Minulla home erillisenä osiona. Voinko formatoida sen? Jollakin ohjelmalla, konsolilla vai peräti toisella jakelulla? Useita vanhoja poistettuja käyttäjiä.
Home-osio
hudmatsiukki
9532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaiken mitä siellä on! GParted ohjelma hoitaa kyllä homman. Ota nyt kuiteskin ensin tärkeet jutut talteen.
rm -rf, jos ei ole tarkoitus muuttaa osiointia.
Olet juuri vetämässä systeemiä lukkoon, odotapa hetki.
/home-osion voi kyllä formatoida mutta root pitää olla aktivoituna ja rootin kotihakemisto pitää olla /root, tämä on syytä tarkistaa sillä huomasin Debian Lennyssa että rootin kotihakemisto olikin /home/root (outoa?). Lisäksi on syytä kirjautua rootiksi tekemään tuo homma tai muuten jäät helposti jumiin kun ikäänkuin sahaat oksan altasi poikki.
Jos formatoit /home-osion niin kaikkien käyttäjien kaikki data häipyy sitten sen sileän tien. Koska kaikilta häviää myös .~/bashrc sekä kaikki muutkin asetukset niin yksikään käyttäjä ei pysty tekemään mitään joten joudut luomaan uudet käyttäjät.
Eniten kiinnostaa miksi haluat formatoida sen? Miksei vain heitä turhia tiedostoja roskiin.
Niin se roskiinheittokomento on siis
sudo rm -R /home/turhakäyttäjä
että ei kyseistä komentoa??
Tämä minun näppäimistö ei tunne ääkkösiä,oisko
siinä syy?
/turhakayttaja.
Se "turhakayttäjä" oli siinä vain symboinen malli, vaihdat tietenkin siihen sen käyttäjäkansion nimen jonka haluat poistaa esim. ajatellaan että /home-osiolla on vaikkapa
/home/matti
/home/pekka
/home/liisa
ja haluat poistaa pekan ja liisan kansiot niin
sudo rm -R /home/pekka
sudo rm -R /home/liisa
elikkä laitat siihen ne kansiot jotka haluat poistaa, älä poista omaasi.
Eikö Ubuntun graafinen käyttöliittymähärpäke muka kysy käyttäjää poistettaessa tuhotaanko myös käyttäjän kotihakemisto ja kaikki sen tiedostot ja asetukset?
Ei /home -kansiolle muuta kannata tehdä.
Ainakin minulla kysyy, en tiedä miten aloittaja on saanut soosattua tilanteen nykyiseksi, ehkä hän on vastannut siihen että "ei poisteta":
Aloittaja on tämmöinen uudelleenasentaja-koneenpuhdistaja ja haluaa päästä vähän helpommalla. Niin tärkeästä asiasta kyse ole. Olis tuossa joku toinenkin tapa ehdolla mutta tiedä siitäkään. Valikosta löytyy nimittäin joku "create a usb startupdisk" jos vaikka sillä saisi koko järjestelmän uusiksi ilman päivitysrulijanssia. Pitäs varmaan kokeilla ihan itse, kuten sanotaan.