Voiko Sveitsiin noin vain muuttaa esim. työn perässä? Jostain luin että pitää olla se ja se määrä tuloja että edes harkitaan että pääseekö. En tiedä mitään, kertokaa vain.
Sveitsiin muuttaminen, mahdotontako
9
9212
Vastaukset
- Thor S.
Ei muuttaminen ole vaikeaa jos on työ . Mutta jos Sveitsin Kasalaisuutta aijot niin sitten tarkempaa .
- perässä
Tarvitset oleskelulupaan työpaikan. Työnantajan on annettava tätä varten selvitys, ettei sopivaa Sveitsiläistä työntekijää löytynyt ko. paikkaan. Jos sinulla on jo työpaikka siellä niin voit luonnollisesti muuttaa.
Tuloraja koskee eläkeläisiä, jos he haluavat oleskeluluvan. Silloin nettotuloja on oltava luokkaa 5500e/kk. (on voinut muuttua) ja omat sairasvakuutukset.- schwiiz
Jokin aika sitten luvat olivat vielä kiintiöity vuositasolla ja työnantajan piti todistella jos ulkomaalaisen palkkasi. Nyt voit mennä kovin helposti Sveitsiin, lupa tulee automaattisesti kun esität työsopparin. Ja voithan siellä lorvailla muutenkin EU-kansalaisena.
Nyt tosin äänestävät taasen helmikuun alussa tuosta vapasta liikkuvuudesta mutta tuskin mitään radikaaleja muutoksia ainakaan lähiaikoina tulee.. - Epäilevä...
schwiiz kirjoitti:
Jokin aika sitten luvat olivat vielä kiintiöity vuositasolla ja työnantajan piti todistella jos ulkomaalaisen palkkasi. Nyt voit mennä kovin helposti Sveitsiin, lupa tulee automaattisesti kun esität työsopparin. Ja voithan siellä lorvailla muutenkin EU-kansalaisena.
Nyt tosin äänestävät taasen helmikuun alussa tuosta vapasta liikkuvuudesta mutta tuskin mitään radikaaleja muutoksia ainakaan lähiaikoina tulee.."Ja voithan siellä lorvailla muutenkin EU-kansalaisena"
Onko tämä tosiaan totta? Käsittääkseni Sveitsi on edelleen varsin tarkka maahanmuutosta, ja jättäytyi EU:n ulkopuolelle osittain myös siitä syystä että ei tarvitse laskea kaikkia EU-kansalaisia maahan tuosta noin vaan. - Wanna80
Epäilevä... kirjoitti:
"Ja voithan siellä lorvailla muutenkin EU-kansalaisena"
Onko tämä tosiaan totta? Käsittääkseni Sveitsi on edelleen varsin tarkka maahanmuutosta, ja jättäytyi EU:n ulkopuolelle osittain myös siitä syystä että ei tarvitse laskea kaikkia EU-kansalaisia maahan tuosta noin vaan.Kolme kuukautta saa käsitykseni mukaan olla ilman oleskelulupaa. Työtkin voi eu-kansalaisena aloittaa jo ennen työluvan saamista mutta asia kannattaa kuitenkin tarkastaa paikallisen kantonin virastosta. Työlupa voi olla työnanatajasidonnainen tai kantoni-sidonnainen. Tähän käsittääksen vaikuttaa kuinka pitkäksi aikaa olet tehnyt työsopimuksen ja sitä myöden millaisen oleskelu/työluvan saat. Naimisissa oleville puoliso saa automaattisesti oleskeluluvan jos on osoittaa että toisella on työpaikka ja vakituinen asunto.
- auki..
Wanna80 kirjoitti:
Kolme kuukautta saa käsitykseni mukaan olla ilman oleskelulupaa. Työtkin voi eu-kansalaisena aloittaa jo ennen työluvan saamista mutta asia kannattaa kuitenkin tarkastaa paikallisen kantonin virastosta. Työlupa voi olla työnanatajasidonnainen tai kantoni-sidonnainen. Tähän käsittääksen vaikuttaa kuinka pitkäksi aikaa olet tehnyt työsopimuksen ja sitä myöden millaisen oleskelu/työluvan saat. Naimisissa oleville puoliso saa automaattisesti oleskeluluvan jos on osoittaa että toisella on työpaikka ja vakituinen asunto.
Työttömänähän ne rallikuskitkin siellä lojuu, ammattiansa kun eivät voi lain mukaan Sveitsissä harjoittaa. Rahatukku vain mukaan ja veroprosentista neuvottelemaan kaupungintalolle.
- -------------
auki.. kirjoitti:
Työttömänähän ne rallikuskitkin siellä lojuu, ammattiansa kun eivät voi lain mukaan Sveitsissä harjoittaa. Rahatukku vain mukaan ja veroprosentista neuvottelemaan kaupungintalolle.
Pohdintoja. Kun tulit maininneeksi Kimin. Moottoriurheiluhan on Sveitsissä muistaakseni kiellettyä eli Kimi on siellä "työtön" ja sopinut verotuksensa ja muut neuvottelemalla?
- oVo
------------- kirjoitti:
Pohdintoja. Kun tulit maininneeksi Kimin. Moottoriurheiluhan on Sveitsissä muistaakseni kiellettyä eli Kimi on siellä "työtön" ja sopinut verotuksensa ja muut neuvottelemalla?
Eihän se Kimi Sveitsissä moottoriurheilekaan. Tuskinpa Sveitsin lainsäädäntö kieltää sitä tekemästa muissa maissa, vaikka palkka virtaisikin Sveitsiläiselle tilille.
- xyz xyz
oVo kirjoitti:
Eihän se Kimi Sveitsissä moottoriurheilekaan. Tuskinpa Sveitsin lainsäädäntö kieltää sitä tekemästa muissa maissa, vaikka palkka virtaisikin Sveitsiläiselle tilille.
Eihän täällä kukaan ole väittänytkään että Sveitsin laki kieltäisi "urheilemasta" muualla. Edellinen kirjoittaja tulkitsi aivan oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161431- 511271
- 921206
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2011065- 471045