Osaako kukaan neuvoa ongelmassa, jota en ymmärrä? Minulla on Flash sovellus, jonka kukin näyttö on erillinen SWF-tiedosto ja vaihdan näyttöjä lataamalla uuden tiedoston sisältämän MovieClipin tyhjän parent-näytön päälle. Yksi näytöistä on valikko sisältäen valikko-itemeitä, joiden valinta edellyttää fokusta kyseisellä itemillä. Mikäli fokus ei ole ennestään itemillä, itemin klikkaus ainoastaan siirtää fokuksen sille. Muussa tapauksessa siirrytään itemin osoittamalle näytölle. Aluksi fokus on oletus itemillä, joka ei ole aktiivinen. Kun valiko näytöllä ollaan ensimmäistä kertaa, niin kaikki toimii mainiosti. Kuitenkin päädyttäessä valikko-näytölle uudestaan, ei fokusta jostain syytä tarkasteta enää lainkaan, vaikka koodi on aivan sama sisältäen fokuksen tarkastavan ehtolausekkeen, vaan sovellus siirtyy seuraavalle näytölle riippumatta fokuksesta. Ohessa on kyseisen valikko näytön sorsat.
var focus:Number = 0;
this.createEmptyMovieClip("background_mc", this.getNextHighestDepth());
background_mc._x = 0;
background_mc._y = 0;
this.createEmptyMovieClip("default_focus_mc", this.getNextHighestDepth());
default_focus_mc._x = 15;
default_focus_mc._y = 80;
this.createEmptyMovieClip("foo_focus_mc", this.getNextHighestDepth());
foo_focus_mc._x = 15;
foo_focus_mc._y = 205;
this.createEmptyMovieClip("bar_focus_mc", this.getNextHighestDepth());
bar_focus_mc._x = 15;
bar_focus_mc._y = 460;
var loader:MovieClipLoader = new MovieClipLoader();
loader.loadClip("menu_view.png", background_mc);
updateDisplay();
function clearDisplay() {
loader.loadClip("", default_focus_mc);
loader.loadClip("", foo_focus_mc);
loader.loadClip("", bar_focus_mc);
};
function updateDisplay() {
clearDisplay();
if ( focus == 0 ) {
loader.loadClip("grid_highlight.png", default_focus_mc);
}
if ( focus == 3 ) {
loader.loadClip("grid_highlight.png", foo_focus_mc);
}
if ( focus == 9 ) {
loader.loadClip("grid_highlight.png", bar_focus_mc);
}
};
var pressListener:Object = new Object();
pressListener.onMouseDown = function() {
if ( _parent.MAIN_MENU == _parent.current_view ) {
if ( 15 < _xmouse && 205 < _ymouse && 115 > _xmouse && 325 > _ymouse ) {
if ( focus == 3 ) {
_parent.setDisplay(_parent.FOO_SCREEN);
}
focus = 3;
}
if ( 15 < _xmouse && 460 < _ymouse && 115 > _xmouse && 585 > _ymouse ) {
if ( focus == 9 ) {
_parent.setDisplay(_parent.BAR_SCREEN);
}
focus = 9;
}
if ( 180 < _xmouse && 600 < _ymouse && 360 > _xmouse && 640 > _ymouse ) {
_parent.setDisplay(_parent.MAIN_SCREEN);
} else {
updateDisplay();
}
}
};
Mouse.addListener(pressListener);
Action Script ongelma
Flash aloittelija
0
719
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1367177Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254981L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa674346TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153483Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021779Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91599Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä231575- 671485
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581448