Kaikkea sitä kuulee koirarotujen käyttötarkoituksista. Vehnä-, airedalen- ja kerrynterrieriäkin käytetään paimenkoirina.
Kun niin monia rotuja ollaan kyetty kouluttamaan paimentamiseen, niin voiko melkein mistä tahansa rodusta saada paimenkoiran. Olisiko vaikka labradorinnoutajaa, beaglea tai kettuterriereitä mahdollista kouluttaa paimenkoiriksi, vaikka kokeneen bordergollien avustuksella? Ei ehkä kuulosta kovin järkevältä, mutta ihme rotuja niinä paimeninakin toimii.
T: Hullukka
Kun niin monia rotuja ollaan kyetty kouluttamaan paimentamiseen, niin voiko melkein mistä tahansa rodusta saada paimenkoiran. Olisiko vaikka labradorinnoutajaa, beaglea tai kettuterriereitä mahdollista kouluttaa paimenkoiriksi, vaikka kokeneen bordergollien avustuksella? Ei ehkä kuulosta kovin järkevältä, mutta ihme rotuja niinä paimeninakin toimii.
T: Hullukka
Vastaukset 9
Vanhimmat
siis gollie? mikä ihme se on...!? turhaa marinaa
...sitä on nyt kumminkin jo mahdotonta korjata, mutta sori nyt, et kirjotin vahingos väärin. Tiedän kyllä, et oikee nimi on collie. Ihan oikeesti, en haluis mitään turhaa soppaa kirjotusvirheestäni. Harmittaa tietysti.
T: Hullukka
olipas asiallisesti reakoitu :) tällaisista muiden pitäisi ottaa mallia...! Ihan harmittaa oma kommenttini :( ehkä tyyli tarttuu kun lukee näitä... vuhvuh :D
lienee siis reagoitu.. ;)
Myös hymiön jälkeen.
no siis woe nyyh nyyh...! mEE itKee äitilleS
tajunnu?
Se oli vitsi! Luepa vähän aikaisempaa kekustelua niin ymmärrät sinäkin!
...menkää molemmat pillittään äideillenne kinoistanne!
samasta tasosta ja joistakin kehitettiin paimenkoiria ja toisista metsästäjiä..mutta myös paimennus perustuu metsästämiseen eli susien tyyliin kerätä saaliseläimet kasaan kun toiset sitten hyökkäsi...ja kun bordercollie on kehitetty niin monesti niitä myös lopetettiin koska tappoikin lampaita eli kaikista niistäkään ei aina ollut paimentamiseen.
kyllähän vehnis on toiminut maatalon monitoimikoirana. Olisi kieltämättä hauskaa opettaa kettis paimentamaan tempun omaisesti koska luontaista ei liene tietenkään..omani kävi ajamassa lehmiä pentukoirana..onneksi lehmät oli tottuneet koirien höpsöttelyyn ja vain töllötti sarvet ojossa. ;)
Ja kettiksemme kyllä pyrkii pitämään porukkamme kasassa eli jos yksi perheenjäsenemme lähtee tulee heti kertomaan minulle vinkuen. Tai sitten yrittää ulkona pitää meidät koossa juoksemalla kaikkien luona vuorollaan. Huvittavaa sinällään..
Karjakoirilla menee enemmän "terrierimäiseen" käytökseen eli esim corgi voi mennä napauttamaan lehmän kintereeseen että saa sen eteenpäin toisin kuin bodercollie ajaa katseella lampaita.
Ja kyllä joskus hämmästyin tutun sheltistä joka tappoi siilejä kieräytti ne ympäri ja iski mahaan.