webasto

lähtee päälle ja sitten sammuu parin minuutin päästä .missä vika? vanhan mallinen webasto vm 1993
1711148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

vuosimallissa, mulla 2009 mallisessa Volvo FH 16:sessa vebasto, eli vebugga toimii todella hyvin.

Äänestä

on jooo..

Äänestä
  • tulppa, palopesä soikea, kiertovesipumppu, polttoainepumppu, termostaatti tai boxi. Noin vanhassa voi olla mitä vaan.

    Äänestä

  • tai sitten kirjoitti:

    tulppa, palopesä soikea, kiertovesipumppu, polttoainepumppu, termostaatti tai boxi. Noin vanhassa voi olla mitä vaan.

    tai wanha, vuosittain on syytä huoltaa jos autossa asuu

    Äänestä

  • kiertovesipumppu rikki

    Äänestä

Moro! Käy www.arcticheat.fi sivuilla niin apua löytyy webastoon ja akkuun, nukut yösi rauhassa!!!

Äänestä
  • hommia.....

    Äänestä

Vika tosiaan voi olla melkeen missä vaan. Tai sitten jos et ole aivan poropeukalo niin vaihdat sisuskalut itse. Kun sen kerran ottaa irti ja aukasee niin samalla vaivalla vaihtaa kaikki. Osat maksaa, mutta jos on kovassa käytössä niin eiköhän se kannata.

Äänestä

tuleeko savua? vai huriseeko vain jos ei syty kunnolla on varmaan höyrystin rikki.

Äänestä

Ihan ohi mennen kysyisin et kauanko kestää kuorma-autossa pitää webastoa yhtämittaa päällä ennenkuin akut menee tyhjäksi?

Äänestä
  • akkujen kunnosta ja kuinka kova pakkanen on.

    Äänestä

  • "weebasto" kirjoitti:

    akkujen kunnosta ja kuinka kova pakkanen on.

    ...kun akuissa on lämmittimet niin virta piisaa koko yön ja aamulla vielä starttaa hyvin.Käy www.arcticheat.fi sivulla ja totea miten asiat pitää olla jotta pärjää pakkasilla.

    Äänestä

  • Olipa kyseessä kuorma- tai mikä tahansa auto, niin se kannattaa varustaa sisälämpötilaa tarkkailevalla termostaatilla, joka pätkii Webaston käyntiaikoja, säädön ja ulkolämpötilojen mukaan. Lisäksi asiaan vaikuttaa kaikki muukin akkua kuormittava piilokuorma esim. kello, auton akun ikä / kunto ja Ampeerituntimäärä (Ah.), joka voi olla 140-230 Ah.:ta. Sekä edellisten lisäksi; onko auto ajossa vai onko rekkakuski nukkumassa hyttipunkassa? Mutta, jos varmanpäälle pelaat, niin laita Webastolle omat akut (2x12=24 V.), jotka vuorottaiskäyttölataukseen pitkien vetojen aikana.

    Äänestä

  • helposti kestää kovallakin pakkasella jos akut on kunnossa

    Äänestä

Diesel Webastoissa todennäköisin syy lyhyeen palojaksoon on joko: kondenssikosteuden tiivistyminen jäätukokseksi (paraffiiniksi) polttoainesuodattimessa tai likatukos samassa paikassa, tai roska letkussa ennen suodatinta, tai polttoaineen siirtopumpun väljyys. Näitä harvinaisempia ovat: paloilman saantivaikeus, anturivika, pakoputkitukos (ilkivalta) tms. jolloin releistö sammuttaa liekin (kuten aiemmissakin tapauksissa).

Äänestä
  • Itselläni Webasto alkoi temppuilla, kävi n. pari minuuttia, pakokaasu haisi omituiselta, eikä lämmittänyt. Edellisen kirjoittajan tavoin järkeilin ettei vika voi olla kummoinen. Kaadoin tankkiin Diecel 100:sta 2-3 dl. Ajoin n. 40 km ja käynnistelin muutaman kerran Webastoa manuaalisesti kellokytkimestä. Iltapäivällä töistä lähtiessä auto ja oma mieli oli lämmin. Eli polttoaineen putkistossa oli ollut hyhmää. Päkkasta aamulla n. -29 c.

    Äänestä

joo,se avuton putsari tankin päällä vaihtoon 2 kertaa vuodessa vaikka halpismallin paperiseen niin toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käy 2 min kirjoitti:

lähtee päälle ja sitten sammuu parin minuutin päästä .missä vika? vanhan mallinen webasto vm 1993

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu