Niin tosiaan onko normaalia jos nuorella ( n. 7 viikkkoisella ) tyttö pennulla on tuossa alhaalla haarassa tuollainen tumma parin senti pituinen "pötkö"? Siis voisiko se olla joku napanuoran "jäännös" kohta mikä paranee aikanaan?
Asiallisia vastauksia pyydän!
Asiallisia vastauksia pyydän!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin siis kysymyskuuluu, että ohan tämä tyttö koira. Tällä kyää on "neljä tissiä" tossa, mutta onko poikakoirillakin? ( kun miehilläkin on nännit?).....ja voisin samalla suoraan kysyä, että näkyykö poikakoirilla heti 7 vk kivekset? Koska tuossa pötkössä ei sellaisi ainakaa näy
kertoo kyllä kumman olet ostanut, ja kyllä se papereissakin lukee.. voi teitä ihmiset..
Jos koira kynologiasi (oppi koirista, anatomiasta jne.) on tällä tasolla. Kipin kapin kirja kauppaan, sieltä löytyy alan kirjallisuutta runsaasti opit ainakin erottamaan koiran sukupuolen ja paljon muuta.Koiran ostajille pitäisi olla jonkin asteinen testi, ennen kuin pennun luovuttaa "kaltaisillesi".Ellei kysyjä satu olemaan alle 5 vuotias lapsi.
Jos meinaat sillä "pötköllä" sitä pitempää karvatupsua niin se on pillu.
juu kiitos vaan kaikille, on täällä sitten ilkeää porukkaa. Lääkäri sanoi, että pennulla on napatyrän tapainen tulehdus tyrä oireyhtymä joka ei jostain kumman syystä ole lähtenut ( siis napa ) ja tällaisia juuri tämän kaltaisia tapauksia on noin muutama vuodessa, joten ei ihme jos ei edes koiria tunteva ihminen ( minulla on ollut 2 koiraa aikasemmin ja olen aikuinen!) tietänyt
Koiranpentujen napatyrä on joko perinnöllinen tai synnytyksessä aiheutunut. Lisää tietoa saat ko. asiasta.www.google.com hakusanaksi Koiran napatypä siellä on runsaasti tietoa asiasta.
meillä oli koiralla napatyrä. sitä piti hieroa aina niin se hävis. jos se ei häviä tai siitä aiheutuu haitaa, kasvattajalla pitäis kai olla vastuu ja sen pitäis makssaa leikkaus. näin ainakin meillä.
Jos pennulla on luovutettaessa napatyrä, on kasvattaja velvollinen kustantamaan napatyrän leikkauksesta ja hoidosta aiheutuneet kulut. Tämä siis, jos kasvattaja on sitoutunut noudattamaan Kennelliiton sääntöjä eli on kennelliiton jäsen ja koiraa ostettaessa on käytetty asianmukaista kennelliiton kauppakirjaa.
Eikös kysyjä juuri pyytänyt, ettei nuita idiootteja vastauksia? Kai hän osaa itsekin koiran papereista katsoa, kumpaa sukupuolta se on. Koirista en pahemmin tiedä, mutta tuskin tuon ikäisellä pennulla olisi parin sentin mittaista pippeliä.
niin joo kun ei oel kasvattajalta vaan löydetty katuojasta itkemästä. Niin, aivan sanokaa vaan, että vastuutonta ottaa pentu sieltä, mutta olisiko pitänyt jättää kuolemaan? Olkoon pentu vaikka kaksi sukupuolinen niin tulen rakastamaan sitä kaikista eniten maailmassa! Lääkäriuin vasta parin päivän päästä kun ei ole "kiireellinen" tapaus. Itse olen kirurgi(valmistuva), mutta koirien antomiasta en tiedä