Kasvaisiko suosio?

Uuu--uu-huu

Jos laki sallisi vinttikoirien käyttämisen metsästyksessä Suomessakin, uskoisitteko useimpien Suomessa rekisteröitävien vinttikoirarotujen suosion kasvavan maassamme?

Olisiko järkevää sallia vinttikoirien käytön metsästyksessä Suomessa?

Sopivatko vinttikoirat Suomessa metsästämiseen millään tavoin?

5

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riva

      En usko,että suosio kasvaisi.Minun mielestä on ihan ok,ettei vinttikoira saa metsästää.Mutta radalla voisi olla oikea pupu vieheenä.

      • Joobeli

        Vinttikoirat on jalostettu ajamaan riistaa aavikoilla, nummilla ja muilla suurilla aukeilla alueilla. Niiden ajointo sammuu aika pian sen jälkeen kun saalis on kadonnut. Suomalaisessa metsämaastossa saalis pääsee aika pian piiloon nopeaakin vinttikoiraa. Eli, eivät sovellu metsästykseen täällä. Niiden kova vauhti ei myöskään sovi meidän kiviseen ja kuoppaiseen ryteikkön, hajottavat vaan itsensä.


      • eroavuus
        Joobeli kirjoitti:

        Vinttikoirat on jalostettu ajamaan riistaa aavikoilla, nummilla ja muilla suurilla aukeilla alueilla. Niiden ajointo sammuu aika pian sen jälkeen kun saalis on kadonnut. Suomalaisessa metsämaastossa saalis pääsee aika pian piiloon nopeaakin vinttikoiraa. Eli, eivät sovellu metsästykseen täällä. Niiden kova vauhti ei myöskään sovi meidän kiviseen ja kuoppaiseen ryteikkön, hajottavat vaan itsensä.

        on juurikin se seikka. Jänis on todella paljon vaikeampaa saada kiinni tiheässä metsikössä. Ja loukkaantumisriski on todella suuri, kun ajossa ei paljon katsella mihin kinttunsa laskee.
        Mutta kyllähän noita "vahinkoja" on välillä sattunut jos jonkinlaisten metsäneläinten surmaksi...


    • ajoajo

      Vinttikoiria ei ehkä kuitenkaan ole "jalostettu" sinne metsästykseen jne., vaan ne ovat aikalaillla alkuperäisessä ympäristössään ja alkuperäisillä kriteereillä lisääntyneet siellä, missä ne vielä pääsevät kunnolla metsästämään ilman kikkailuja. Meillä jos Suomessa nyt pitäisi ruveta metsäsätämään vinttikoirilla, niin voisi itku tulla. Ei niinkään maaston takia, vaan kun se jalostus on lähinnä näyttelyitä varten. Vaikka on niitä juoksutreenejä vieheen perässä, niin eihän se ole sama asia, kuin oikea metsästytilanne aidon jänön perässä. Tai kauriitahan nuo jotkut myös pyydystävät.

      Afgaanihan on alunperin ja nykyäänkin ketterä vuoristokoira. Turkkia vain on palvottu meillä niin pitkäksi, että ei meno onnistu. Niillä afgnistanin mesästävillä gaaneilla ei ole tuollaista liehuturkkia kuin mitä täälläkin juoksukisoissa vaaditaan. Kun pitää olla luonnollisessa turkissaan... Ei varmasti olisi luonnollinen turkki se liehu, jos oikeasti saisivat ryteikössä mellastaa. Meidän gaani on aikalailla ulkoillut hiekkamontulla ja jalkakarvat ei kasva alhaalta tasaisena isona pehkona. Ne kuluu siinä hiekassa. Paha ;-)

    • jäi uupumaan

      Piti siis kirjoitta jo tuohon edelliseen, että voisi se suosiota jollakin tavalla kasvattaa, jos nekin saisivat metsästysoikeuden. Ainakin lisääntynyt kiinnostus olisi hyväksi. Ja miksi ei voisi onnistuakin, että ajokoirat ajaa saalin ylös ja vinttikoirat sen kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4966
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      77
      2667
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2602
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1990
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1723
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      47
      1710
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1655
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      22
      1646
    9. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1641
    10. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1631
    Aihe