Kertokaahan, onko katalysaattorin poistaminen väliaikaisesti (muulloin kuin katsastuksessa) vaikuttanut jotenkin, esim. bensankulutus, moottorin käynti, melutaso ym. Rellumallilla ei väliä, Megane, Laguna, Clio ja kaikki muut Rellut, joissa mahdollista poistaa katalysaattori. Entä onko katalysaattorin poisto vioittanut Rellua jotenkin?
katalysaattori pois kommentteja
5
1744
Vastaukset
- Luulisi,
Että bensan kulutus laskisi, jos poistaa katin. Ja samoin luulisi, että katin paikoillaan oleminen vioittaisi autoa enemmän, kuin jos sen poistaa.
- lievä tuning
Joo mulla on myös ajatuksena, että pitämällä kattia pois, niin on yksi vikaantuva kohde vähemmän.
- tuning
lievä tuning kirjoitti:
Joo mulla on myös ajatuksena, että pitämällä kattia pois, niin on yksi vikaantuva kohde vähemmän.
Hoksasithan ottaa ihan karvalakki mallilla autosi ?
Soittimekin äänentoistoineen vaihdat rahaksi, on vikaantumis mahikset taas pienemmät ! - lievä tuning
tuning kirjoitti:
Hoksasithan ottaa ihan karvalakki mallilla autosi ?
Soittimekin äänentoistoineen vaihdat rahaksi, on vikaantumis mahikset taas pienemmät !Taas niin järkevä kommentti. Sitten vois ottaa ajatella niin, että Rellu kuin rellu on karvalakkimalli, koska siitä on vähitellen kaikki sähköherkut vikaantuneet. Mutta katalysaattorin poistossa minua pohdituttaa se, vähentääkö se merkittävästi bensankulutusta ja se, että kallis katalysaattori ei joudu vioittumiselle alttiiksi. Tietysti homma on laiton ja ekologisesti aika härskiä.
mulla pari vuotta sitten oli sellanen 2.0 gti-16 celica.... uuden putkiston vaihdon yhteydessä jätettiin katti pois kokonaan... tehon/kuluksen kanssa suuri ero, ennen penkistä 144hv jälkeen 157hv kulutus varmaan sellasen 0,5-1,5l pienempi /100km..... katalysaattorin sisällä on n. jalkapallo-kentän verran hyvin ohutta verkkoa ja se jos jokin ahdistaa konetta.... jos katti on monta vuotta kerännyt karstaa niin uskon että on koneelle terveellisempää ottaa se pois kun taas pitää sitä siinä.. eiku hommiin vaan....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site876061Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524442SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73533Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1002615SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352419Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479