Rasmus

aikuisena

Tykkäisin antaa parin kk:n päästä syntyvälle pojalle nimeksi Rasmus ja se on niitä harvoja nimiä, jotka kävisi myös isälle. Nyt vaan mietityttää, kun on niin lapsellinen nimi.

Mitäs mieltä olette? Ei taida paljon vielä keski-ikäisiä Rasmuksia olla. Kyllähän nimen voi vanhempana vaihtaa, mutta olisi kiva, jos nimi kelpaisi tulokkaalle myös aikuisena...

10

4705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -kirsikka-

      Varmastikaan teidän Rasmus ei tule olemaan ikäluokkansa ainoa, joten tulevaisuudessa on myös niitä aikuisiakin Rasmuksia. (Kuten on varmaan jo nyttenkin, ei vain niin paljon.) Eli antakaa pois, nimi on oikein hyvä.

    • aadaaaa

      Meillä on Rasmus poika ja samaa ikäluokkaa on montakin Rasmusta. Tosiaan nimet "kasvaa" kans. Kyllä se sitten kun meidän Rasmukset on aikuisia,niin sopii myös aikuiselle miehelle,eikä kukaan sitä pidä mitenkään lapsellisena nimenä.

    • Primrose

      1980 Suomessa näyttää olleen hyvin vähän Rasmus-nimisiä. Sen jälkeen nimen suosio on pystellyt vakaana.
      Ruotsissa nimi on ollut käytössä jo aikaisemmin. Astrid Lindgrenin lastenromaani Ryöstetty Rasmus ja mestarietsivä, joka taitaa tulla parhaillaan televisiosarjana, ilmestyi jo vuonna 1953.

      • mielipide asiaan

        Kyllä varmaan siloin kun esim. nimi Jani oli suosittu vauvoilla, muttei löytynyt aikuisia sen nimisiä, niin oli vaikea kuvitella aikuisia Janeja. Mutta nykyäänhän niitä löytyy, joten ei sitä ajattele mitenkään lapsellisena nimenä. Nimien "lapsellisuus" on tosiaan paljolti kiinni siitä löytyykö muita sennimisiä aikuisia. Poikkeuksena tosi lempiniminäiset nimet. esim. joku Eki kuulostaa minusta hölmöltä virallisena nimenä eikä sen nimistä henkilöä voi ottaa tosissaan. Aivan eri asia jos henkilön nimi on Erkki.


    • Mauriina

      mutta ei välttämättä meillä Suomessa.

      Astrid Lindgrenin 50-luvulla kirjoitetuissa kirjoissa esiintyy jo Rasmus nimi. Myös Rasmus-nalle kirjat ovat jo aika vanhoja. Niitä oli jo 70-luvulla suomeksikin.

      Käsittääkseni kyse on ruotsalaisesta/pohjoismaisesta lyhennyksestä Erasmus nimestä. Erasmus Rotterdamilainen oli renessanssi-aikainen humanisti.

      Nuorena ajattelin, että Jukka on hyvin lapsellinen nimi, koska sitä oli silloin lapsilla ja nuorilla, kun taas Juhot olivat järjestään aikuisia. Mutta nyt esim arkkipiispan nimi on Jukka, ja Juho taas on monen pikkupojan nimi.

    • tulevaäippä09

      Rasmus on kiva nimi. Itsekin olen miettinyt nimeä Rasmusta lapsellemme, jos se on poika ;) Rasmukseen on vaikea miettiä toista/kolmatta nimeä mikä sopisi hyvin yhteen...Sukunimi on ihan tavallinen suomalainen... Mut jos saamme tytön, niin nimi on vielä hakusessa...

    • nimi :)

      Ystäväperheen lapset ovat Noora, Joonas ja Rasmus. Kaikki nimiensä näköisiä ja oloisia. Nimet kasvavat ihmisen itsensä kokoon ja näköön :)

    • Historian havina
    • aikuisenakin

      Veljeni nimi on Rasmus ja hän on yli kolmenkymmenen. Ihana nimi ja jos veljeni nimi ei olisi Rasmus antaisin sen tulevalleni pojalle nimeksi.

    • Anonyymi

      Tuliko sitten lapsen nimeksi ikinä Rasmusta :)? Tämä viesti ei välttämättä tavoita postaajaa, kun julkaistiin jo 16 v sitten. Mutta saa nähdä. Jos hänestä tuli Rasmus, niin jee (oletan)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      316
      7629
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      57
      4017
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      Yleistä ohjelmista ja sovelluksista
      2
      3458
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3211
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2874
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2718
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      53
      2551
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      68
      2336
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      77
      2148
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      101
      1983
    Aihe