ja tästä voi jopa joku oppia jotakin. Eräs tuttu joutui opettajan silmätikuksi, oli aina opettajan mukaan syypää kaikkeen. Heppu sitten lopulta suuttui ja kiskaisi opettajaa kirjalla täydet kaaliin, kiusaaminen muuten loppui siihen ja asiasta ei puhuttu.
Hauska
esimerkki,
12660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Surullinen esimerkki kaiken kaikkiaan. Eli oppilas turvautui fyysiseen väkivaltaan kohdattuaan opettajan taholta henkistä väkivaltaa. Oliko tämä mielestäsi oikein? Mitä tästä voi oppia? Senkö, että väkivaltaan tulee vastata (jopa rajummalla) väkivallalla ja asiat korjaantuvat? Entä, jos opettaja olisi loukkaantunut pahasti tai jos opettaja olisi vastannut vaikkapa nyrkeillään?
Mielestäni väkivaltaa ei koskaan lopeteta väkivallalla, oli se sitten sanallista tai fyysistä. Joka tapauksessa kuvaamassasi tapauksessa itse ongelma jäi hoitamatta, ja se luultavasti kalvaa molempia osapuolia loppuun saakka. Paha olo jatkuu molemmin puolin ja pahimmillaan projisoituu johonkin muuhun asiaan tai henkilöön tulevaisuudessa.
Hauska esimerkkisi ei ainakaan minun mielestäni ollut!
väkivalta olisi rajumpaa kuin psyykkinen, olen vahvasti eri mieltä. Opettaja voi toiminnallaan jättää lapseen elinikäiset vauriot, toisin on esim yhden nyrkiniskun kanssa. Jos minä saisin omalla kohdallani valita, niin mieluummin ottaisin kerran kunnolla pataan kuin kestäisin vuosikausien henkistä piinaa. Siinä olit oikeassa että asiat tule hoitaa puhumalla eikä väkivaltaisesti, mielipide oli aivan jees.
Tästäpä onkin kiitollista lähteä huomenna töihin välittämään tietoa eteenpäin koulussa. Ajatelkaa nyt hyvät lukijat, millaisessa ilmapiirissä me opet pahimmillaan työskentelemme! Ja millaisista kodeista kasvattimme tulevat.
Lippu korkealle, sivistystä tarvitaan.
minkälaisista kodeista opettajia sikiää, en nyt tarkoita että kaikki opettajat olisivat.......... mutta osa kuitenkin.
asioista, tietämättä täysin asioiden oikeata laitaa. Tuohon viestistäsi kopioituun pätkään, olen asiasta täysin eri mieltä. Olet kyllä oikeassa siinä, että henkinen väkivalta voi jättää pysyvät arvet lapselle, MUTTA niin voi tehdä myös yksi ainoa nyrkiniskukin! Se voi aiheuttaa pahimmillaan elinikäisen invaliditeetin. Yksikin isku päähän voi saada peruuttamatonta tuhoa aivoissa aikaan, johon ei edes pitkäaikaisella kuntoutuksella ole juurikaan mitään tehtävissä.
_________________________________________________
"Mainitsit
Kirjoittanut: että fyysinen 11.1.2009 klo 11.49
väkivalta olisi rajumpaa kuin psyykkinen, olen vahvasti eri mieltä. Opettaja voi toiminnallaan jättää lapseen elinikäiset vauriot, toisin on esim yhden nyrkiniskun kanssa."
_________________________________________________
AINOA oikea tapa toimia on, ettei käytä minkäänlaista väkivaltaa! Väkivalta ei koskaan ratkaise väkivaltaa. Asiat täytyy selvittää puhumalla, eikä nyrkein. Vaikka kuinka asiat riitelisi ja olisi solmussa, niin ihmisten ei tarvi riidellä. Asiat asioina ja henkilökohtaisuuksiin ei silloin tarvi mennä. Voin sanoa omasta kokemuksesta, että sillä lailla toimien asiat hoituu. Vielä kun muistaa, että asioista keskustellaan asiallisesti, niin se kruunaa onnistumisen.
narsistisen vamman kanssa, jopa ala-asteikäinen tietää sen olevan turhaa touhua. Ainoaksi vaihtoehdoksi jää koulun vaihto. Kiitos mielipiteestä.
apua ennen kuin se on lapsen kannalta liian myöhäistä.
ei kurista sinua, psyko!
vielä ole päässyt hoitoon...
vai oletko ihan viraton.
Ei se mene niin kuin elokuvissa, että noustaan sitten vaan ja jatketaan matkaa.
Toivottavasti saat itse pataan, kun siinä ei mitään tärkeetä siis kolahda.
poistamaan edes tappia tynnyristä jossa kasvoit. Esitin tuossa vaihtoehdot, taisit lukea turhan nopsaan.