Tykkäisin antaa parin kk:n päästä syntyvälle pojalle nimeksi Rasmus ja se on niitä harvoja nimiä, jotka kävisi myös isälle. Nyt vaan mietityttää, kun on niin lapsellinen nimi.
Mitäs mieltä olette? Ei taida paljon vielä keski-ikäisiä Rasmuksia olla. Kyllähän nimen voi vanhempana vaihtaa, mutta olisi kiva, jos nimi kelpaisi tulokkaalle myös aikuisena...
Rasmus
10
4836
Vastaukset
- -kirsikka-
Varmastikaan teidän Rasmus ei tule olemaan ikäluokkansa ainoa, joten tulevaisuudessa on myös niitä aikuisiakin Rasmuksia. (Kuten on varmaan jo nyttenkin, ei vain niin paljon.) Eli antakaa pois, nimi on oikein hyvä.
- aadaaaa
Meillä on Rasmus poika ja samaa ikäluokkaa on montakin Rasmusta. Tosiaan nimet "kasvaa" kans. Kyllä se sitten kun meidän Rasmukset on aikuisia,niin sopii myös aikuiselle miehelle,eikä kukaan sitä pidä mitenkään lapsellisena nimenä.
- Primrose
1980 Suomessa näyttää olleen hyvin vähän Rasmus-nimisiä. Sen jälkeen nimen suosio on pystellyt vakaana.
Ruotsissa nimi on ollut käytössä jo aikaisemmin. Astrid Lindgrenin lastenromaani Ryöstetty Rasmus ja mestarietsivä, joka taitaa tulla parhaillaan televisiosarjana, ilmestyi jo vuonna 1953.- mielipide asiaan
Kyllä varmaan siloin kun esim. nimi Jani oli suosittu vauvoilla, muttei löytynyt aikuisia sen nimisiä, niin oli vaikea kuvitella aikuisia Janeja. Mutta nykyäänhän niitä löytyy, joten ei sitä ajattele mitenkään lapsellisena nimenä. Nimien "lapsellisuus" on tosiaan paljolti kiinni siitä löytyykö muita sennimisiä aikuisia. Poikkeuksena tosi lempiniminäiset nimet. esim. joku Eki kuulostaa minusta hölmöltä virallisena nimenä eikä sen nimistä henkilöä voi ottaa tosissaan. Aivan eri asia jos henkilön nimi on Erkki.
- Mauriina
mutta ei välttämättä meillä Suomessa.
Astrid Lindgrenin 50-luvulla kirjoitetuissa kirjoissa esiintyy jo Rasmus nimi. Myös Rasmus-nalle kirjat ovat jo aika vanhoja. Niitä oli jo 70-luvulla suomeksikin.
Käsittääkseni kyse on ruotsalaisesta/pohjoismaisesta lyhennyksestä Erasmus nimestä. Erasmus Rotterdamilainen oli renessanssi-aikainen humanisti.
Nuorena ajattelin, että Jukka on hyvin lapsellinen nimi, koska sitä oli silloin lapsilla ja nuorilla, kun taas Juhot olivat järjestään aikuisia. Mutta nyt esim arkkipiispan nimi on Jukka, ja Juho taas on monen pikkupojan nimi. - tulevaäippä09
Rasmus on kiva nimi. Itsekin olen miettinyt nimeä Rasmusta lapsellemme, jos se on poika ;) Rasmukseen on vaikea miettiä toista/kolmatta nimeä mikä sopisi hyvin yhteen...Sukunimi on ihan tavallinen suomalainen... Mut jos saamme tytön, niin nimi on vielä hakusessa...
- nimi :)
Ystäväperheen lapset ovat Noora, Joonas ja Rasmus. Kaikki nimiensä näköisiä ja oloisia. Nimet kasvavat ihmisen itsensä kokoon ja näköön :)
- Historian havina
- aikuisenakin
Veljeni nimi on Rasmus ja hän on yli kolmenkymmenen. Ihana nimi ja jos veljeni nimi ei olisi Rasmus antaisin sen tulevalleni pojalle nimeksi.
- Anonyymi
Tuliko sitten lapsen nimeksi ikinä Rasmusta :)? Tämä viesti ei välttämättä tavoita postaajaa, kun julkaistiin jo 16 v sitten. Mutta saa nähdä. Jos hänestä tuli Rasmus, niin jee (oletan)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi783362Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj973122SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1783055- 1472527
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä572428Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2092236Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi592200Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "142065Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li391780Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4031743