moi.. kyselisin vain semmoista että pitäisikö vauvalle laittaa myssy päähän sisälläkin? äitini on hirvee hössöttäjä ja neuvoo mua laittamaan lapselleni vauvalle jonkun myssyn päähän,ettei tule kylmä...
myssy päähän sisällä?
...
81817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja näin ollen me pidimme kotonakin sitä jonku viikon verran, ei kauhean pitkään. Tosin silloin oli kesä. =)
tällä viimesellä ollu myssy pari viikkoo siitä ku synty (tammikuu), mut vaan sen takia koska syntyi keskosena...muilla muksuilla en kyllä ole mitään myssyjä pitänyt..anoppi aina kans hössötti et muksuil kylmä,kokeilee käsiä,no tottakai ne voi olla kylmät,lämpö koitetaan niskasta vauvoilla.ei kannata kuunnella noitten akkojen hössötyksiä,usko vaan ittees,sähän se äiti olet ja tiedät parhaiten mikä lapselles paras!
laittaa, jos on normaalit sisälämpötilat asunnossa. Meillekin vauvalle laitettiin laitoksella myssy, mutta me kysyttiin, että tarviiko pitää myssyä sitten kotonakin. Ja ei tarvinnut, se on vaan ihan ekoiksi päiviksi vastasyntyneelle, kotona pärjää jo ilman. Ja on hyväkin olla ilman kuulemma, kun vastasyntyneet haihduttaa paljon ylimääräistä lämpöä pään kautta. Ettei tuu liian kuuma. Meidän vauva syntyi lokakuun lopulla.
Ja sanoivat siellä, että riippuu asunnon lämpötilasta tarviiko myssyä vai ei. Jos on viileää, niin myssyä on hyvä käyttää aluks..
laittanu myssyä vauvalle päähän toisena päivänä.. Eka päivän oli päässä mutta sitten jäi pois.
No ei todellakaan tarvitse sisällä pomppia myssy päässä.Meillä on 1,9kk tytär talvella syntynyt joten eka talven pyöriyhtäkää neiti lattian rajassa viltin päällä.Meillä n18c sisällä lämmintä ja leivin uunia lämmitetään.Tytöllä ei ole ollut yhtään korva tulehdusta jos sitä pelkää.Nyt isänä vähän asennetta peliin loppuu se turha hössötys.
Vauvamyssyä suositellaan usein pidettävän vauvan päässä vuorokauden ympäri. Kätkytkuolemien vähentämisneuvoissa tätä kuitenkin pidetään vaarallisena, koska vauvan lämmönsäätelykyky on vielä vajavainen.
Pitämällä vauvan pää ja kasvot paljaina liika lämpö pääsee helpommin poistumaan vauvan kehosta. Tätä on helppo toteuttaa kotona, mutta neuvoissa korostetaan että tämä pitäisi muistaa myös lämpimässä autossa, julkisissa kulkuneuvoissa, kaupoissa jne. - vauvan päähine kannattaa poistaa vaikka vauva siihen heräisikin!
Vauvaa ei tule jättää yksin autoon nukkumaan, eikä ruotsalaisen Socialstyrelsenin neuvojen mukaan myöskään yksin talvella ulos nukkumaan. Suomessa on erittäin tavallista että vauvat nukkuvat esim. parvekkeella vuoden ympäri, ja ainahan voi vähän väliä käydä tarkistamassa että vauvalla on kaikki hyvin ja tarpeeksi lämmin, mutta ei liian kuuma. Vauvoilla on useimmiten liikaa vaatetusta, eikä liian vähän. Jos vauvan niska tai rinta on hikinen ja kuuma, vauvan vaatetusta kannattaa vähentää.
Vaikka vauvan jalat tai kädet tuntuisivat hieman kylmiltä, tämä ei ole merkki siitä että vauva palelee, vaan se on vauvalle aivan normaalia. Vauvan kasvoista huomaa myös helposti jos vauvalla on kuuma.
ellei kotonanne ole todella viileää, ei lapselle saa laittaa myssyä. Se lisää kätkytkuoleman vaaraa nukkuessa ja nostaa turhaan lapsen lämpötilaa, kun lämpö haihtuu kuitenkin suurilta osin juuri pään kautta.