Joensuusta 25.1

vekah

Ollaan Joensuusta lähdössä 25.1 -09 Penangiin! Ei oo paljon enää aikaa odotella. Onko muita lähtijöitä kuulosalla? Onko tietoo esim. Peralla auton vuokrauksesta, mielenkiintoisista kohteista, hyvistä ruokapaikoista ym. ym. Kiitos etukäteen mahd. vinkeistä!! Ja mukaan lähtijät, laittakaa viestiä!!

12

1450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryhmärämä

      Ollaan myös lähdössä Joensuusta 25.1. Penangiin. Meitä on lähdössä 8 hengen porukka (ikähaarukka n. 30-60 v). Majoitutaan Paradise Sandy Beach Resort hotelliin, entä te?

      Tarkoituksena on käydä reissun aikana myös Kuala Lumpurissa, parin päivän omatoimimatkalla. Varattiin juuri Air Asialta lento KL-Penang, hinta vajaa 12 e/naama, ei paha ;). Kuala Lumpuriin meinattiin mennä bussilla. Kiitos Peralle vinkeistä! :).

      Penangilla meinataan käydä ainakin Penang Hillillä, Georgetownissa shoppailemassa ja saaren länsipuolen rannoilla. Lisäksi ollaan suunniteltu snorklausretkeä Pulau Payarille, jossa on kuulemma kirkkaammat vedet ja enemmän nähtävää.

      Enää kaksi viikkoa aikaa, ei jaksaisi odottaa! :)

      • Nimetön

        On myös meillä. Teillähän on jo hyvin suunnitelmia matkalle. Me ei oo tehty vielä mitään erikoista matkaohjelmaa, autonvuokrausta suunniteltiin! Se Kuala Lumpurin reissu olis varmaan mielenkiintoinen. Mä oon 43 ja vaimo 33, et aika saman ikästä porukkaa näyttäs olevan. Kyllä tätä matkaa on jo ootettukin, varattiin jo huhtikuussa, mutta nyt on jo aika lähellä! Voi tulla mukava reissu, kun on samalta suunnalta porukkaa lähössä! T:Vekah


      • vedet sielä Pulau Payarila on toelaki ihan hyvät. son aika korkiale arvostettu ihan nuila kansainvälisilä sukellussivustoila.
        jos kamera on mukana, niin minusta olis hyvä ajatus hommata siihen vaikka semmonen sukelluspussi:
        http://www.maitolaituri.tv/product_info.php?cPath=2_97&products_id=982
        saapii kivoja kuvia vaikka haista. non semmosia puolimetrisiä pikkukaloja mutta kuvasa varmasti meleko juluman näkösiä ;-).
        kaupungila yks minusta käymisen arvonen paikka on tämä:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Cheong_Fatt_Tze_Mansion
        met asuima sielä mutta net järijestää semmosia opastettuja kierroksia talosa ja son tosi hienosti restauroitu.

        ja oikeen mukavaa lommaa ryhmärämälekki
        perapappa


      • Ryhmärämä
        Nimetön kirjoitti:

        On myös meillä. Teillähän on jo hyvin suunnitelmia matkalle. Me ei oo tehty vielä mitään erikoista matkaohjelmaa, autonvuokrausta suunniteltiin! Se Kuala Lumpurin reissu olis varmaan mielenkiintoinen. Mä oon 43 ja vaimo 33, et aika saman ikästä porukkaa näyttäs olevan. Kyllä tätä matkaa on jo ootettukin, varattiin jo huhtikuussa, mutta nyt on jo aika lähellä! Voi tulla mukava reissu, kun on samalta suunnalta porukkaa lähössä! T:Vekah

        Me ollaan meidän porukan nuorimmat, vähän alle 30 v. kumpikin, avomies ja minä. Mutta hyvin tullaan juttuun kaikenikäisten kanssa ;).

        Kuulostaa ihan mielenkiintoiselta tuo autonvuokraus, meillä ei vaan taida uskallus riittää. Se vasemmanpuoleinen liikenne hirvittää (ainakin sen kokemuksen perusteella, mitä minulla ko. liikenteestä on)...Penangilla kai pääsee aika edullisesti liikkumaan esim. paikallisbusseilla (muistelen lukeneeni, että maksaisisi jotain 1RM eli n. 20 senttiä). Ja kai ne taksitkin aika edullisesti liikennöivät. Toki esim. mantereen puolelle on varmasti mukava lähteä autoilemaan ja katsastamaan uusia paikkoja! :)

        Eiköhän matkasta tule tosi mukava, varsinkin kun itäsuomalaiset ovat reissussa! ;)


    • emmie pitäs sitä autonvuokrausta mahottomana ajatuksena. liikenne on ihan kohtuullista. sääntöjä nouvatethaan kiitettävästi ja käyttäytyminen liikenteesä on varsin huomaavaista. ainua pulma on vasemmanpuoleinen liikenne, joka ainaki mulle tuotti päänvaivaa. liikenneympyrästä tuntu melekeen mahottomalta osua sille vasemmalle kaistalle;-). kuiten ennenkun karauttaa sinne keskikaupungile, niin kannattaa selevittää tämänhetken tilanne. siiton nelijä vuotta ko met olima GTssä ja ainaskin KLläsä autojen määrä on kasvanu räjähysmäisesti sinä aikana. nykysin vasinkin sielä Golden Triangelin aluheela (Kuala Lumpurissa) käveleminen on monasti noppeintapa liikkua. parkkipaikkoja ei löyvy ja muutenkin tila vain loppuukesken.
      tuosa malliksi pari malesialaista Penangilla toimivaa autovuoraamoa. hinnat näkys pyörivän siinä 150 MYR/päivä - 1000 MYR/vikko

      http://www.iprac.com/
      http://www.kasina.com.my/index.html

      tuo mycen.com on muuten ihan hyvä paikka etsiskellä palveluja Malesiasta. sikäläinen yrityshakemisto:

      http://www.mycen.com.my/malaysia/car_rental.html

      varmasti joistaki paikallisista pikkufirmoista saapii halavemmalaki mutta sillon kannattee tsekata vakkuutusten kattavuus tarkemmin.

      met ite koitama välttää semmosia isoja kansainvälisiä ruokapaikkoja aina ko son mahollista ja Georgetownisa se todellakin on mahollista. kaupunki on täynänsä monenlaista kavunvarsikuppilaa. malesialaisila kun on meleko harvon tapana laittaa ruokaa kotona. met emmä ole sielä Batu Ferringhilä käynheet mutta koska sielä on palijon isoja condoja niin varmasti myös ruokapaikkoja löytyy.
      intialaisisa curryt ja banana leaf menut on ehottomia, jos kiinalaisista tullee vastaan paikka, joka tarijoilee steamboattia niin kannattaa kokkeilla. nuot on semmosia ruokalajeja ettei kannate ite ruveta ihimettelheen että miten net koostethaan vaan pyytää tarijoilijaa neuvomhaan. malesialaisia herkkuja taas on laksat (ehoton lounaskeitto) ja satay-vartaat. Saaresa ko olhaan niin merenelävät on huippuja.

      eiku hyvvää lommaa kaikile karijalaisile toivottellee:
      perapappa

    • Tippy

      Jos tykkää viettää aikaa hotellin altaalla niin Baru on hyvä paikka, mutta muuten siellä tulee kahdessa viikossa aika pitkäksi. Ranta oli ainakin viime viikolla todella likainen (roskia) ja vesi ruskean sameaa. Spottasimme myös rantahiekalla kaksi halkaisijaltaan 40 senttist meduusaa.Uimareita ei siis juuri näkynyt. Kovat tuulet myös romahduttivat rannan hiekkavalleja ja esim. oman hotellimme edessä törröttivät hiekasta puun juuret.

      Sunset Bistro rannassa budjettihostellien lähellä oli kiva paikka istuskella iltaa. Ruokakin oli lounasaikaan hyvää ja jälkiruuat mukavaa vaihtelua. Kävimme monesti myös pääkadun Boatman ravintolassa. Hienon näköisistä "tasokkaista" ravintoloista sai pääasiassa luvattoman huonoa ruokaa ja korkeilla hinnoilla. Opas kehui The Ship ravintolaa, mutta ainakaan itse en menney Malesiaan saadakseni " Batu Ferringinh parasta pihviä".

      Georgetownissa oli sen sijaaan enemmän tekemistä ja nähtävää.

      Autonvuokraauksesta maksoimme 130 ringgittiä päivä (automaattivaihteinen auto).

      • vekah

        ei sinun kirjoituksen perusteella vaikuta kovinkaan houkuttelevalta Penangin pohjois-rannikolla. Oliko muuten hyvät ilmat teidän reissulla? Miten totuitte vasemman puoleiseen liikenteeseen? Georgetown on varmaan mielenkiintoinen paikka käydä kattelemassa.


      • Tippy
        vekah kirjoitti:

        ei sinun kirjoituksen perusteella vaikuta kovinkaan houkuttelevalta Penangin pohjois-rannikolla. Oliko muuten hyvät ilmat teidän reissulla? Miten totuitte vasemman puoleiseen liikenteeseen? Georgetown on varmaan mielenkiintoinen paikka käydä kattelemassa.

        KL:ssä oli yksi kokonaan sateinen päivä, mutta vesikuuroja tuli Penangissakin öisin tai iltaisin, mutta kertaakaan emme kastuneet. KL:ssä muutenkin pilvisempää kuin Penangissa matkamme aikana.

        VAsemmanpuoleiseen liikenteeseen tottui helposti ja ajaminen helppoa (pysyimme tosin poissa GT:n keskustasta). Batun ranta oli tosiaan melkoinen pettymys, siitäkin huolimatta että olimme varautuneita siihen ettei ranta muistuta paratiisirantoja. Roskat häiritsivät eniten.


      • Tippy kirjoitti:

        KL:ssä oli yksi kokonaan sateinen päivä, mutta vesikuuroja tuli Penangissakin öisin tai iltaisin, mutta kertaakaan emme kastuneet. KL:ssä muutenkin pilvisempää kuin Penangissa matkamme aikana.

        VAsemmanpuoleiseen liikenteeseen tottui helposti ja ajaminen helppoa (pysyimme tosin poissa GT:n keskustasta). Batun ranta oli tosiaan melkoinen pettymys, siitäkin huolimatta että olimme varautuneita siihen ettei ranta muistuta paratiisirantoja. Roskat häiritsivät eniten.

        komie ekakerran olin Malesiasa. Marraskuun lopusa Lagkawilla, lähimä käymhään kaupasa, palluumatkala alako vähin satelemhaan. jokhainen autoileva ihiminen pysähty ja tahto kyythiin, ko on niin mahoton ilima. seminua kauhiasti nauratti. ja mie sanon että josvain kerran olettta kävelheet vaikkapa Helsingisä räntäsatheesa, niin ymmärrättä, miksen mie tule kyythiin nyt. no maksohan se kävely mulle senverran että kamera ei ennään ottanu sähköjä pääle. uus hääty ostaa, eikä vakkuutus kelepuuttanu vesisajetta. josolis päishään kaatunu altaasheen, niin solis paremminki passannu.

        mutta tosishaan. ranta on Sri Lankassa, mettä Borneolla, kirkas vesi kaukana merelä, mutta muuton West Malesia on ihan mukava paikka reissata.

        Ihanvaan höpötystä:
        perapappa


    • vekah

      näyttää ainakin Yahoo Weatherin mukaan lupaavan melko myrskyistä keliä ensi viikoksi. Pitäneekö paikkansa? Se sivusto kyllä ennustaa joka paikkaan sateita. Toivottavasti 25.1 jälkeen on vähäsateisempi kausi! Jokos ryhmärämä porukalla alkaa matkakuume nousta?

      • Ryhmärämä

        Joo, ollaan mekin sääsivustoja tarkkailtu ja ensi silmäyksellä sää näyttää aika sateiselta/ukkostavalta. Luulenpa kuitenkin, että sateet ajoittuvat iltaan ja yöhön, ainakin jos tähän sivustoon on uskominen http://www.wunderground.com/global/stations/48601.html. Joten eiköhän siellä päivällä aurinkoa saada - ja on siellä ainakin lämmintä jos ei muuta! :)

        Matkakuume alkaa olla jo huipussaan! ;)


      • vekah
        Ryhmärämä kirjoitti:

        Joo, ollaan mekin sääsivustoja tarkkailtu ja ensi silmäyksellä sää näyttää aika sateiselta/ukkostavalta. Luulenpa kuitenkin, että sateet ajoittuvat iltaan ja yöhön, ainakin jos tähän sivustoon on uskominen http://www.wunderground.com/global/stations/48601.html. Joten eiköhän siellä päivällä aurinkoa saada - ja on siellä ainakin lämmintä jos ei muuta! :)

        Matkakuume alkaa olla jo huipussaan! ;)

        kattomassa ton linkin ja näytti vähän parempaa ilmaa, kun Yahoo Weather. On siellä kyllä ainakin lämmintä!! Ollaan optimistisia, siellä on lämmintä ja paistaa aurinko koko ajan!! Tuntuuhan nuo hitaasti kuluvan viimeiset päivät ennen matkaa, mutta jokainen herätys on lähempänä lähtöä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      4490
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3271
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      72
      2238
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      344
      1685
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      207
      1603
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1547
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1253
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1242
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1167
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1122
    Aihe