puolestani ihan vapaasti lastensa asioista, mutta turha sitten vaatia minulta vastuuta. Olen lapsen kanssa päivittäin, mutta kerran vanhemmat päättävät ja asiat eivät kuulu minulle, en ole velvollinen tekemään ruokaa, viemään koulua tms.
Jokohan ex-vaimo olisi nyt tyytyväinen...
Minä ainakin olen, lapsesta en olisi niinkään varma, mutta häntähän ei kukaan tässä muutenkaan ajattele.
Jokohan ex-vaimo olisi nyt tyytyväinen...
Minä ainakin olen, lapsesta en olisi niinkään varma, mutta häntähän ei kukaan tässä muutenkaan ajattele.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vanhemmat päättää mm. uskontokuntaan kuulumisesta, koulun valinnasta ja sukunimestä. Arjesssa lapsen kanssa elävät päättää mm. siitä, mihin aikaan lapsi menee nukkumaan, mitä pistää päälleen ja miten ruokapöydässä käyttäytyy.
Ihan outo käsitys. Eihän kukaan ole vieraista lapsista vastuussa. Kuka oikeesti antaa vieraalle ihmiselle vastuuta omista asioista? Etköhän nyt luule itsestäsi liikoja? Kunhan hoidat omat lapset ja heidäna siat kunnialla, niin hyvä on, vai vaaditko miehen exää ottamaan omista lapsistasikin vastuuta?
Oletkohan koskaan itse elänyt uusperheessä? AP kertoo laittavansa lapsille ruokaa, kuljettavansa kouluun ja olevansa lapsen kanssa tekemisissä päivittäin. Todennäköisesti myös tarkistaa, että läksyt on tehty, pesee pyykit ja valvoo kotiintuloajat. Eikö se ole vastuuta lapsesta?
Ne ketkä elää lapsen kanssa, tekee myös päätökset mm. nukkumaanmenoajoista, kotiintuloajoista, siitä, milloin läksyt tehdään, mitä ruokaa lapsi syö, mitä tv-ohjelmia katsotaan jne. Näihin on sen arkiperheen ulkopuolelta ihan turha yrittää sotkeentua, vaikka intoa siihen olisikin.
Ja taas jos noissa asioissa joku perheen ulkopuolinen tulis päättämään tai sanomaan, mitä pitää tehdä, niin sais sitten myös hoitaa lapsensa ihan itse.
käteni siitä sopasta jos lapset ovat miehesi exän kanssa tehtyjä.Minäkin kelpasin kokkaamaan helvetisti ruokaa ja pyykkäämään loputtomiin.mutta muihin asioihin en kelvannut.Nyt asiat on sillä mallilla etten ota niitä mukuloita enää luokseni,koska avokkini exä on täysi paska.