Olemme menossa Gambiaan Mansea Beach-hotelliin maaliskuussa kolmeksi viikoksi. Haluaisin teettää esim. kotelomekon ja mahd. muitakin vaatteita. Miten toimin: mistä kankaat, miten vaatturi, kauanko kestää jne.? Onko kaupoissa hedelmiä ja vihanneksia, mikä on tavallisten ruokakauppojen hintataso? Tiedättekö hyviä paikallisten käyttämiä ruokapaikkoja/katukeittiöitä...... Ne ovat useimmiten parhaita, olemme ennakkoluulottomia!Onko menthol-savukkeita?
Gambian vaatturit
Tipi-Tii
81288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saa kauduilla olevista kojuista. Menthol-tupakeista en ole ihan varma, muita kyllä löytyy ja hinta on n.8 e/ kartonki. Itse en teettänyt vaatteita,mutta eräs suomalais nainen teetti pari mekkoa ja huiveja, hinta kankaineen n 40 e.Hyvin olivat tehty, siistiä jälkeä. Olimme samassa hotellissa jonne olet menossa, tosi kiva hotelli! Varoituksena voin sanoa että hotellin buffet-illallinen on todella kallis, vaikka ruoka oli kyllä hyvää.Samoin Italiais-ravintola on kallis mutta pizzat ovat tosi isoja. Kävimme myös unkarilais-ravintolassa, hinta-laatu suhde ok. Paras ruoka oli Afrikkalais-ravintolassa jonka nimeä en nyt millään muista, se oli African...Se on vähän hämärällä kujalla, mutta ruoka todella hyvää( kokeilkaa curry-kanaa, nam! )ja ne hotellin edustalla olevat tyypit on ihan ok, kyllä niiden kanssa pärjää! Mukavaa Gambian matkaa!
katoin ton teidän hotellin väärin, sorry. Me olimme sunbeach hotellissa ja nuo mainitsemani ruokapaikat on siinä lähellä.
Hei,
vihreää polttaen ainoa vaihtoehto on gambialainen Gold seal, joka vastaa vihreetä mallua.
Hedelmät ovat Suomen hinnoissa, ellet osaa todella hyvin tinkiä. 4 banaania tais paikallisen ostamana olla 100 dls, omenat ovat tuontikamaa ja maksavat n. 25 dls/kpl. Kaikkea saat ostaa kaduilta ja kojuista, myös supermarketeista.
Katukeittiöitä löytyy paljon esim. Serekundasta, hinnat n. 30-70 dls /ateria, siellä kannattaa käydä muutenkin. Serekundan markkinoilla on ompelijoita, sekä kangaskauppoja tosi paljon. Siellä teetin Mohammedilla parit puvut. Yläkerrassa putiikki. Hän auttaa kankaiden valitsemisessa myös.
Toivottavasti nautitte matkasta=)
banaaneja saa kymmennellä dalasilla ainakin 3 kpl ja omenat hieman kalliimpia 10 dalasia /kpl...Ruoka-annoksia todellakin saa alk. 20d/annos...Useimmiten ihan paikallisissa ravintoloissakin tarjolla päivän annos n. 30d. Vesipullojen ostaminen melkoista tuhlausta, vesipussin saa 2 dalasilla ja ihan yhtä hyvää.
suosittele vesipusseja.Näin miten ne kierrätetään, pesemällä vadissa.voivat olla aika bakteeripesiä!Ei se vesipullo nyt niin paljoa maksa että siinä kohtaa kannattaisi alkaa pihiksi.
pitää putiikkia lähellä hotellialuetta. Muistaakseni Linda - on asunut pitkään Gambiassa ja hänellä on ompelimo lähellä hotelleitam ,muistaakseni Kotussa. Kaikki taksikuskit kyllä tietävät ja smoin Tjäreborgin oppaat. Ainakin viime talvena kaupunkikierroksella heti ensimmäisenä päivänä poikettiin ostoksilla. Lindalla on valmiita vaateita myynnissä ja tekevät myös tilauksesta. ostin sieltä pellavajakun ja maksoin siitä 10 €.
Myös paikalliset, viralliset oppaat varmasti tietävät vaattureita - kannattaa kysellä.
Hedelmiä ostimme myös tien varrella myyvältä kauppiaalta - eivät ne siellä kovasti maksa missään. Suhteuta rahan arvo siihen, että 100 eurolla saat noin 3000 dalasia, joka on siellä kahden kuukauden keskimääräinen ansio. Jos viikossa pistämme vaikkapa vain 500 euroa menemään, niin sillä elää jo aivan hyvin - ainakin tavallisella menolla.
Kaivoin esille Tjäreborgin paikan päällä jakaman oppaan ja siellä on mainos tästä ruotsalaisesta räätälistä, Lindas Boutique. Tiedot ovat vuodelta 2007, joten jotain muutoksia on voinut toki tulla.
Osoite on 114 Atlantic Road ja lisämääreenä vielä "Bakaussa, lähellä kalasatamaa". Hintaesimerkkejä löytyy, omasta kankaasta ompelu 12 euroa, paitapusero, hame tai housut ja jos otat kankaat räätäliltä, 15-20 euroa samat vaihtoehdot.
Teetin ikäväkseni Fajara craft marketissa (vai mikä sen nimi oli) mekon, joka meni täysin pieleen. Se oli liian läpinäkyvää kangasta, ommeltiin MUSTALLA langalla, vaikka kangas oli oranssia, ja niin vinoon, ettei sitä voi mitenkään käyttää edes rantamekkona. Huvittavinta oli, että myyjä väitti sitä silkiksi, vaikka se oli sellaista valoverhokangasta, mitä lienee polyesteriä.
En muista, paljon maksoin tuostakin ilosta.
Seurueestamme jotkut teettivät Lindan ompelimossa vaatteita, en tiedä sitten niitten tasosta. Mutta sielläkin gambialaiset ukot niitä ompelivat eikä suinkaan itse Linda kaikkia. Gambiassa ompelija on näköjään miesten ammatti, en nähnyt yhtäkään naista ompelemassa. Serrekundassa oli joka toinen kauppa kangaskauppa ja sieltä sai ihania kankaita vaikka kuinka halvalla. Ostin kahta kangasta, toista 6 metriä ja toista jonkun 10 metriä ja maksoivat muistaakseni 4-5 euroa.