Osaisiko kukaan neuvoa minua mitä minulla kannattaa tehdä...
Olen aivan työuupunut, sairaslomalla ja töihin en enää mene. Olen ollut ko. työpaikassa yli 10 vuotta ja nyt tuli stoppi.
Jos irtisanon itseni niin joudun 3 kk karenssiin ja irtisanoutumisaikakin on 1 kk, jonka aikana en kyllä mene töihin.
Stressi on valtava ja henkilökemiatkin niin huonot, että en voisi olla päivääkään töissä, etten joutuisi hullujenhuneelle.
Kiitos neuvoista etukäteen.
Työuupumus, irtisanoutuminen
6
2514
Vastaukset
- Yks mimmi
Itse kärvistelin samanlaisessa, mutta irtisanoin itseni vasta, kun olin löytänyt uuden työpaikan. Samana päivänä kävelin lääkärille,
loppuunpalaneena, sain sairaslomaa lopun aikaa vanhassa työpaikassa. Sairasloma oli riittämätön siihen tilanteeseen, mutta uusi työpaikka oli sen verran helpottava ja piristävä ratkaisu, että homma lähti kulkemaan. Työpaikkailmapiiri oli aivan toinen, itse työ ja uudet ihmiset ikäänkuin paransivat minut. Ei viikossa, eikä kuukaudessa, mutta kohtuuajassa lähti nousu ylöspäin ja ahdistukset entisestä paikasta hävisivät pikku hiljaa.
Oli suuri virhe pitkittää tilannetta liian kauan, mutta koskaan ei ole liian myöhäistä riuhtaista itseään irti. En uskaltanut jäädä päivärahoille mielentilassani. Pelkäsin, että jymähdän passiivisena stressiäni jauhamaan ja muutenkin näinä aikoina on melkein uhkarohkeaa sanoutua irti, jos uutta paikkaa ei ole.
Toivottavasti löydät hyvän ratkaisun ja toivotan sinulle voimia jaksaa ja työstää stressiäsi pois. - olla......
varovainen noissa uupumusdiaknooseissa, jos lääkärisi on kirjoittanut sairaslomatodistukseen z alkuisen koodin, niin työnantajalla ei ole palkanmaksuvelvollisuutta. Tsemppiä!!!
- Helenia
Onneksi Kelalta saa Z-koodeihinkin rahaa. Ja Z:taa ei tule, jos on työn takia masentunut.
- Ei ymmärrä???
Itse olen reilu 40v ja töissä olen ollut yli 20 vuotta.
Kolmivuoro hommissa jo 19 vuotta ja töihin lähtö aina kivaa (lukuunottamatta paria ensimmäistä aamuvuoroa)
Minkälaisissa työpaikoissa tuota uupumusta ilmenee, itselläni ainakin monesti tuntuu, että töihin pääsee huilaamaan kiireisen perhe-elämän vastapainoksi.
Työni on aika vaativaa, mutta olen siihen jo hyvin kouliintunut ja kaikki sujuu ilman mitään stressiä ja paineita.
En todellakaan voi ymmärtää työperäistä stressiä/uupumusta ja syitä mitkä niihin johtaa. Voisiko joku valaista asiaa.........- PaariMesu
Perseennuolennan määrä viestissäsi on niin suuri että jos et ole jo pikkupomo on se kyllä jo ihme.
- abc124
"Terve" stressi on hyvä, se auttaa ihmistä selviytymään hetkellisistä ylikuormista; ikäänkuin kehon oma tapa sopeutua ja venyä - mutta vain hetkellisesti. Kun stressi on jatkuvaa ja kuorma ylimitoitettu, syntyy ristiriitatilanne työn ja ihmisen välillä, jonka koin itse syksyllä 2009. Tämä alkoi välinpitämättömyytenä työasioihin; en vastannut puheluihin, en vastannut sähköposteihin; en jaksanut enää syyllistää itseäni tästä toiminnastani vaan organisaatiota. Soitto työpaikkalääkärille aloitti projektin (toivottavasti tällä on loppupiste) -> täytin itsearviona sellaisen kyselyltestin ja sain pisteet, jotka kertoivat minulla olevan keskivaikea työuupumus, jonka takia alkoi välitön hoito: kaksi viikkoa sairaslomaa, matkustaminen Kainuuseen tutun mökille ja sitä ennen senhetkisen työkuorman delegoiminen työkavereille. Ei sähköpostia kahteen viikkoon, ei työpuheluita. Lääkäri totesi, että itsearviossa ihmisellä ei ole tapana nähdä itseään niin negatiivisena; joten todellinen tilanne oli vielä huonompi. Mikäli olisin jatkanut työpaikalla olemista vielä kuukauden, olisi sairasloman pituus laskettu kuukausissa ja lääkehoito olisi aloitettu. Mitä sitten tällä hetkellä tilanteeni on? Käyn psykiatrilla noin kerran viikossa ja analysoimme tilannetta. Minun tapauksessa vaikuttaa hyvin ilmeiseltä, että ristiriita on syntynyt omien unelmieni ja työpaikan välisestä ristiriidasta; en pääse toteuttamaan niitä ja jossakin iässä tällaiset unelmien sortumismahdollisuudet saattavat viedä ihmisen mennessään. Työpaikan vaihto ei nyt ole mahdollista tässä taloudellisessa tilanteessa, mutta nyt olen ruvennut tekemään noiden unelmien toteuttamisen eteen asioita; yksi unelma kerrallaan.
Jotenkin tuntuu, että näitä asioita on vaikeaa ymmärtää, ellei itse ole ollut samassa tilanteessa. En olisi itsestäni ikinä uskonut, että joutuisin sellaiseen tilanteeseen.
On olemassa syitä, mutta usein niiden taustalta löytyy sitten usein toisia syitä...
Tunnelmallista joulun odotusaikaa kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821319Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021098Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631093Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631023Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119801- 77735
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121734