Saako asuntoa markkinoida itse kun siitä on luopumassa? Silloin voisi säästää juurikin tuon 3 kk:n maksut jotka syntyvät kahden asunnon yhtäaikaisesta maksamisesta. Tiedän kokemuksesta että puskaradio on tehokas myyntikanava ja olen kuullut monen puistossa haikailevan asoa mutta kiroavan jonot. Vaikka asunnolle löytyisikin ostaja asokotien,avaran tai hason toimesta niin siinä kestää koska prosessi on hidas, lähetetään tarjouksia, odotetaan vastauksia jne. Itse markkinoinnin voisi aloittaa jo hyvissä ajoin ennen luopumis ilmoitusta.Onko siihen lupa?
saako markkinoida itse
reipas asokas
4661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten se hyödyttäisi, jos numerojärjestyksessä kuitenkin se annetaan? No ehkä siinä tapauksessa, että ei ole ketään jonossa tulemassa eli asuisit sellaisella alueella, johon ei ole tunkua. Samoin nuo päällekkäiset vastikkeet lienevät ongelma lähinnä silloin, kun ei ole yhtäkään tulijaa jonossa ko. asuntoon.
Juu ajattelin juuri että ei tähän varmaan jonoa ole, mekin saimme tämän jonottamatta tähän asuntoon, vahingossa vaan vilkaisin joskus netistä että vapaana on tämä. Mutta tosiaan ajattelin että onko ihan ok markkinoida itse. Ei ajankohtaista meillä vielä mutta sitten joskus, kun ei tämä tosiaan mikään pysyvä asumismuoto meille ole.Kiitos kuitenkin kannanotosta. Eikä se nyt maailmanloppu se 3 kuukauden vastike kahdestakaan ole, ajattelin vaan.
että hakisivat. Mutta jos on useampi halukas niin ei voi päättää kenelle menee, kun menee numeroiden mukaan. Isompia asuntoja on kyllä enemmänkin yleensä vapaana niin harvemmin niistä kilpailua on.
Eikö sitä vuokra-asuntoa voi yrittää hakea sellaista, johon pääsisi sopivasti muuttamaan niin ettei joutuisi maksamaan monen kuukauden vuokraa kahdelta ajalta, jos siis isommalta yhtiöltä hakee. Kuitenkin joskus vuokra-yhtiökin voi tietää että jokin asunto vapautuu jo muutamaa kuukautta ennen.
jos järjestyis vaihto tosiaan silleen jouhevasti. Vielä ei oo ajankohtaista mutta ehkä esim. vuoden päästä kun pitää hakea eskaripaikat niin mielellään vaihtas että päästään sit siihen kouluun mihin halutaan:) Aso asuntoon me varmaan tästä vaihdetaan koska vuokrataso tällä alueella ylittää vielä reippaasti asomaksut ja aurinkolahden alueelta muutenki vaikea löytää vuokra-asuntoa ku ei niitä oikeestaan oo, kaikki omistusta ja pari asoa.Kait se aina väkisin menee jonkin verran päällekkäin nuo asuntojen vastikkeet, kun asosta saa tarjouksen ni ei siitä kauheen kauan mee että pitää vastaanottaa asunto.