Kaikkea sitä näkee ku vanhaksi elää. Ja niinhän näinkin. En kyllä tohon muuta. Laatikkoon meen vasta kun kualen.
http://www.vartti.fi/artikkeli/4c21fded-de87-11dd-9745-fb779484ecc6
Kuka haluu asua kontissa?
6
3161
Vastaukset
- hyväkoti
Kontista saa hyvän kodin. Kerran tuli telkkarista ohjelma, jossa kerrottiin perheestä, joka oli tehnyt konteista kodin. Useampi kontti vierekkäin ja päällekkäin niin tuli monta huonetta. Tais olla ameriikasta. Oli oikein hieno lukaali ja edullista rakentamista.
- Pertrus I
Minustakin tuntuu että konteista voisi helposti rakentaa loft-tyyppisiä ratkaisuja. Olen sitä mieltä, että pitäisi kannustaa enemmänkin erilaisten asumismuotojen ja ratkaisujen miettimistä tässä maassa. En tiedä onko tässä tempauksessa siitä kysymys.
Missä tämä kontti oikein on? Voiko sitä nähdä jossain? - konttiasunto
Pertrus I kirjoitti:
Minustakin tuntuu että konteista voisi helposti rakentaa loft-tyyppisiä ratkaisuja. Olen sitä mieltä, että pitäisi kannustaa enemmänkin erilaisten asumismuotojen ja ratkaisujen miettimistä tässä maassa. En tiedä onko tässä tempauksessa siitä kysymys.
Missä tämä kontti oikein on? Voiko sitä nähdä jossain?Konttiasunto valmistuu Helsinkiin, Kampin Narinkkatorille.
Lisää Huuto.netissä
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=95478150
- kuitenkin meluummin, kuin
roskalaatikossa...
- asunutkin
Vuosi oli 1983 tai 1984. 4-henkinen perheeni kierteli kesälomalla Pohjoismaita. Tällä matkalla tuli kokeiltua lähes kaikkia mahdollisia asumismuotoja: oli monenlaista leirintäalueen ja tunturihotellin mökkiä, hotellia, motellia, matkustajakotia, yksityisperheen B&B-majoitusta ja pitipä yksi yö yöpyä malliksi teltassakin, kun sellainen kerran oli varalta matkaan otettu. Yksi matkustajakoti (Tanskassa) oli entinen koulu; siellä perheelleni osoitettiin kokonainen kerrossängyillä sisustettu luokkahuone!
Ruotsin länsirannikolla jossakin Göteborgin pohjoispuolella kyselimme eräältä leirintäalueelta mökkiä. Sellainen olisi ollut vapaanakin, mutta kun se oli turhan iso ja kallis ja vaihtoehdoksi tarjottiin KONTTIA niin valitsimme jälkimmäisen.
Tavallinen 20 jalan merikontti (6-metrinen) oli sisustettu yksinkertaiseksi mutta toimivaksi 4 hengen leirintäasumukseksi. Ikkunakin tuohon konttiin oli tekaistu.
Maksoimme siitä yöstä pyydetyn kohtuullisen hinnan ihan ilomielin.- Olisin halunut
Tostahan tuli tosi hieno. Huommenna sinne joku sitten muuttakin
http://www.rustholli.fi/#/etusivu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien992433- 2251996
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761782- 381394
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1031359- 1221138
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo278869Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli6077190kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit181723Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo53718