Bosch GSR 3,6 V-li

????

Tekeekö kyseisellä akkuporakoneella mitään?
Bauhaussissa myyvät 99e.
Netistä ei oikein löytynyt mitään tietoa.

3

1035

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että---------

      kyllä sillä tekee, ei ole tietoa että minkälainen kone se on mutta tarkoitettuunsa käyttöön varmaan ok.

    • Pora-asiantuntija

      Millään ei tee mitään. Tehtaat vain tekevät kaikenlaisia kapistuksia joilla ei tee mitään. Ei porilla, junilla, busseilla, lentokoneilla, autoilla, tietokoneilla, kengännauhoilla, lakanoilla, hammasharjoilla, vessapaperilla,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    • ...

      No olipahan taas vastauksia, joillakin on tarve kirjoittaa edes jotain vaikka sanottavaa ei olekaan.

      GSR 3.6V-LI: Tilasin sellaisen marraskuussa saksasta, joten jotain kokemusta on.

      Yleistuntumaltaan se on IXOn tapainen, mutta turvotettu niin, että näppäryys on huikan hävinnyt. Tosin tässä on säädettävä kierrosluku, jonka elektroniikka vienee hiukan tilavuutta mekaniikasta. Itse olen melko pienikätinen, eivätkä muutkaan sinisen sarjan Boschilaiset akkukoneet sovi hyvin käteeni.

      Käyntiääni on hieman karkeahko, ja vaikutelma siltä puolelta hiukan halvahko. Kone on valmistettu Malesiassa.

      Koneessa on LED-valo joka toimii liipasinta painettaessa, mutta jostain syystä Bosch ei ole halunnut toteuttaa samaa kuin mitä esim. Makita, eli että valo jäisi palamaan liipasimen painalluksen jälkeen hetkeksi aikaa.

      Liipasin sinällään on hieman tunnoton. Pitkä tyhjä liike ennen kuin kone käynnistyy. Voimaa sitten löytyy, ja sitä on joskus hankala annostella (varsinkin jos on kyse pikkuruuveista ja ns. aroista paikoista).

      Suunnanvaihtokytkin on suuri ja hyvässä paikassa. Sen toteutuksessa on pieni häiritsevä seikka: jos kone lasketaan sille kyljelle mistä kytkin pullottaa, painaa esim. tasainen pöydän reuna kytkimen keskiasentoon (eli joudut painamaan sitä ennen seuraavaa ruuvausta).

      Mukana tuleva teräsarja on laadukkaan oloinen ja melko kattava.

      Konetta on myynnissä yhdellä ja kahdella akulla, kannattaa katsoa että ostaa sen kahdella.

      Oma koneeni on vielä hakemassa työkalupakissa paikkaansa. Pikkuruuvien ruuvaukseen olen käyttänyt tähän mennessä erään valmistajan 10,8 Li-ion 2-vaihteista konetta joka on hiukan isompi mutta momentinsäätimen ja paremman liipasintuntuman vuoksi mukavampi käyttää. Toistaiseksi en ole Boschistakaan luopumassa, joten kuten mainitsin, se hakee vielä paikkaansa.

      - harrastelija -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe