Tekijänoikeutta ei saa olla olemassa

loppu ahneudelle

Millän, mikä ei ole syötävää tai konkreettista tavaraa kuten pölynimuri, ei voi olla eikä saa olla tekijänoikeutta. Elokuva, peli, tietokoneohjelma tai musiikkilevy ovat kulttuuria ja siten kaikkien yhteistä omaisuutta, johon kellään ei voi eikä tule olla tekijänoikeutta.
Tekijänoikeus on luovuutta, kulttuuria ja yhteisomistusta rajoittava tekijä, joka on poistettava. Kaikki, mikä on digitaalista muotoa, on vain bittivirtaa joka kuuluu kaikille. Piratismi on yhteisomistusta ilman hyötymistarkoitusta. Jokaisella on oikeus säästää rahaa piratisoimalla tarvitsemansa asiat piratebaysta.

Ylipäätään on niin, että kaupallinen järjestelmä tulee romahtamaan omaan mahdottomuuteensa. Niinpä olisi siirryttävä mahdollisimman nopeasti sosialismiin ja suunitelmatalouteen, jossa jokainen saa kohtuullisesti, mutta kukaan ei vie toiselta esimerkiksi tekijänoikeuden muodossa. Vaihtoehto on olemassa, se on kommunistinen puolue.

13

1412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moneeey

      Kirjoitapas nyt oikein loistava kirja ja anna se mulle niin tahkoan rahaa. Sä voit sitten katsella vieressä ja miettiä että mitä tulikaan tehtyä kun et latiakaan saa

    • Miten kuvittelet kenenkään panevan kymmeniä tai satoja miljoonia elokuvan tekemiseen, jos kilpailija voisi vain kopioida sen ja myydä halvemmalla?

      • abdibabdi

        panevan heh heh...


    • Tietäjä...

      "Millän, mikä ei ole syötävää tai konkreettista tavaraa kuten pölynimuri, ei voi olla eikä saa olla tekijänoikeutta. Elokuva, peli, tietokoneohjelma tai musiikkilevy ovat kulttuuria ja siten kaikkien yhteistä omaisuutta, johon kellään ei voi eikä tule olla tekijänoikeutta.
      Tekijänoikeus on luovuutta, kulttuuria ja yhteisomistusta rajoittava tekijä, joka on poistettava. Kaikki, mikä on digitaalista muotoa, on vain bittivirtaa joka kuuluu kaikille. Piratismi on yhteisomistusta ilman hyötymistarkoitusta. Jokaisella on oikeus säästää rahaa piratisoimalla tarvitsemansa asiat piratebaysta. "

      Jos pelit, musiikki, kaikki tämä olisi vapaasti jaettavaa, millä pelien ja musiikin tekijät eläisivät ? Haloo, eikö yhtään järki päätä pakota. Mistä luulet heidän saavan elantonsa. Mikä kannustaisi heitä luomaan uutta musiikkia ja uusia pelejä ? Niin, ei mikään, ei tulisi enää pelejä tai musiikkia tai muutakaan viihdettä samalla tavalla kuten nyt.

      Epäoikeudenmukaisuuden poistamiseksi on erilaiset lait ja asetukset. Siinä ei ole mitään väärää, että tekemästään työstä haluaa korvauksen. Mitä väärää siinä muka on, kerro minulle ?

      "Ylipäätään on niin, että kaupallinen järjestelmä tulee romahtamaan omaan mahdottomuuteensa. Niinpä olisi siirryttävä mahdollisimman nopeasti sosialismiin ja suunitelmatalouteen, jossa jokainen saa kohtuullisesti, mutta kukaan ei vie toiselta esimerkiksi tekijänoikeuden muodossa. Vaihtoehto on olemassa, se on kommunistinen puolue. "

      Kommunistiset järjestelmät ovat aina kaatuneet omaan mahdottomuuteensa. Kaupallinen järjestelmä on kannustava, kannustava kehittämään jotain uutta. Kannustava tuottamaan musiikkia. Kilpailu on kaiken A ja O, jos halutaan kehittyä. Jossei ole kilpailua, eli jos kaikki saavat automaattisesti saman. Tulee suuret ongelmat yksinkertaisesti siitä että kannustimet puuttuvat, kaikki kehitys jämähtää siihen ja rappio alkaisi. Haluatko selittää, miten sitten toimittaisiin ? Sinäkö tosiaan haluat tätä ? Uskon ettet ole miettinyt asiaa läheskään loppuun.

      Kaikilla on kaupallisessa järjestelmässä mahdollisuus luoda omaa, menestyä hyvin. Suomessa kaikki saavat suunnilleen saman lähtöpisteen. Ilmaiseksi voit opiskella niin pitkälle kuin haluat. Kilpailujärjestelmä on kannustin, tekemään niin. Pitää olla jokin syy, jotain mitä tavoitella!

      Kommunistinen järjestelmä ei toimi, koska jos on ahkera, joka tekee työsnä hyvin. Hän saa saman kuin se, joka on laiska ja tekee vain puolet työstä, kuten varmaan sinä joka tätä haluat, jos haluat päästä niin helpolla. Ei se toimi sillä, ettei hyvästä suorituksesta palkita.

      Odotan saavani jotain vähän vahvempia perusteluja väitteillesi.

    • abdibabdi

      vitut tekijänoikeuksista piratismi ou jee!!!

    • kahenkilonsiikamies

      oot oikeessa abdibabdi harrastetaax sexii!!!????

    • abdibabdi

      joo harrastetaa ruåttalaista homopornoo isolla karva peniksillä!

    • PENISsiliini

      mä tuun mukaan ni tehä gangbang!

    • kahenkilonsiikamies

      joo llisää pepulle lisää lisää uuuuuuuuuuuuuuh!!!!!!!!!!!!!!! q p
      U

      • kahenkilonsiikamies

        q p
        U


    • PENISsiliiini

      kurrppa kyrrppä!

    • piraatti

      Piratismii,iii!

    • Anonyymi

      Samalla logiikalla asunto ei voi olla kenenkään omaisuutta, kun sitä ei voi kantaa mukanaan repussa ja omistus perustuu aina välilliseen todistuskeinoon - sopimus, osakkeet tai rekisteröinti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6777
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5381
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4335
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3791
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3539
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3219
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      245
      2859
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2161
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1673
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1555
    Aihe