häkin siivous

hiiri

mä haluaisin vähän tietoo häkin siivouksesta!
Miten häkin siivoaminen tapahtuu?
Pitääko hiiret ottaa siivouksen aikana pois häkistä?kuinka monta kertaa viikossa häkki pitää siivota?minkä aika välein purut pitää vaihtaa?
vastatkaa!please!

5

2715

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiirinro2

      Kannattaa olla joku pienempi boksi (esim. kuljetuslaatikko/faunaboksi) mihin hiiret laitetaan siivouksen ajaksi. Siispä: Hiiret häkistä turvaan. Irtaimisto pois. Purut roskapussiin. Häkin pohjan pesu tarpeen mukaan. Uudet purut tilalle. Kuppin/kuppien ja juomapullon pesu (myös muiden tarvikkeiden, jos tarpeen). Irtaimisto paikalleen ja hiiret sisään. Pussin suu kiinni ja roskikseen ;)

      Häkki pitää siivota niin usein, ettei se kamalasti ala haista. Häkin koosta&hiirien määrästä riippuen, n. pari kertaa viikossa, ellei tahdo haistella hiirihaisuja.

      • hiiri

        Juu.
        pitäähän joka päivä ottaa kaikki kakkapökytlät pois?!kuiteski.


      • Epä tietoinen
        hiiri kirjoitti:

        Juu.
        pitäähän joka päivä ottaa kaikki kakkapökytlät pois?!kuiteski.

        Ei pidä ottaa. Ota silloinkun siivoiat häkin! Tai no niin minä luulisin. Kaveri omistaa 4 hiirtä.


    • yh

      l

    • tanhiiri

      Meillä terran siivous tapahtuu meillä niin juuri että siirrän hiiret pois terrasta johonkin pienempään terraan/häkkiin/kuljetuslaatikkoon.
      Sitten otan purut pois ja kaikki muut... Sitten uudet purut tilalle ja tvarat takaisin ja hiiret sinne takaisin.

      Uroshiirien terrat siivoan 2 kertaa viikossa ja
      Naaraiden terrat kerran viikossa, tosiaan riippuu vähän määrästä.

      Jos haluat lisää neuvoja/joku haluaa voi laittaa s-postia: [email protected].
      Kasvatan hiiruja joten tietoa löytyy!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe