Taas kerran hallitus näytti kusettavan kaikkia keskituloisista alaspäin olevia ja varsinkin eläkeläisiä, sairaita ja opiskelijoita, lapsiperheistä puhumattakaan.
Mitenkä ihmeessä suomen rikkaimmat ihmiset saavat koko ajan helpotuksia elämäänsä, ja metsänomistajat, maanviljeliät ja kaiken maailman huonekalumyyjät suurine voittoineen ovat valtion avustusten varassa, mutta hädässä olevat työttömät ja muut vähävaraiset, joutuvat kinuamaan jokaista senttiä kolmen kuukauden jonotuksella sosiaalihuoltoon, josta kjuitenkin annetaan kieltävä päätös, kun isä tai äiti on viime kuussa tehnyt joululomasiaisuuden ja ollut töissä neljä tuntia päivässä muutaman päivän ajan???
Mitenkä ihmeessä suomen rikkaimmat ihmiset saavat koko ajan helpotuksia elämäänsä, ja metsänomistajat, maanviljeliät ja kaiken maailman huonekalumyyjät suurine voittoineen ovat valtion avustusten varassa, mutta hädässä olevat työttömät ja muut vähävaraiset, joutuvat kinuamaan jokaista senttiä kolmen kuukauden jonotuksella sosiaalihuoltoon, josta kjuitenkin annetaan kieltävä päätös, kun isä tai äiti on viime kuussa tehnyt joululomasiaisuuden ja ollut töissä neljä tuntia päivässä muutaman päivän ajan???
Vastaukset 8
Vanhimmat
omaisuuksiensa eteen, eikä ruikuttaneet luukulta luukulle.
Ei tarvitse katsoa montaakaan kuukautta taaksepäin, kun uutisissakin kerrottiin, miten rahamiehet saavat valtion avustuksia toimintojensa jatkamiseen ja eilen juuri "peruukki-Pekkarinen" kertoi, miten valtio takaa suuryritysten lainoja.
On niille tainnut tulla hiki, no ainakin maanviljeilijöille ja luukusta luukulle heidänkin kait monasti täytyy mennä anomuksineen.
Tasan ei käy onnen lahjat tässä maassa. Uutisissa tuli että Turun toimeentulotukipäätökset kestävät kaksi viikkoa kun normin pitäisi olla 7 päivää.
Ovat palkanneet lisää 5 etuuskäsittelijää ja että tekevät ylitöitä. Kuitenkin lisää porukkaa alkaa toimeentulotukeen tulla lisääntyvien lomautusten ja irtisanomisten johdosta.
Ero kasvaa hyvätuloisten ja huonotuloisten välillä entisestään.
Ruokakassien tarvitsijoiden määrä kasvaa kasvamistaan.
Vanha sanonta pitää paikkansa: Raha tulee rahan luo.
Onneksi itselläni tai muilla omaisillani ei tänä päivänä ole mitään hätää, kaikilla on töitä, mutta sääliksi käy ne perheet, jotka ovat joutuneet tämän laman kouriin, tai tämän yhteiskunnan, jonka päättäjät ovat samaistuneet eliittiin.
Rikkaiden, ja muuten hyvätuloisten, asioita kyllä ajetaan ja hoidetaan, mutta mikä kumma on, ettei niitä vähennyksiä saada aikaiseksi myös huonommin pärjääville.
Mies eläkkeellä ja minä viittä vaille. Pojilla molemmilla töitä (koputan puuta KOP KOP KOP).
Vielä kun hinnat nousevat jatkuvasti niin ruoan kuin asumisen ja kaiken muun osalta.
Tässä iässä osaa jo olla suu säkkiä myöten, mutta nuoret säälittävät. Töitä vaikeaa saada, kun entisetkin työpaikat häviävät muihin maihin.
Lapset joutuvat eriarvoiseen asemaan entistä enemmän jo ihan pienestä pitäen.
ihmettelemistä. Voi millaisessa ahdingossa voi lapsiperhe joutua elämään. Syynä typerät toimeentulonormit. Ajatteles, meillä on sentäs silmät millä nähdään tämäkin, kun viisaat on niin pöljiä tässäkin asiassa.
On paljo taviksiakin jotka ei kykene ymmärtämään, vaan pitävät ahdinkoa huono-osaisen omana syynä.
Ainahan syy on heidän, jotka eivät osaa käyttää kyynerpäätaktiikkaa tai ovat muuten "saamattomia".
En tosiaankaan voi käsittää tätä yhteiskuntaa enkä meidän edeustajiamme, jotka olemme valinneet meitä auttamaan ja puolustamaan. Itseänsä he vain edeustavat, eivät kansaa.