Onko pitkäkarvaisella colliella pakkasrajaa että voiko olla ulkona ihan kuinka kovassa pakkasessa vain ja tehdä normaalisti pitkiä ulkoilulenkkejä?
Omistan tuommoisen puolivuotiaan pk collien ja olen seuraillut kuinka se reagoi mutta jos kokeneemmat collien omistajat kertoisivat omien koiriensa pakkasrajoista:)
Collien 'pakkasraja'
8
1790
Vastaukset
- Miako008
virallinen pakkasraja, mutta siinä -30 asteen pakkasessa pitää olla koko ajan liikkeessä, muuten koira vapisee ja tutisee kylmästä (jouduttiin pari kertaa pysähtymään suojatien viereen).
- terve ja hyväkuntoinen
kaikin puolin, niin kyllä se pärjää. Eiköhän siellä nummillakin ole aikoinaan ollut aika viileät ja märät oltavat. Meillä toistaiseksi ollut vain -14 pakkasta kova tuuli ja ei mitään reaktiota koiralta. Mutta seuraamalla koiraa :)
- collieneidille
Pakkasella, n. 20 astetta ja siitä alle, jos menee kävelemään muulle kuin auratulle (siis pehmeään lumeen)paleltaa tassuja pian ja nostelee vuoron perään surkeana.
- mimmie1111
moikkista. meillä on sellainen 9 kk vanha collie-poika joka suorastaan rakastaa talvea. ja pakkaset ja tuulet ei haittaa yhtään. päinvastoin, nokka kohti tuulta, ja että on ihanaa. joten ainakaan meillä ei ole ollut mosiskaan -16 asteen pakkasista. ja silloin ei tartu lumikaan inhottavasti paakuiksi tassuihin.
mukavia ulkoiluja teille sinne:)) - chwids
Ei pk colliella mielestäni mitään pakkasrajaa ole oikeastaan, toki sille nyt jossain -30 asteen pakkasessa jo vilu tulee, mutta kyllä Suomen keleillä voi ihan huoletta ulkoilla. Tassujen paleltumista kannattaa kuitenkin tarkkailla!
- Vällytä
Pakkasella koiralle voi laittaa vällyn päälle, antaa lämpöä kovallakin pakkasella. Niitä on saatavilla erikokoisille koirille
t.Välly - kokenut collien omistaja
Olen ommellut coretex -kankaasta vällyt koirilleni. Suojaavat kovalta tuulelta ja sateelta. Ja talvella pitää koirat lämpimänä. Ja kummatkin colliet pitävät mielellään vällyä.
Varsinaista pakkasrajaa en ole pitänyt, koska tuuli vaikuttaa kylmyyteen enemmän kuin tietty astemäärä.
välly-colliet - pitkä kokemus
Uskoisin että oma rajasi tulee ensin vastaan, meillä ei ainakaan rajaa koiran suhteen ole tullut.
-25 alkaa meillä tassujen nostelu, mutta pitkätkin lenkit menevät ongelmitta kun on liikkeessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1345432Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella313892No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452490Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv392067- 241833
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv251739- 411660
- 511621
- 301574
- 401536