Palstalla kattilat kolisee, ompelukone surisee ja pulla tuoksuu.
Palstalla harrastetaan paljon, koiria ulkoilutetaan kolme kertaa päivässä, 2 tuntia kerrallaan.
Palstalla vietetään laatuaikaa puolison ja perheen kanssa.
Palstalla käydään kolmivuorotöissä, päivätöissä ja toimitaan yrittäjinä.
Palstalla käydään asiallisia ja mielenkiintoisia keskusteluja 16 tuntia vuorokaudessa.
Ja kaikki tämä vain 24 tunnissa.
Palstalla harrastetaan paljon, koiria ulkoilutetaan kolme kertaa päivässä, 2 tuntia kerrallaan.
Palstalla vietetään laatuaikaa puolison ja perheen kanssa.
Palstalla käydään kolmivuorotöissä, päivätöissä ja toimitaan yrittäjinä.
Palstalla käydään asiallisia ja mielenkiintoisia keskusteluja 16 tuntia vuorokaudessa.
Ja kaikki tämä vain 24 tunnissa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
miten ahkeraa väkeä palstalla käy. Samoin siellä viihtyy koko suku. Vielä mielenkiintoisena lisänä meno on kuin pikku kaupungissa. Kaikki tuntevat toisensa ja tietävät kaikkien asiat. Suunnistuskin on hallussa pahoissakin maastoissa..... puskien avulla ja jos meinaa eksyä jäljittimet pelaavat;))
Kaikenkaikkiaan tarpeellinen paikka nyky-yhteiskunnassa.
kuin naapureiden tekemisten kurkkiminen verhonvälistä. Kyllä oli tuskaa tänään tehdä töitä, kun ei päässyt koneelle katsomaan mitä kivaa tänne on kirjoiteltu ;-) Onneksi kohta on viikonloppu!!! Varmaan tämä "tiedontuska" helpottaa ajan kanssa, mutta ainakin näin alkuunsa täällä viihtyy tosi hyvin =)
lähirillit päässä,,,ei oikein näe naapurien tekosia, mutta palstan tapahtumat hyvinkin.
Et usko miten mua nauruttaa ton meidän Rouvan alias Tintin touhut. Samalla kun kirjoittelen sulle vastausta,,pitää rouva tupatarkistusta. Tarina alkoi iltapäivällä kun kotiuduin. Olin ostanut uuden vaatekappaleen itselleni ja tulin suoraan kassi kädessä tähän makuuhuoneeseen ja ripustin ostoksen vaatepuulle. Rouva ei nähnyt sitä,,mutta pahkura muisti, ja nyt tutkii mitä toin. Noin uteliasta koiraa ei mulla ole ollut ja niitä on ollut eräitä yli 40 vuoden ajalla.
meillä on sama juttu ;-) Mikään ei jää Ninnukalta huomaamatta ja nyt se mokoma opettaa vaaville samat temput. Kauppakassit tutkitaan ennen kuin saan takin pois päältä.
ovat vain jotenkin niin ihania,,varsinkin griffonit;))
Muistanko väärin,,että sulla olisi Mopsi. Ne ovat kyllä kanssa tosi suuria persoonallisuuksia.
hyvin jatkettu! =)
niin totta;))
rotu. Muistanko väärin,,että sulla olisi Mopsi
itse vain,,,vai iskikö ujous??
Mopsineito kotiutui pari kuukautta sitten (tuli sijoitukseen), seropi-rouva reilu 3-v. (kodinvaihtaja) ja reilu 2-vuotias griffon bruxellois-neito ;-) Eli lyttynaamoja kaksi ja lyhytjalkainen norjanharmaa-itäsiperianlaika sekoitus,eli meillä on se omituisten otusten kerho =)
peevelin hyvä maku noissa roduissa;)) Vai Seropi, Mopsi ja vielä kaiken kruununa aito punainen rihveli;=))))
Pidä sitten peukkuja meille siellä Oppenissa.
tosin muutama tuttava hiukkasen nikotteli, kun näkivät Ninnin eka kertaa nypittynä ;-)
Me ei mennä tänä vuonna openiin, odotellaan kotona, että alkaako Ninnin massu kasvamaan. Mutta peukkuja pidetään! Kaivariin on tarkoitus taas tulla!!! Viime vuonna olin eka kertaa ja hauskaa oli!
Umalehtisen alter ego?
Eikä ilmojen herra yrittänyt hukuttaa Turkulaisia ja Raisiolaisia,,,vaan yritti palelluttaa.
Arvosteleva tuomari vain oli hieman hidas,,,mutta hällä väliä.
Ikävää kun sulta jää Open kokematta,,,mutta onhan taas elokuun lopussa kaivari.
Valitettavasti joudun nyt tuottamaan pettymyksen :-(
En ole kyseistä ihmistä koskaan edes nähnyt ja nyt vasta parina päivänä tällä palstalla olen "jutellut" uman ja muiden foorumin käyttäjien kanssa (ja ne juttelut on sinunkin nähtävillä), asun sen verran pohjoisempana. Ja ihan oma ego olen, ja välillä suuri sellainen.
On muuten jännä juttu, jos kaksi harvinaisen rodun omistajaa keskustelee, niin silloin ollaan IHAN varmasti paita ja peppu. Mutta jos esim. sakemannien omistajat vaihtaa koiriensa kuulumisia, niin sehän on kahden itsenäisen ihmisen jutustelua ;-)
sakemannien omistajat vaihtaa koiriensa kuulumisia, niin sehän on kahden itsenäisen ihmisen jutustelua ;-)
No eiköhän se aina ole kahden erillisen ihmisen jutustelua oli nyt koira mikä tahansa tai ei koiraa laisinkaan???
tarkoitin. Huvitti vaan huomata, että olen nyt muutaman päivän täällä viihtynyt ja heti ollaan leimaa lyömässä ja jonkun alteregoksi laittamassa. Ja ihan vaan sen takia, että yksi koiristani on samaa rotua kuin umalla =)
Laitoin tuohon esim. sakemannien, koska ne ovat "tavallisia ja tuttuja" koiria ja omistajia on huomattavasti enemmän kuin griffoneilla.
Jutustelu on aina kahden erillisen ihmisen juttelua.
Huhuhuhhhhhhhhhhhhhhhh.....justiinsa juu
miten paljon tapahtuu koko internetissä! 24 tunnin aikana! Aivan älyttömästi.
ainakin kaunistun ja rikastun aina kirjoitteassani ja vaikuttaa olevan ihan yleinen tapahtuma.
...miksen minä kaunistu ja rikastu??
et vain osaa, tai sitten sinun ei tarvitse, mutta voisin kyllä neuvoa sinua,kuitenkin vain pullopostilla.
Pikaisiin pullottelemisiin.
juo sitten se pullo ensin tyhjäksi, kun minä vietän siskon kanssa tipatonta tammikuuta, se oli sitten siskon idea, minä en noin hullua ideaa saisi. Ei saa kuulemma juoda edes saunaolutta. :D Eikä minttukaakaota...
väärällään niitä tyhjiä pulloja, varauduin etukäteen tipattomaan tammikuuhun.
Kuule, älä kerro siskolle kun juot sen saunakaljan.
lauantaina teinkin =D mutta mulla oli kyllä niin hyvä syy, että se tammikuun alku saatiin lykättyä 5. päivään. Jatketaan sitten helmikuun 5. päivään.
Minä en saanut tyhjennettyä pulloja enkä tölkkejä joten tuolla ne odottaa sitä helmikuun viidettä... Sitten se on vissiin hilirimpsis.
lykätä sitä 25 päivään ja sitten hilirimpsis helmikuun eka, ainahan sitä voi vähän joustaa
elämän ongelmiin, alkoholisti lupaa tukea toista kuiville pääsyssä.
taas poistui
Kirjoittanut: majorica 4.1.2009 klo 23.23
viestejä. poistiko ex-kikuli vai?
laitan nyt kuitenkin uudestaan tän mukavan kappaleen ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=DQfd1PRqJwU
kaikki tämä tapahtuu 12;sta tunnissa. Yö on asia erikseen; silloin huudetaan jo suoraa huutoa.