Kun täällä puhuttiin bannista Saksassa, niin googletin saksan kielellä ja tässä ainakin yksi tulos vapaasti suomennettuna:
Welt am Sontag 16.11.2008
16 sisäministeriä kokoontui Postdam'ssa käsitelläkseen 46-sivuista salaisen palvelun raporttia scientologian kieltämiseksi.
Raportti ei antanut riittävästi lähtökohtia kiellolle. Riski on liian suuri ja toimenpiteen epäonnistuessa valtion julkisuuskuva kärsisi.
Sisäministerien kokouksen puheenjohtaja, Brandenburgin sisäministeri Jörg Schönbohm kertoi Welt am Sontag'lle, että
"olemme päätyneet siihen, ettei kieltotoimenpide johtaisi toivottuun lopputulokseen. Yleisesti puhumme Saksassa liian nopeasti kieltämisestä, kun jokin näkökulma on mielestämme väärä.
"
"Mutta elämme demokratiassa, johon kuuluu mielipiteenvapaus."
"Sen sijaan toivoisin enemmän luottamusta ja uskoa demokratiaan. Jos joku vakavissaan uskoo, että 5000 scientologia vaarantavat meitä, on se silmissäni raukkamaista."
Lopputulos: Scientologiaa ei kielletä Saksassa.
Ps. Onko Suomen 83 scientologia vaaraksi Suomelle? Onko Suomi demokratia, johon kuuluu mielipiteenvapaus? Miettikää sitä.
Tietoisku
6
406
Vastaukset
- Operating Thetan
Ovatko Suomen 3 vapaalla jalalla olevaa Helvetin Enkeliä ja 2 Bandidosta vaaraksi Suomelle? Eikö Suomessa ole mieleipiteenvapaus ja laki joka sallii moisen yhdistystoiminnan?
- rrraygun
Scientologia kuitenkin on pannassa, vaikkei virallisesti. Katso vaikka niitä linkkejä.
- Huhhahhei
tekee tehtäväänsä koko ajan. Ja se ei ole teille hyväksi.
- Durandall
Ei Fair Gamekaan ole "enää käytössä" samalla tavalla kuin saksan hallitus "ei yritä hankkiutua eroon scientologiasta".,,
- Äksä...
Durandall kirjoitti:
Ei Fair Gamekaan ole "enää käytössä" samalla tavalla kuin saksan hallitus "ei yritä hankkiutua eroon scientologiasta".,,
pysty paljon todistelemaan suuntaan eikä toiseen. Ei paljon hajua oikein mistään...
- Dekkari.
.....
Ps. Onko Suomen 83 scientologia vaaraksi Suomelle? Onko Suomi demokratia, johon kuuluu mielipiteenvapaus? Miettikää sitä.
Itse asiassa ovat,jos pääsevät "vallankahvaan" kiinni.
Otetaampa esimerkiksi kaupunki nimeltä Clearwater,jossa scientologit ovat valloittaneet kaupunginhallinnon,terveyshallinnon sekä poliisihallinnon.
Luuletko todellakin saavasi asiallesi puolueetonta käsittelyä,jos vastapuolellasi on scientologi ?
Suomi on demokratia ja siihen kuuluu mielipiteen vapaus.
Sitä mielipiteenvapautta tuotat juuri tällä palstalla,eikä sinun tarvitse pelätä,että mielipiteesi vuoksi sinut suljettaisiin johonkin leiriin toisinajattelijana.
Scientologit taas ovat mielipiteen rajoittajia sanan varsinaisessa merkityksessä,vai oletko kuullut kenekään scientologin moittivan scientologiaa julkisesti....?
D:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku305063Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671940HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131827Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291744- 1111690
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p235984- 71921
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44897Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54843- 53792