kertokaa mitä tekisitte

kun omaiset pyytävät apua suomen valtiolta,mitä vastaa valtio:ei voi auttaa: eli mitä mieltä olette iltalehden jutusta kun suomi ei auta omaisia tuomaan vainajaa kotiin. Aika uskomaton juttu??Aika pompottelua tuntui olevan. Minusta jokainen saisi miettiä juttua omalle kohdallensa.
5603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lomareissulla kuolee ulkomaille, se ei kyllä ole valtion tehtävä maksaa vainajaa kotimaahan. Pakko ei ole lähteä lomailemaan Suomen ulkopuolelle, kuolema kun voi korjata sielläkin.Jokainen reissuun lähtijä voisi etukäteen miettiä: Jos kuolen siellä, onko minulla rahaa jemmassa maksaa itseni laatikossa takaisin

Äänestä

No onhna se nyt kumma, kun valtiota huudetaan joka apikkaan maksajaksi.
Mietihän hiljaa itseksesi, kuten itsekin kehoitat miettimään omalle kohdalle.
Hiljainen raivo alkaa kytemään näiden kerjääjien kanssa...

Äänestä
  • matkavakuutus joka korvaa,niin pääsee kotiin. Vaikka tuskinpa se vainajaa itseään enää paljon hetkauttaa.Omaisten vuoksi kyllä.

    Äänestä

  • hyvänen aika kirjoitti:

    matkavakuutus joka korvaa,niin pääsee kotiin. Vaikka tuskinpa se vainajaa itseään enää paljon hetkauttaa.Omaisten vuoksi kyllä.

    paluulennon järjestäjä maksakoon.onhanse saanut jo rahat.

    Äänestä

No kylläkait perusasia on ennen matkalle lähtöä ottaa matkavakuutus. Ei ole varaa? No sitten ei ole varaa kyllä lähteä matkallekaan, koska matkalla voi tapahtua kaikenlaista. Niinkuin nytkin näyttää käyneen.
Suomessa on ihmeellinen uskomus ihmisillä, että valtio taikka kunta maksaa kaikki ihmisten töppäilyt ja muut vermeet. On sitä kuulkaa ihmisellä jokin omavastuukin elämästään.

Tilanteenne on joka tapauksessa kinkkinen, koska vanajan kuljettaminen kotimaan multiin maksaa maltaita. Kannattaisi ehkä harkita krematointia, koska uurnan kuljettaminen ei maksa paljon mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastaavassa tilanteessa kirjoitti:

kun omaiset pyytävät apua suomen valtiolta,mitä vastaa valtio:ei voi auttaa: eli mitä mieltä olette iltalehden jutusta kun suomi ei auta omaisia tuomaan vainajaa kotiin. Aika uskomaton juttu??Aika pompottelua tuntui olevan. Minusta jokainen saisi miettiä juttua omalle kohdallensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu