onko kosteukartoitus mahollista tehdä jos on ostamassa taloa,ja jos kosteuskartoitus on vuosi sitten tehty..maksaako se kuinka paljon ja maksaako sen ostaja vai myyjä?
kosteuskartoituksesta
kyselen?
6932
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
muuta sovita.
..sen että onko kosteutta. Jos haluat tietää onko rakemmus terveellinen asua, niin otata ihmeessä näytteet ilmasta tai pölystä, joista selviää home- ja bakteeriasiat. Kosteusmittaus ei kerro mahdollisia vanhoja vaurioita, joissa voi olla terveydelle vaarallisia mikrobeja. Voithan kysyä, teettäisikö myyjä tämän. Ei ole kovinkaan kallista, vaikka itse teettäisi, sairastuminen sen sijaan on nm. kokemusta on.
Näkyykö kosteus- ja lahovauriot ilmasta otettavassa testissä?
Parasta olisi, jos mahdollisesti syyllisistä rakenteista otettaisiin materiallinäytteet. Jonkinverran ammattitaitoa tarvitaan sen määrittämiseen, mistä näytteet kannattaa ottaa (riskirakenteet).
Ilmanäytteiden ongelma on, että niitä pitäisi ottaa useita kertoja (ajallisesti eri aikoina), jotta voitaisiin sanoa edes jotakin lopullista ja silti epävarmaa. Tietysti niistäkin on apua joissakin tilanteissa.
pelkän kosteusmittauksen hyöty homeongelmaa etsittäessä on -5.
Jos talo on kuin pullo, niin ulkoseinät saavat lahoa melko rauhassa, eikä itiöt ja muut pöpöt helposti sisälle tule. Varsinkin nuo vanhemmat elementtitalot ovat ongelmallisia, kantavat puurakenteet ovat niin syvällä lattiatason alapuolella, että mittausreiän poraaminen tai näytteen ottaminen ei helposti onnistu, mittaus tai näytteenotto kun pitäisi saada alimmasta puusta, joka on lähinnä perustusta, ellei nyt sitten vaurio olisi ehtinyt jo pitemmälle.
Mittaus kannattaa tehdä AMMATTITAITOISELLA ihmisellä! Reikiä porataan ja avataan esim. irrotettavan kaapin sokkelin alta että nähdään koko alajuoksu silmin ja käsin kosketeltaen. Mittauksilla ei välttämättä saada todellista tilannetta esiin. Mittaajissa on suuria eroja. Esim. Porin seudulla suosittelen Tehokuivausta ja OHITTAISIN KAUKAA SATAKUNNAN RAKENNEKUIVAUKSEN, palautetta on kuulunut!Salaojat (mahdolliset) tulee tarkastaa että toimii...Yleensä mittauksen maksaa ostaja ja myyjä puoliksi.