zos 8x56 kiikari

mielipiteit'ä

onko kokemuksia zos 8x56 kiikaritähtäimestä?mille etäisyydelle tuo vielä käy?

http://www.riistamaa.fi/cat/product_details.php?p=201&P HPSESSID=c777cd95e9353739d17d2c67e58a8bd8

Miten yleensä etäisyys/suurennossuhde määräytyy?

olen elänyt siinä uskossa,että esim. 4x32 soveltuu alle 50 metriin 3-9x40 0-75m, mutta eikös tuo objektiivin halkaisijakin meinaa jotain?
onko zoomilla oleva tähtäin aina huonompi kuin kiinteäsuurennoksinen(sumea kuva,epätarkka)    
??????

kiitos!!!

4

2576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Buchilowsky.

      Liian pitkä tarina alkaa opastamaan. Minä esimerkiksi ammun pistooleillani 100-200 metrin matkoille. Aseissani on kiikareita esim 4x, 1,5-4x, ja 2-7X suurentavia pistoolikiikareita. Zoomi on parallaksisäätö......no 8x56 käy vaikka kilometrille riippuen mitä ampuu....olkoon, olkoot, olkaamme.....Hospoti hoijjaa.

      • Ula-taxsari

        Jos kiikarissa on Zoomi 3-9 , niin miksi siinä on sitten vielä erikseen parallaksin säätö ? tä


      • quickdraw
        Ula-taxsari kirjoitti:

        Jos kiikarissa on Zoomi 3-9 , niin miksi siinä on sitten vielä erikseen parallaksin säätö ? tä

        Juu, parallaksin säätö on eri asia.

        Parallaksi tarkoittaa kiikaritähtäimissä sitä että tähtäinristikko näkyy hiukan eri paikassa jos ampujan silmänmuna ei ole tarkasti kiikarin optisella akselilla, eli keskellä okulaaria.

        Parallaksin korjausta säätämällä parallaksi saadaan nollaksi tietylle etäisyydelle, jolloin silmän sivuttaisliike ei vaikuta tähtäinristikon paikkaan. Mutta tosiaan tuo korjaus pätee vain sille yhdelle etäisyydelle.

        Jos parallaksin korjaus ei ole säädettävissä niin kiikarin parallaksi on yleensä korjattu kiinteästi muistaakseni 100 metrin matkalle.

        Eihän sillä parallaksilla ole mitään väliä jos ampujan silmä on aina tarkasti kiikarin optisella akselilla, eli keskellä, mutta voi olla käytännössä aika vaikea keskittyä siihen että silmä on aina keskellä okulaaria. Ja kun voi joutua ampumaan eri asennoistakin.


    • quicdraw

      "Miten yleensä etäisyys/suurennossuhde määräytyy?"

      On olemassa ihmisiä joille mikään suurennus ei riitä. Jos kiikarin näkymä ei miellytä niin heidän mielestään vika on ilman muuta liian pienessä suurennuksessa.

      Täysjärkisten kannalta sehän kuitenkin menee ihan lineaarisesti. Jos hyvillä avotähtäimillä (ilman suurennusta) pystyt tähtäämään riittävän tarkasti 100 metriin asti niin 4-kertaisella suurennuksella pystyt vastaavasti tähtäämään 400 metriin ja 8-kertaisella suurennoksella 800 metriin saakka.

      Jos tuntuu etä ilman suurennusta tähtäys onnistuu riittävän tarkasti 50 metriin saakka, niin 4-kertainen suurennus pitäisi riittää 200 metriin saakka ja 8-kertainen 400 metriin saakka samalla tarkkuustasolla.

      Tämä luonnollisesti edellyttäen että optiikka on kokonaisuutena hyvälaatuinen, eikä aiheuta lisäongelmia.

      Esimerkiksi johonkin 800 metriin osuminen on sitten temppu sinänsä, siksipä juuri edellä kirjoitin _tähtäämisestä_ enkä ampumisesta!

      Eli kovin isoja suurennuksia ei normaalisti tarvita. Niitä ei myöskään kannata vaatia koska kiikari on helpompi rakentaa hyvälaatuisena esimerkiksi juuri kiinteällä suurennuksella 8*56.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      330
      3919
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2302
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1638
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1349
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      959
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      875
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe