Hei! Olemme lähdössä heinäkuussa 09 kyprokselle Ayia Napaan.Haluaisin kysyä nyt teiltä paljon matkustelleet että mitä tuolla tulee huomioida? Tai lähinnä että onko ruoka siellä tuoretta ja terveellistä syödä,ettei heti tule mahatautia?
Entäpä sitten nämä paljon puhutut torakat? vilisteleekö niitä hotellihuoneissa? hotellimme on sun garden plus panthea(muistaakseni se nääin kirjoitettiin=))
Itselläni on kohta 20 vuotta kun olen viimeksi etelässä käynyt ja silloinkin olin 8vuotias,eli ei mitään muistikuvaa mistään=)
Kiitos paljon vastanneille!!
Entäpä sitten nämä paljon puhutut torakat? vilisteleekö niitä hotellihuoneissa? hotellimme on sun garden plus panthea(muistaakseni se nääin kirjoitettiin=))
Itselläni on kohta 20 vuotta kun olen viimeksi etelässä käynyt ja silloinkin olin 8vuotias,eli ei mitään muistikuvaa mistään=)
Kiitos paljon vastanneille!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ruoka on hyvää, tuoretta ja terveellistä syödä. Tuskin onnistut mahatautia saamaan jos vain jätät hanaveden juomatta ja muistat muuten nauttia reilusti vettä.
Torakoita löytyy toki luonnosta, kuten kaikista lämpimistä maista. Harvoin olen Agya Napassa hotellihuoneessa niihin törmännyt. Huoneet myrkytetään säännöllisesti. Mikäli huone on maantasalla saattaa torakka lattialla kävellä, mutta harvoin sielläkään. Tietenkin tosi edullisissa hotelleissa voi olla useampiakin, mutta niitä ei suomen matkatoimistoilla ole myynnissä.
Heinäkuussa saat varautua lämpöön, reilusti yli 30 astetta varjossa. Agya Napa myös juhlii rajusti heinäkuun, mutta juhlit tai et niin muista juoda, myös alkoholittomia juomia.
Varmasti loistomatka.
Olet selvästikkin käynyt kyproksella ja minulla olisi myös pari kysymystä kyproksesta, Ayia napa:
1. Oliko siellä vihrea luonto?
2. minkälaiset rannat olivat?
3. jos kävit hotellissa nimeltä Marina, minkälaista siellä oli?
4. Oliko saarella kallista? (ruoka, shoppailu j.n.e.)
Olisin todella kiitollinen vastauksista!
Moi,
itse olin viime kesänä ekaa krt AgiaNapassa eli vastauksia sulle:
1. Luonto ei ollut sinänsä kovinkaan vehreää, koska kaikkialla oli niin kuivaa (kesäkuu). Ei ollut kuulemma parin vuoden sisään kuin muutamana päivänä...
2. Rannat ok, perus-etelänrannat. On aurinkotuoleja, baareja ym. perussettiä. Siisti yleisilme mielestäni.
3. En käynyt.
4. kallista oli, todellakin. Jotain sai halvemmalla kuin Suomessa, mutta pääsääntöisesti joko samaa hintaa, mieluummin kalliimpaa. Ruokailu ravintolassa Suomen hinnoissa. Itse olimme paljon eräänlaisessa pikaruokapaikassa, nimeltään "Zorbas". Se oli kohtuuhintainen, edullisin löytämistämme. Jäätelöä 0,70e/pallo, pizzapalat muistaakseni 1,50e/iso pala, leivonnaiset 1 e alkaen. Leipomotuotteet (leipiä lukuunottamatta) oli edullisia; vrt. maitolitra n. 1,30 e.
Sinänsä voisin mennä uudestaankin, mutta rahaa pitää varata enempi kuin mitä viime reissulla oli.
siel on kaikki aika kallista.
Vähän kesti tämä vastaus, mutta tässä niitä nyt on.
1. Luonto on tosi vihreä ja upea keväällä. Kesän tullen kaikki kuivuu ja palaa. Tänä talvena on taas onneksi satanut joten maalis-huhtikuussa luonto parhammillaan. Veden puutteesta kärsitään sitten toukokuusta alkaen...
2. Rantoja on useita. Hienoa hiekkarantaa kilometri tolkulla. Mikäli haluatte muuta kuin rantatuolissa oleskelua niin upeita paikkoja löytyy vähän matkan päästä (vaikka fillarilla liikkuen). Esim Paralimnin ja Agya Napan välillä on upea kallioranta ja veden kirkkaus hämmästyttää.
3. Marina hotellia en nyt saa päähäni.
4. Kyproksen hintataso vastaa Suomea. Hinnat vaihtelevat kaupungeittain, Agya Napa kallein. Paikalliset eivät osta Agya Napan Supermarketeista mitään vaan käyvät Paralimnissa ostoksilla, josta löytyy pari tavarataloa. Shoppailut voi tehdä Larnakssa jossa parhaat kaupat tähän. Agya Napasta pääsee tosi hyvin esim. bussilla sekä Paralimniin että Larnakaan.
Vesipullot ovat arvokkaita (varsinkin Evian), joten sitä kannattaa ostaa isommissa erissä. On olemassa myös vesiautomaatteja, joista vesipullot voi täyttää hyvin halvalla.
Toivottavasti tästä oli apua!