Mikä olis paras kauha pienehköön telakaivuriin.Kenen valmistama olis paras hinta/laatu kriteereillä mitattuna.(kyseessä kuokkakauha)Mikä olis se oikea pikakiinnitys tyyppi?
paras kaivinkoneen kauha
13
6079
Vastaukset
- kauhoista
Pomen kauhat on parhaiksi haukuttu. NTP10/20 olis paras mutta eipä sellainen noihin pikkutirriäisiin käy. Eli ihan sama mikä kiinnike silloin, yhtä huonoja kaikki.
- hymas
ostin pomen ojakauhan ja se vakuutti. ihan hyvä peli.
ntp10 on yleinen kiinnike, mut kai liian iso. oisko sit gjerstad?- kiinnike
kiinnike esim
hymas s45 (6-9tn) tai s40 (3-5tn) riippuen koneen koosta. Ovat varmaan yleisimpiä noihin pienempiin koneisiin. - hymas
kiinnike kirjoitti:
kiinnike esim
hymas s45 (6-9tn) tai s40 (3-5tn) riippuen koneen koosta. Ovat varmaan yleisimpiä noihin pienempiin koneisiin.s 45. Saat kauhan takaperin, on kätevä tasaus hommissa.
- 111
hymas kirjoitti:
s 45. Saat kauhan takaperin, on kätevä tasaus hommissa.
Gjerstad on kyllä hyvä kiinnike hieman isommassa (7-10t), mutta sitä pienemmissä tuo S45 on kyllä toimiva, ja yleinen.
- ose
111 kirjoitti:
Gjerstad on kyllä hyvä kiinnike hieman isommassa (7-10t), mutta sitä pienemmissä tuo S45 on kyllä toimiva, ja yleinen.
Eikös ntp 10 käy aika pieniinkin ja siihenkin saa kauhan kummin päin vaan. Samat kauhat Esa 2300 pervsveivariin ja Kobelco MSR 80
- silmään kustu
katoppa vähän misthä ja minkhä kauhan ostat.Itse osthin teelpan ja se on jo nyt viturallaan.Takuu ei luista ja miehet sen kuin kukkoilee,muka käyttö virhe.Kauhat on tehty mielhestäni kaivamistha varthen ei näythelyyn.
- jussi73jk
kirmetiltä saa tänäpäivänä parhaat pienkoneitten kauhat..itellä ollu jo n.3 vuotta metrinen luiskakauha ja nyt rupee vasta olemaan pohjan vaihto edessä!kaivuuta joka arkipäivä n.12 tuntii päivässä!!!
- 740s
Pome on hyvä kauha pienemmässä kokoluokassa ja LE-kiinnike. Kevyempi versio NTP-10:stä.
- pome kauha
pome on hyvä kauha, ei ole ollut 5v mitään erikoisempaa moitittavaa.
- Kauhomaan
Herätelläänpä jälleen kysymystä.MIKÄ ON PARAS kauha?
Jos haetaan 22t koneeseen kauhaa,mitä suosittelisitta
Luiskakauha , kuokkakauha ?
Kenen valmistajan puoleen ääntyisitte?- Omavalmiste
Omavalmisteella huippu kauhat! Laatu on sitä mitä sattuu tulemaan ja takuu toimii!!
- Useammanhitsaillut
Hitsaile itse kauha, niin saat parhaan! Ei ole mitään rakettitiedettä hitsailla kauha. Luiskakauhan jos ostaa valmiina halvan, niin sen joutuu korjaamaan ja tekemään uudestaan. Kalliin jos ostaa, niin maksaa sen verran, että siihen rahaan tekee itse ja jää hyvin palkoille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733