terkkarintarkastus

Elikkäs 8 luokan terkkarintarkastus on mulla ens viikolla. Mitä siellä tehdään? Pitääks riisua paljon? *jännittää*
131967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos muistan oikein mitä luokkalaiseni sanoi niin tytöillä on siellä myös naishoitaja (jos siis on mieslääkäri) ja tuota pikkuhousut saa jäähä tytöillä jalkaan, mutta se on ihan 10 sec homma.

Äänestä

Samat jutut katsotaan kuin seiskallakin eli pituus, paino, ryhti ym. Riisua pitää alusvaatteille.

Äänestä

Ihan normaali tarkastus. Pituus, paino, ryhtit, näkö ja verenpaine tarkistettiin. Jotain rokotuksia voidaan antaa, jos niissä on puutteita.

Äänestä

Kasiluokalla oli ihan perustarkastus.
Pituus, paino, näkö jne.
Jotain kyseltiin.. :)
Siinä se.

Äänestä

Se vaihtelee hieman koulusta toiseen, mitä tarkastuksessa katsotaan. Pituus, paino, ryhti ja näkö tarkastetaan melko varmasti. Kuulo joskus. Terkkari saattaa kysyä murrosiän kehityksestä tai pyytää kurkkaamaan nopeasti pöksyihin, onko karvoitusta jo tullut. Jos rokotuksissa on puutteita, ne voidaan antaa.

Lisäksi siellä keskustellaan koulunkäynnistä yleisesti, mahdollista ongelmista koulussa ja kotona jne.

Tavallisesti pitää riisuutua alusvaatteisilleen.

Kaikkiahan se vähän jännitää, mutta liikaa ei pidä panikoida. Hengissä sieltä kaikki selviävät. :)

Äänestä
  • Usein 8. luokalla on myös lääkärintarkastus, jolloin terveystarkastus voi olla suppeampi. Lääkäri tekee jotkut tarkastukset, jotka muuten kuuluvat terkkarille.

    Äänestä

  • *Thelen* kirjoitti:

    Usein 8. luokalla on myös lääkärintarkastus, jolloin terveystarkastus voi olla suppeampi. Lääkäri tekee jotkut tarkastukset, jotka muuten kuuluvat terkkarille.

    Kiitos tiedosta. mukava tietää etukäteen mitä oikein tapahtuu kun kaikkia juttuja on liikkeellä. :) En tiedä onko meillä lääkärintarkastusta. Onko se yleensä ensin?

    Äänestä

  • lottaelina kirjoitti:

    Kiitos tiedosta. mukava tietää etukäteen mitä oikein tapahtuu kun kaikkia juttuja on liikkeellä. :) En tiedä onko meillä lääkärintarkastusta. Onko se yleensä ensin?

    Terveystarkastus on ensin ja lääkärintarkastus sen jälkeen.

    Äänestä

  • *Thelen* kirjoitti:

    Terveystarkastus on ensin ja lääkärintarkastus sen jälkeen.

    Siis onko heti peräkkäin? Eka terkkarilla ja heti perään lääkärillä?

    Äänestä

  • lottaelina kirjoitti:

    Siis onko heti peräkkäin? Eka terkkarilla ja heti perään lääkärillä?

    Joskus noin, mutta yleisimmin niin, että ensin käydään terveystarkastuksessa ja myöhemmin vuoden aikana lääkärintarkastuksessa.

    Äänestä

Mulla ei oo terkkari käskeny ikinä housuja riisumaan. Että sen puoleen.

Äänestä

Hemoglobiini mitattiin muistaakseni just kasilla. Muuten samat jutut kun mitä toss edellä.

Äänestä

Pojilla on lusikkatesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lottaelina kirjoitti:

Elikkäs 8 luokan terkkarintarkastus on mulla ens viikolla. Mitä siellä tehdään? Pitääks riisua paljon? *jännittää*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu