Olen suunnittelemassa omatoimimatkaa perheelleni (2 aik. 2 11 v. lasta)eka kertaa Thaimaahan lokakuuksi. Tarkoitus olisi viipyä Bangkokissa 3-4 yötä ja sen jälkeen huristaa taksilla Hua Hiniin pariksi viikoksi.
Kysynkin suosituksia hyvätasoisesta hotellista/alueesta Bangkokissa (hinta voisi olla siinä 50-80 e/yö välillä) josta olisi hyvät yhteydet tärkeimpiin nähtävyyksiin Bangkokissa. Ja mahtuuko niihin 2 2 samaan huoneeseen? Voisiko joku suositella sekä hotelleja että niitä must nähtävyyksiä joita kannattaa käydä katsomassa?
Entäpä Hua Hinissa? Tuntuu, että lähes kaikki hotellit on mitoitettu 3 hengelle ja kun meitä on 2 2, niin pitäisi varata 2 huonetta? Onko kokemuksia hotelleista sieltä? Haluamme asua kävelymatkan,max. 1 km, päässä Hua Hinin keskustasta ja rannalta.
Olisin kiitollinen, jos joku ystävällisesti kertoisi kokemuksistaan.
Minkälaiset ilmat Thaimaassa on lokakuussa?
Muita vinkkejä?
Hua Hiniin
2
793
Vastaukset
- just tullu
Bangkokissa Banglamphussa on keskeinen hotelli Viegtai. Wat Phra Kaew, Grand Palace ja kansallismuseo kävelymatkan päässä. Hua Hinissa keskustassa Thipurai City hotelli. Meitä oli 2 2 samassa huoneessa ja kaikille tuli aamiaisetkin samaan hintaan. Viegtaista saa perhehuoneen n.80 eurolla.
- päivaa
olimme hua hinin chom wiev hotellissa. perheessämme on 4 jäsentä hyvin mahtui, kun oli 2 kerrosta huoneistossa alaalla oli 1 parisänky ja yläällä 2 parisänkyä löytyi keittiö 2 vessa suihku yms. hotellin päärakennuksessa oli ystävällistä porukkaa ja siellä tarjottiin aamupala. tietokoneetkin oli päärakennuksessa hotelli oli suhteellisen halpa. uima allas oli myös ja hotelli oli meren rannalla. rannalla oli mahdollisuus ajaa vesi skootterilla. ainut miinus oli että sieltä oli 5-7 km kaupunkiin, mutta hotellin pihalta lähti takseja keskustaan sinne kesti ajaa 5-10 minuuttia. keskustassa jatkoimme kävellen.
bangkokissa olimme century park hotellissa oli 4 tähden hotelli halvalla lähti. tosin jouduimme olla kahdessa huoneessa mutta ei se tuntunut lapsia haittaavan kun oli viereiset huoneet. oli uima allas ja kuntosalit aamupala ja kaikki kerroksia oli 24. eli oli aika korkea.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18511127Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210582Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356020Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814830Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313316- 1723305
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402133Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991693Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61540Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161464