Hollolalainen näkkileipä

Netistä löytyi tällainen perinneruoka, mutta ei ohjetta. Jos joku voisi valaista mitä tämä pitää sisällään.
31299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole aivan varma, mutta hollolalainen näkkileipä saatetaan mainita jossain maakuntakirjassa tai Wikipediassa sen seurauksena.

Jonkin toisen lähteen mukaan hollolalaista näkkileipää kutsutaan pitoleiväksi.

http://www.kotiliesi.fi/ruokaohjeet/hamalainen-pitoleipa

1/2 cm pellillä vaikuttaa näkkileivältä.

Äänestä
  • poikana narskuteltua. Pehmeänä ja sitten kuivempana. Hyvää oli lapsen suussa. Vieläköhän äitimuorini (94v) muistaisi reseptin. Tuo Kotilieden resepti on varmasti lähellä oikeaa. Kuminaa minä en varmasti syönyt.

    Äänestä

Hei makuja.di löytyy ohje, jos haluut soitan ohjeen reseptiin, laita viesti suoraan osoitteeseen, niin saat [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perinteistä innostunut kirjoitti:

Netistä löytyi tällainen perinneruoka, mutta ei ohjetta. Jos joku voisi valaista mitä tämä pitää sisällään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu