattaa jos hotelli on aivan aseman vieressä.
Taksi kannattaa jos sen joutuisi ottamaan joka tapauksessa rautatieasemalta.
Metro kannattaa jos mukana ei ole kantamuksia. - tbs
... kirjoitti:
Juna kannattaa jos hotelli on aivan aseman vieressä.
Taksi kannattaa jos sen joutuisi ottamaan joka tapauksessa rautatieasemalta.
Metro kannattaa jos mukana ei ole kantamuksia.tottakai ainoa vaihtoehto on taxi,jos on paljon tavaraa ja vaunut sun muut romppeet. sorry, en ajatellut muuten taas kuin omaa naapani tuijottaen.
- alkup.
Ne, jotka ovat suosiolla ottaneet taksin, niin oletteko varanneet etukäteen, vai ottanut lennosta?
- kesäkuussa
kuin myös aikaisempina kesinä olen ottanut taksin aivan LHR:n ulkopuolelta ilman erillisvarausta. Jonottamaan/odottelemaan emme ole joutuneet. Joskus paluulennolle olemme tilanneet taksin hotellin kautta.
- paljon käyttänyt
Suosittelisin Heathrow Expressiä, nopea ja kätevä varmasti lastenkin kanssa liikuttaessa. Paddingtonilta hotellille ehkä taksilla?
- Hintaa enemmän
Me mentiin Heathrowlta hotellille taksilla Hyde Parkin kulmille vuosi sitten ruuhka-aikaan ja hintaa tuli just joku 50 puntaa (joku 70 euroa, riippuu kurssista) eli se 85-100 euroa taisi olla yhteen suuntaan ei meno paluu?? Pääsee helpommalla jos on muksu ja paljon matkatavaraa... Takaisin päin saa varattua hotellitaksin, mut kantsii laskea tuleeko halvemmaksi kuin ottaa oma.. Ja taksin saa näppärästi lentokentän edestä, siellä on useampia jonossa.
- XXB
Kätevin ja nopein tapa on ottaa juna Paddingtonin asemalle ja sieltä taksilla hotelliin. Juna maksaa 4 henkiselle perheelle n 100 puntaa edestakaisin jos ottaa Heathrow expressin ( 15 min) ja noin puolet siitä jos ottaa Heathrow connect:in ( n 30 min) Taksimatka voi kestää kentältä kauankin, ruuhkista riippuen..Monesti siellä käyneenä suosittelen ehdottomasti junan käyttöä.
- jalis jalis jalis
Se mikä ei vielä selviä miten on stanstedin ja gatvikin kentiltä kätevin mennä lontooseen. Meillä lento menee stansted ja lähtee gatvikin ketältä. Mikä olisi järkevin tapa näiden kenttien suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700