Olen tutkinut netistä kotitalousvähennystä. Sanokaapa, olenko tulkinnut oikein:
Jos kotitalous teettää remontin, vähennys on yhteensä 6000 euroa. Vähennyksen saa suoraan palkasta ilmoittamalla verottajalle teetetyn rempan tai sitten voi ilmoittaa verovuoden lopussa.
Tulkinta:
Siis jos veroja maksaa vähintään tuolla 6000 eurolla/vuosi, saa täyden hyödyn vähennyksestä. ???
Pienipalkkaisethan eivät edes maksa veroja em. summaa/vuosi. Remontit kumminkin täytyy tehdä, joten ne olisi pienituloisen sittenkin paras tehdä itse tai pyytää tuttua ammattimiestä edullisesti tekemään.
Jos kotitalous teettää remontin, vähennys on yhteensä 6000 euroa. Vähennyksen saa suoraan palkasta ilmoittamalla verottajalle teetetyn rempan tai sitten voi ilmoittaa verovuoden lopussa.
Tulkinta:
Siis jos veroja maksaa vähintään tuolla 6000 eurolla/vuosi, saa täyden hyödyn vähennyksestä. ???
Pienipalkkaisethan eivät edes maksa veroja em. summaa/vuosi. Remontit kumminkin täytyy tehdä, joten ne olisi pienituloisen sittenkin paras tehdä itse tai pyytää tuttua ammattimiestä edullisesti tekemään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin, jos kotitalouden kaksi henkilöä maksavat yhteensä remontin työn osuudesta vaikka 10.000 (sis alv 22%) euroa, saavat he vähentää yhteensä tuon 6.000 euroa. Tämän summan he saavat siis täysimääräisenä verottajalta takaisin. Kolme tuhatta kumpainenkin.
Yhdellä ihmisellä siis 5000 euroa on maksimi vähennyskelpoinen työn hinta, mistä saa sen maksimin 3000 takaisin.
kun perheen vuositulot kun ylittää 70000 euroa niin vähennystä käytetään eli ei ole köyhien leikkiä.
Teetimme "paskakaivon", kun tuo uusi kusetus niin vaati ja teimme firman kanssa sopimuksen avaimet käteen periaatteella. Nyt tuli lasku kokonaissummasta, mutta en ole pyynnöistäni huolimatta saanut minkäänlaista erittelyä, josta ilmenisi työn osuus. Firma on kyllä sellainen, jonka työstä saa vähennyksen. Otanko seuraavaksi kuluttaneuvojaan yhteyden, vai oikeusaputoimistoon, koska kyllä tuo vähennys tulisi muuhunkin tarpeeseen, vaikka kossun ostoon, mutta tosiaan kun ei ole erittelyä, en voi ilmoittaa verottajalle työn osuutta. Onko jollain samanlaisia ongelmia?
Erään kunnan verovirastossa asia oli ratkaistu niin, että asiakas oli laskun kanssa mennyt virastoon. Siellä virkailija oli jakanut laskun puoliksi ja ilmoittanut, että vähennykseen voi laittaa tuosta puolikkaasta 60%. En tiedä millä ihmeen perusteella näin oli voinut tehdä ja pitääkö tuo linja muuallakin tai edes tuossa virastossa jatkossa.
laitatin minäkin avaimet käteen periaatteella ja siitä tuli erittelyt ilman eri pyyntöä. Syyskuussa vein tämän lapun verottajalle ja sanoin että haluan tämän vähennyksen tehtäväksi oitis että ei ole varaa makuuttaa rahoja. No loppuvuoden maksoin veroa 11% mukaan :o). Kyllä näitä hoitajan palkoillakin voi teetättää vuosibrutto n.30 000€. Pakko jos ei osaa niin teetättää remonttia ammattilaisella.
olet huomannut että herrat ja päättäjät ajattelee köyhää,totta on että rikas rikastuu ja köyhä ja pieni palkkainen painetaa maan rakoon.Tässäkin eduskunta herrat ja rouvat hehkuttaa että taas tuli tehtyä hyvä työ , mutta paskat. EI KORPPI KORPIN SILMÄÄ NOKI kyllä se on nähty.Iso palkkasia tässäkin asiassa on ajateltu.
tuhannen euron brutto eläkkestä saat koko hyödyn ,ei ole kyllä varaa teettää remonttiakaan ,mutta ei tule kotitalous vähennystäkään.Kyllähän totuus on tämä,kellä on niin sille myös annetaan.