Eilen tuli eka jakso tuosta sarjasta.
PARASTA OHJELMAA mitä olen nähnyt ainakaan 20 vuoteen.
katsokaa ihmeessä ens keskiviikkona.
itse en ole ikinä rekkaa ajanut mutta tuo ohjelma antoi lisä ajattelun aihetta mitä se todella on äärimmäisissä ääriolosuhteissa.
PARASTA OHJELMAA mitä olen nähnyt ainakaan 20 vuoteen.
katsokaa ihmeessä ens keskiviikkona.
itse en ole ikinä rekkaa ajanut mutta tuo ohjelma antoi lisä ajattelun aihetta mitä se todella on äärimmäisissä ääriolosuhteissa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mene Suomalaisiin metsiin syksyllä täysperällä ja tuo tukit ulos sieltä. Uppooko, kaatuuko ?????
Kyllä nykyään on muuallakin kuin metsässä mahdollista "kaatuuko vai pysyykö pystyssä"!
Kävi miten kävi yleensä rattaat jää pinnalle .Kelithän näky olevan samaa tasoa kuin täälläkin. Tuiskut ja pakkaset on tuttuja niin Helsingissä kuin Inarissakin,riskit vaan on jäätiellä kovat,siinä jutun juoni.
Ihan metkan näköistä touhua, vaikka ameriikkahapatusta näkyy osin olevan. Itse olen suoran tien yhdistelmää ajellut kymmenisen vuotta ja täytyy kyllä sanoa että voisi joutua hetken tai kaksi miettimään ennenkuin jäälle alkaa ronkkelia tarjota. Muuten tuulet ja tuiskut ovat tuttuja täältäkin.
Jotain käännöskukkasia oli suomentajalta tullut, ruudulla näkyvä -40F piti ihan tarkistaa ja kyllä, Ilmatieteenlaitoksen muunnostaulukko näytti samaa, -40C.
Avopäin ja ilman hanskoja selälleen jäätikköön auton alle räpläämään rautoja, kuten ohjelmassa tehtiin. ja pikkusen epäilyttää t-paita päällä ajoa isoilla aukeilla, epäilen, että veto käy ovista.
aikalailla tulee huurua hengityksestä ku on -40....ei siinä ainaskaan ollu hirveän kylmä
Amerikassa kai edelleen arkikielessä käytetään Fahrenheitin asteita (F).
Lumen ja jään sulamispiste (0 Celsiusta) on 32 astetta Fahrenheitiä. 0 astetta F vastaa -18 astetta C, -40 astetta F vastaa kumma kyllä sattumalta -40 astetta Celsiusta. Eli kun tuosta pakkasesta puhutaan niin molemmat asteikot näyttävät samaa, Autoteknillisen käsikirjan mukaan.
Kanadassa kyllä käytetään SI-järjestelmää. Ihan puhekielessäkin. Jos kuunteli rekkakuskeja ja työjohtajaa, puhuivat he litroista, kiloista ja Celsiuksista. Ihan kotoisista yksiköistä.
Ohjelma oli valitettavasti yhdysvaltalainen ja selostaja ja tekstit käyttivät sitten amerikanyksiköitä.
Siitä olen samaa mieltä, ettei kuvauksien aikana ulkona ollut -37 C, vaan paljon lämpimämpää. Hengitys ei höyrystynyt eikä muutenkaan näyttänyt kylmältä.
esim. -40 CELSIUSASTETTA, niin siellä sitten on niin paljon celsiusastetta. Onks teillä erilaiset mittarit kotonanne?
Suomalaisiinkin rekkakuskeihin liittyvä ilmiö tuli ohjelma ilmi. Tyhmää sakkia koko ammattikunta. Ei järki pahemmin pojilla päätä pakota. Vielä kun olisi hienhaju tullut töllöstä, niin silloin olisi ollut kaikki elementit mukana.
Mä en aina oikein ymmärrä. Tänne kirjoittelee porukkaa, jota kuljetusala ei työnä tai muutenkaan kiinnosta. Mutta silti näillä palstoilla notkutaan päivästä toiseen, silti televisioista katsotaan rekkaohjelmia, silti youtubessa rekkapätkiä lataillaan. Siinä on jotain outoa logiikkaa.
Minusta tuntuu, että monien kitisijöiden kohdalla tämä ala taitaa kuitenkin oikeasti kiinnostaa. Mutta kun ei voi myöntää, niin kiukutellaan täällä sitten kuin pikkutytöt.
homma oikein sujunut. Mun yksi isäntä sano niitä
"käypäläisiksi".
Haastan sinut Mensan älykkyystestiin valistemanasi päivänä, eteläsuomen alueella( jyväskylä-vaasa-kuopio tason alapuolella).
Nimim: Kerran jo jäseneksi pyydetty rekkakuski.
Ei vois vähempää kiinnostaa!
Se tuli havainnollisesti esille, miksi Tampereella 80-luvulla kehiteltiin erityisiä Off-road ajoneuvoja, jonkinlaisia kuorma-auton, metsätraktorin ja lumikelkan yhdistelmiä. Niille on tarvetta tuolla niin Kanadan kuin Siperiankin jängillä kun satamista pitää viedä tavaraa hyllyvien soiden yli työmaille.