Tästä löytyikin juttua, mutta pääasiassa muutaman vuoden takaa. Kertokaapas nyt jotka olette remontteja teettäneet..mitä firmoja suosittelette ja mitkä saa risuja?! Kerrostaloasuntoon olisi tarkoitus teetättää remontti: kaivo, viemärit, vesieristykset ja kaakeloinnit uusiksi.
Remonttifirmoja Oulussa??
Kimita
3517590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ite en oo remontteja teettäny, mutta oon ollu opiskeluaikana töissä firmassa nimeltä Rakennus Rautio. Se on pieni firma ja ne tekee kaikenlaisia rakennushommia. Niitten kans tulee hyvin toimeen ja monet asiakkaatkin on kehuneet. Lisäksi ne on luotettavia ja hommat tulee tehtyä ajallaan. Suosittelen. Yhteystiedot löytyy ainakin 2008 vuoden puhelinluettelon kannesta ja firmalla on myös omat nettisivut.
Tuonne laitoin myös tarjouspyynnön sähköpostitse, mutta ei ole vielä kuulunut mitään.
Soittamallahan se selviää paremmin.
mut ei ole vielä kiirettä kun kesällä ois tarkotus remontoida... Kevään korvilla pitää käskeä paikanpäälle tekeen tarkempi arvio sitten.
Joo, no sittehän sulla on aikaa kilpailuttaa, mutta kannattaa olla kuitenki sitte keväällä hyvissä ajoin liikkeellä ku hyvillä miehillä voi olla hommia kuitenki vaikka lama tekee tuloaan, jos nyt tuleekaan.
Teetimme pesuhuone ja saunaremontin Remontti Idealla. Voin sanoa että kokemus oli todella positiivinen aloituspalaverista loppusiivoukseen asti. Idea on tehnyt myös työkavereilleni remontteja. Heilläkin on erittäin positiiviset kokemukset. Työn jälki on loistavaa...Suosittelen
Kiitoksia vaan! Tuo on jäänyt kokonaan huomaamatta vaikka melko ahkerasti oulun remppafirmat on googleteltu. Pitääkin heti kysyä tarjous.
Kävimme saunomassa ystäväperheemme uusitussa saunatiloissa. Remontti Idea oli toteuttanut erittäin siistin remontin. Ystävämme kehuivat kovasti ammattitoista porukaa. Kokemusta heillä oli ollut muistakin firmoista. Ei kuulemma ole epäselvää mistä tilaa seuraavan remontin. Idea ei ole halvin mutta hinta-laatusuhde on kohdallaan.
bb
Meillä oli sangen epäonnistunut remontti Remontti-ideasta. Asentaja teki miltei kaiken, minkä pystyi, väärässä järjestyksessä, siten, että aikaa kului mahdollisimman paljon (oli tuntihommissa). Tämän lisäksi remonttimies lopetti hommat kesken ja poistui työmaalta, ilman, että remontti oli vielä valmis. Loppuhuipennuksena yrittivät vielä laskuttaa ylimääräisistä tunneista. Tämmöistä meillä. En suosittele ko. firmaa kenellekään.
Annoitko palautetta Remontti-Idealle itselleen, jos homma meni huonosti? Oon kuullut kyseistä firmasta niin paljon hyvää,että suosittelen reilusti ottaman yhteyttä,jotta homma hoidetaan kuntoon ja hyvitykset päälle. Miten lopputarkastus,eikö siinäkään virheitä korjattu?
Minkä tilan remontista oli kysymys kun Remontti idea kävi sotkemasssa paikat?
Itsekkin suosittelen lämpimästi Remontti-Ideaa. Minun kotiini on kyseinen firma tehnyt keittiö remontin ja jälkeempäin teetätin myös pesuhuone ja sauna remontin. Työmiehet ovat ystävällisiä, iloisia ja ammattitaitoisia. Lisäksi hintaan kuuluu loppusiivous joka jättää kotiin erittäin puhtaan jäljen! Ystävilläni ja työtovereillani on positiivisia kokemuksia kyseisestä firmasta.
Aika vaihtelevia kokemuksia näyttää olevan Remontti Idesta. Meille Remontti Idea (http://www.remonttiidea.fi) teki kylpyhuone- ja saunaremontin. Kaikki toimi todella hyvin, eikä hintakaan ollut minusta paha. Työn jälkeen olen suht. tyytyväinen.
Kysyin keittiöremonttiini tarjousta useasta paikasta ja Remontti Idea ei ollut halvimmasta päästä. Lopulta päädyin tällaiseen firmaan kuin Tähtirakennus http://www.tahtirakennus.fi Työn suorittavat huolella ja hinta oli kohdallaan muihin verrattaessa.
Teetin keittiörempan Remontti-idealla, enkä teetä enää. Jälki oli ok, mutta se ei riitä. Lopputarkastuksessa löyty sanottavaa yhdestä jos toisesta pikkuasiasta. Vaikka päällisin puolin kaikki näytti hyvältä, moni pikkujuttu alkoi ärsyttämään, että eikö voi tehä kunnolla. Huomatut jutut korjattiin kyllä, mutta maku jätti jäljet. Ei kiitos enää ko. firmalle!
Remontti idea teki kylpyhuoneremontin. Tarjousta tehdessään idealta sanottin sähkö- ja putkimiesten laskuttavan erikseen muutaman satasen kummankin. Sähkömiehen laskutus sopii tuohon luonnehdintaan.
Putki firman laskutus oli niin älytön, etten ota Remotti idealta minkäänlaista remonttia, jos he käyttävät kyseistä firmaa. En tule suosittelemaan Remontti ideaa kenellekään tuon yhteistyökumppanin takia. Ottakaa hyvät ihmiset tarkasti selville ko. firman käyttämät yhteistyökumppanit ja yhteistyökumppaneiden käyttämät laskutustavat.
Olen itse teettänyt Remontti Idealla jo kaksi onnistunutta remonttia. Minusta kokonaisuus pelaa erittäin hyvin. Putki- ja sähköurakoitsijat ovat ammattilaisia..eikä minusta hintakaan ollut paha.
Toivotan hyvää jatkoa koko Remontti Idean porukalle..
Sama kirjoittelija mainostaa ko. firmaa... paistaa läpi...noloa....
Miten näitä kommentoijia aina sotkeutuu näille palstoille jossa kysellään kommentteja. Ilmeisesti kilpailijalla hommat vähissä? Mainontaa se on tämäki jos joku vihtii tulla kirjottelemaan.
ots saa kuution risuja ja maalausteho? vai mikä se oli kanssa, , maalavat paskan päälle, kukaan ei valvo.
Itse toteutin remontin Remon Oy:llä. Tekijät ammattilaisia ja hintakaan ei ollut kilpailijoita kovempi. Kysyttiin kolmesta paikkaa tarjous. Siis tekevät Oulunläänissä, Pohjanmaalla ja Kainuussa remontteja.
http://www.remon.fi
Ei kai Taneli ole käyny kirjoittelemassa?
Minulla myös nyt kylpyhuoneremonttisuunnittelussa. Kustannusarvioita olen jo pyytänyt ja Remontti-idea on 5000 e kalliimpi kuin firma, jolla aioin remontin teettää. Heidän tarjouksensa oli myös huvittava, kun siihen oli kirjoitettu ns. remonttiin kuuluvina asioina töitä, joita minun kylpyhuoneremontissani ei ole. Yrittivät ehkä näin saada hintaa vielä nostettua. Myönsivät itsekin, että koska heillä on iso firma, laskuttavat enemmän. Miksi haluaisin tukea muutamalla tonnilla tämän firman liikevaihtoa? Tarjouksessa oli myös, että jos asiakas hankkii itse putki- ja sähkömiehet ja heitä joutuu odottamaan, Remontti-idea laskuttaa odotustunneistakin. Tällaista odotuslaskutusta ei missään muussa tarjouksessa ollut. Huh huh!
Kirjoittelen sitten kokemuksia pienemmästä firmasta, jonka valitsin, kun kylpyhuoneremonttini on valmis.
Komppaan Remontoija2012:a. Ei kannata maksaa raskaan organisaation kuluja koska saman palvelun saa halvemmallakin ilman että työn jälki tai laatu kärsii. Laadukkaan palvelun saat esim. täältä: http://www.einarinpensseli.fi/
Teen rakennustöitä itsekin ja kun tarvitsin apua oman talon rakentamisessa sain sovittua mieleiseni diilin kohtuuhintaan.
Rakennus Rautiota ei voi suositella
Perusteluja?
Useampi tuttu pettynyt työn laatuun ja yhteistyökykyyn. Takuutyöt ei kiinnosta Rautiota.
Hei Remontoija 2012, miten hommat meni??
Naiden remonttifirmojen kustannusarvioissa on monenlaisten paperinpyörittäjien hyvä palkka.On johtajaa jatalouspäällikköä.Lisäksi ahneet omistajat haluavat runsaat voitot.
Kustannusarvioissa on runsaasti ilmaa.
Täältä löytyy! Työt tehdään joka neliölle erittäin laadukkaasti. Kuvat kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Työlle annetaan viiden vuoden kirjallinen täystakuu! Katso---> https://plus.google.com/104451047316179089975/posts
Nostellaanpa ketjua ylös. Ois vanha 60-luvulla rakennettu talo, jossa olis tarvetta saunaremontille. Lattiat ja seinä betonilla, osassa seinää puupaneelit päällä. Betoni on jo todella pahasti rapistunut ja lattiassa löytyy hirveitä kuoppia.
Laitoin tänään tarjouspyyntöä Priimatyölle. Katoin niiden Youtubevideon ja ainakin vaikutti ihan tolkun hommalta https://www.youtube.com/watch?v=OcUCquus9RI Onks kellään kokemusta millasella aikataululla heillä hommat toimii? Ois kiva päästä saunomaan nopeasti taittamatta nilkkoja.
Remontti-idea asensi huonot lauteet saunaan. Naulaten kiinnitetyt lauteet käyristyivät ja alkoivat narisemaan. Piti purkaa ja kiinnittää ruuveilla.
Remontti Idea teki remontin. Ja pieleen meni. Laskutettiin ylimääräistä tunneista. Tehtiin mitä ei oltu sovittu ja laskutettiin silti. Työn jälki ei laadukasta. Seinän maali valunut, lattiaa ei osattu tehdä oikein vaikka vakuuteltiin. Ym. Valitkaa ihmeessä jokin toinen remonttifirma jos vain mahdollista.
Ehdoton ei Remontti-Idealle. Eivät osaa, eivätkä välitä työn laadusta. Työt organisoidaan huonosti, aikataulut eivät pidä ja lopputulos on mitä on.