Voinko

Toinen tunari

kytkeä mikrotietokoneen ääniulostuloon tai CD-aseman ulostuloon 4 ohmin kaiuttimet ja onko savun hälvettyä ostettava uusi tietokone/CD-asema?
Riittääkö teho mihinkään?

Mikä olisi halpa eikä ihan huono vahvistin tietokoneen ja autoradin kovaäänisten tai tietokoneen ja kunnollisten arviolta 20 W kovaäänisten väliin?

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snadistihifisti

      "Voinko kytkeä mikrotietokoneen ääniulostuloon tai CD-aseman ulostuloon 4 ohmin kaiuttimet"

      Voit kytkeä. Ääntä niistä ei kylläkään kuulu.


      "onko savun hälvettyä ostettava uusi tietokone/CD-asema?"

      Ei tule edes savua, ellet vahingossa saa aikaiseksi oikosulkua jotenkin.


      "Riittääkö teho mihinkään?"

      Ei riitä. Tarvitset vahvistimen, joko erillisenä laitteena tietokoneen ja kaiuttimien väliin, tai kaiuttimiin integroituna (eli aktiivikaiuttimet).


      "Mikä olisi halpa eikä ihan huono vahvistin tietokoneen ja autoradin kovaäänisten tai tietokoneen ja kunnollisten arviolta 20 W kovaäänisten väliin?"

      Kaiuttimilla ei ole sellaista ominaisuutta kuin teho. Teho on vahvistimen ominaisuus. Kaiuttimen ominaisuuksia ovat esim. impedanssi ja herkkyys.

      Kelvollisia vahvistimia myydään hifiliikkeissä, ei kodinkoneliikkeissä. Halpa eikä ihan huono vaan oikeastaan vallan mainio stereovahvistin voisi olla vaikkapa NAD C315BEE, hinta noin 300 euroa. Käytettynä noita kunnon vahvistimia saa toki paljon edullisemminkin.

      Mikäli kaiuttimesi eivät ole kovin kummoiset, joudut investoimaan toisen saman verran rahaa peruskaiuttimiin, esim Wharfedale, Tannoy tai vastaava.

      Vaihtoehtona erillisen vahvistimen ja kaiuttimien hankinnalle on aktiivikaiuttimien hankinta. Suunnilleen samalla investoinnilla saat mainiot Genelecit.

      • Toinen tunari

        tällaista odotinkin.
        Pitänee se vahvistin hommata. Laadukkaatkin kaiuttimet löytyy, vaikka minun kuulokäyrälleni saattaa riittää jo autoradion kaiuttimetkin.

        Kiitos asiallisesta vastauksesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe