Hei! Varasin, ensimmäisen matkani, Puerto Ricoon. Olisin kiinnostunut kuulemaan ko. paikasta kommentteja, erityisesti olen kiinnostunut, mitä tarjottavaa kohteella, tai lähiympäristöllä, on 4-11 vuotialle lapsille? Ostos- ja ruokapaikkavinkit ovat myös tervetulleita!Paljonko rahaa "palaa" viikon matkalla? Lähinnä ruokailuun ja liikkumiseen? Ja jos sinulla on kokemusta autonvuokrauksesta, niin kerro siitäkin..
Puerto Rico
Sanni.Lena
5883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
juuri palasin Puerto Ricosta, ekaa kertaa kävin siellä, viikon oltiin reissussa.
Tuskin enää ikinä Kanarialle lähden, vaikka ihan hauskaa olikin kerran käydä, mutta on vuosien nähnyt niin monta parempaa paikkaa, ettei ole mitään syytä toiste lähteä.
Puerto rico on periaatteessa pelkkä lomakeidas, jossa ei ole yhtään mitään muuta kuin hotelleja ja kalliota.
Autonvuokrausta en suosittele, koska siellä ajelu on hermoja raastavaa, paikalliset ajaa ikävästi ja ne kallionkieleketiet ei todellakaan tunnu kivoilta ajaa.
Ostosmahdollisuuksia ei oikeastaan ole, keskustan ostoskeskuksessa on toki turistirihkamaa, mutta ei yhtään mitään mitä kiinnostaisi ostaa. Kävimme myös saaren "suurimmassa" ostoskeskuksessa Atlanticossa, mutta sekin oli pettynyt, en ostanut yhtään mitään paitsi pizzan yhdessä sen ravintoloista, joka sekin oli aika epäviihtyisä.
Rahaa ei mene paljon, koska ei ole mitään mihin tuhlata, meillä meni viikossa yhteensä noin 200€ kahdelta hengeltä tuliaiset mukaan laskettuna.
Viihdepuolta siellä on ja valtava möly öisin keskustan ostoskeskuksen baareista ja joidenkin hotellien discoista, mutta kaikki ostoskeskuksen baarit olivat loppujen aika tylsiä. Yhden kalliohotellin "disco" oli vähän parempi paikka.
Uimaranta on aika onneton, lyhyt ja pohja kivinen, kun kahlaa 15-20 metriä rannasta alkaa pohjassa olla isoja kiviä ja kävely käy mahottomaksi.
Hyviä puolia oli, että PRssä oli se, että aurinko paistoi koko ajan ja oli lämmin, lisäksi koska paikka on kallioiden välissä sinne ei juurikaan tuule. Muualla saarella olleet kertoivat paluumatkalla että heillä oli ollut tuulista ja kylmää. Atlanticossa käydessä mekin kyllä paleltiin kun siellä kylmyys ja kova tuuli yllätti, kun oli totuttu PRn lämpöön.
Kalliot ja ne mäet siellä on hieman ikäviä, ja kävellen nousu hotellille on aika raskasta, mutta me opeteltiin nopeasti ne hotellit joiden hissille oli vapaa pääsy. Muutaman hotellin läpi kulkemalla ostoskeskuksesta pääsi meidän hotelliin (yli 100 metriä ylöspäin) lähes nousematta yhtään rappusta koko matkalla.
Lasten ohjelmasta en osaa sanoa mitään, kun ei ole lapsia.
Suurkiitos sinulle, kun vastasit..paljon hyvää tietoa sain!
niin, lasten jutuista vielä, että näkyihän siinä ostoskeskusksen ja rannan välissä olevan jonkinlainen leikkipuisto, sähköautoja, keinuja yms. ja sen laakson perällä on jonkinlainen vesipuisto vesiliukumäkineen tms.
Moi kyllähän siellä on vaikka mitä lapsille, joka päivä on retkiä, ja riippuen matkatoimistota hotelleissa on järjestettyä leikkiä lapsille,itse käynyt 6.kertaa ja aina ajellut autolla n.tuhat kilsaa ei mitään ongelmia ollut koskaan, ja taas menossa 21.2.09 ja lapsi 11.v.tyttö mukaan
eilen palanneena,voin kertoa että amatooreksen uimaranta on paljon parempi ja laajempi.puerto ricosta taksilla helppo ja halpa kulkea,maksaa 2.50-3,00 euroa
ravintola hinnoissa suuria eroja,pihvi ruuat 7-13 euroa,pitsat 4-9 euroa olut noin 3