..Eli kertokaahan mikä on/oli matkabudjettinne. Kuinka monta henkeä, minkätasoisia ravintoloita vai söittekö kenties majapaikassanne. Paljonko meni shoppailuun ym ym eli ylipäätänsä kaikelainen tieto saarten yleisestä hintatasosta kiinnostaa. Paljonko maksoi leipä, olut, viini, makkara, pihviliha tai juusto marketeissa jotta saa jonkin asteisen käsityksen siitä kuinka paljon rahaa on varattava viikkoa kohden. Huippuhyvää tietoa ensikertalaiselle.
Matkabudjetti
metsähiiru
242773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Meillä kuluu n. 100-120€ vuorokausi. Aamiaista ollaan laitettu itse ja päivällä jotain soppaa tai muuta. Joku viini tai likööripullo on nautittu ja jokunen cerveza ollaan rantakuppiloissa juotu. Iltaisin sitten ollaan syöty ulkona. Välillä vähän paremmin n. 70€ Välillä vähän halvemmalla 40€. Tuliaiset ja mahdolliset retket siihen päälle.
...lähellä Suomen hintoja...ja turisteja rahastetaan lomakohteissa. Ostoskeskukset ja ruokakaupat lomakohteissa tehty pelkästään hotellivieraille. Ihmettelin mistä "paikalliset" ostavat ruokansa. Ei heidän palkallaan (700e/kk, hotellisiivooja) osteta 3,5 euron leikkelepaketteja sis. muutama 5-6 siivua kinkkua/juustoa. Siis älyttömän kallista!!! Kumpa olisimme löytäneet tavallisten ihmisten kaupan jostakin niin olisi voinut verrata. OHJEEMME ON:Omat eväät Suomesta mukaan: kahvipaketti,meetvurstia ja pussikeittoja/-kastikkeita.... perunat,munat,vihannekset yms voi ostaa paikan päältä....näin säästimme pitkän euron. Syömässä kävimme ravintoloissa silti. Rahaa kului 300 euroa/hlö viikossa mukaan lukien tuliaiset. Vähemmälläkin voi selvitä. Mutta lomalla ei pitäisi olla köyhä eikä kipeä...liika pihistäminen pilaa lomafiiliksen.
En millään saanut noin paljon kulumaan rahaa päivässä elämiseen ! Kauppalasku n. 18e ja siinä oli juustot, munat, maidot, oluet, leivät, jamonit, hedelmät, viinit. Ja nehän riittivät moneksi päiväksi. Ulkona olut 1e, vinito 1e, kahvi 80c etc. Ravintolassa ahdoimme mahan täyteen (2hlöä) ja lasku oli 17,80.
Matkansa kustannustasoon pystyy vaikuttamaan valitsemalla matkakohteen muualta, kuin turistikeskuksista. Alla olevat hintaesimerkit
(www.retket.info) niille, jotka nyt kenties jo pakkaavat munakennoja ja pottuja matkalaukkuun.
Esimerkit siis Puerto de la Curzista, jossa ei paikallisia tarvitse etsiä, niitä on n. 40.000 asioimassa sulassa sovussa turistien kanssa samoissa kaupoissa.
http://www.retket.info/ajankohtaista/ostoskori.htm
Terkuin Sotavento
Paikalliset ostavat ruokansa esim Hyper Dinosta josta itsekkin lomalla haen ruoat ym asiat.Ainoastaan patongit aamulla saatan hakea siitä lähimarketista muuten aina hyperistä.Siellä on todellakin edullista ja hyvät lihatiskit,juustotiskit,hedelmät ym ym... suosittelen käymään siellä.(INGLESIN KUPEESSA SAN FERNANDOSSA)Itsekkin ihmettelin,että jotkut hakee kaiken siitä kallissta lähi kaupasta mutta toki jokainen tyylillään..
.....olimme Amadoreksessa, emmekä siellä nähneet Hyper Dinoa.Lähin ja ainoa ruokakauppa (Spar) sijaitsi 1km päässä rannan ja hotellin välillä.Uimarannalta hotelleihin palaavat nälkäiset turistit poikkesivat siihen paremman putteessa ostoksille....Luulen ettei Puerto Ricossakaan ole kyseistä kauppaa. Moganissa kylläkin.Seuraavan matkakohteen vallinnassa ratkaisee kyllä tuo paikallisen hyperin läheisyys! Amadores oli silti aivan upea paikka!
Ainakin loppiaisen aikaan ostarilla oli HiperDino... joka muuten ei ihan niin edullinen ole kuin mainostetaan. Esimerkiksi hiilihapotettu vesi oli Sparissa edullisempaa. Taidettiin ainoastaan kahvi ostaa HiperDinosta, Sparissa on parempi palvelu.
puerto ricosta hyper dino ainakin kyltti on linja-auton päätepysäkillä kyltti hyper dino 300 metriä.
Uskon siis ,että se löytyy siitä ihan läheltä.
Nämä hintatiedot on tehty Teneriffalle tehdyn matkan ajalta. Meitä oli matkalla kaksi aikuista. Laskimme käyttävämme 100 euroa päivä ja se kyllä riitti. Meillä kului n. 70 euroa perillä vietettyä päivää kohden. Siihen hintaan saimme aamiaisen, lounaan, illallisen juomineen. Kahden viikon loman aikana teimme aamiaisen pääsääntöisesti itse, söimme ulkona kaksi kertaa päivässä ja kävimme olueilla ja jäätelöllä tai herkuttelemassa muuten vaan päivittäin. Muutaman kerran teimme lounaan itse. Huoneistohotellissamme oli uuni, jossa oli helppo valmistaa pakasteruokia. Ruokajuomana yleensä viini ja vesi, joskus olut. Kallein ruokailu, joka sisälsi kalliimpaa viiniä maksoi tippeineen 44 kahdelle hengelle. Halvimmat olivat sitten noin parikymmentä. Esimerkiksi kiinalaisessa ravintolassa buffet maksoi alle 6 euroa. Kahvi oli mukana Suomesta. Hintoja; öljy maksoi euron, tuoremehu 0,75, pekonipaketti 1,40, tomaatit 6-8 kpl euron, kinkkupaketti 2 euroa, juustoviipalepaketti 1,90, patongit 0,35, kokoleipä 1,45, kanamunat 12 kpl 1,70, iso vesi 8 litraa euron, kivennäsvesi litra 0,50. Olut maksoi kaupassa (halvin) 0,75 ja baarissa 1,20. Aamiaisen sai kahvilassa kahdelle kympillä. Englantilainen aamiainen on hyvin runsas, sisältäen kaksi paahtoleipää, voin, kahvin, paistettua kanamunaa ja pekonia, papuja. Tapakset ovat edukkaita ja hyviä. Kanariansaarilla on erittäin hyviä ryppyperunoita, joita syödään mojokastikkeen kera ja ne maksoivat ehkä 3,50 per annos. Punaviinit ja valkoviinit kaupassa noin 4-6 euroa.
Jos tuosta sinulle on apua, niin hyvä on. Ruokalistoilta emme aina kaikkein arvokkaimpia ruokia valinneet, mutta emme myöskään laskeneet, mitä lomailu maksaa. Tallelokero oli 13 euroa viikko. Itse shoppailua emme kovin paljon harrastaneet. Vaatteet eivät sillä tavalla olleet merkittävästi edullisempia. Ei tuo koko summa varmaan suusta alas kulkeutunut, kai sitä jotain pientä aina tuli ostettua, mutta pääpiirteissään muonitukseemme siis käytimme noin 450-500 per henkilö kahden viikon aikana. Lentomatkojen ja kentällä olon aikana menee tietenkin enemmän rahaa, joten molempina matkustuspäivinä meni varmaan satanen.
En päässyt selville minne päin matkasi suuntautuu, mutta nämä tiedot siis Teneriffalta.
No teneriffallehan myö ollaan menossa helmikuun alussa. Kiva lukea eri kertomuksia eri ihmisten kertomana. Antaa hyvää osviittaa siitä kuinka paljon valuutttaa kannattaa varata.
eikä tilata!!! Visa vinkuu, ja kun ollaan palattu Thaikkulasta, niin ihmetellään sitten miten paljon sitä taas menikään. Kanarialle ei meitsiä saa edes köysissä, on se niin köyhien paikka.
Eikös juuri ne köyhät käytä sitä visaa?? ja varakkaammat maksavat käteisellä.Itse ainakin maksan käteisellä en luotolla enkä velka rahalla.Mutta kyllähän huomaa,että olet juuri se tyypillinen thaikkulassa velkarahalla juokseva idiootti.Joten vinguttele visaasi ihan rauhassa siellä thaikkulassa ja kerro sitten palattuasi lainan takaajillesi maksuvaikeusistasi ja se millä selviät veloistasi.
Kyllähän Kanarialla syö ravintoloissa halvalla esim just Kiinalaiset ja muissakin ravintoloissa löytyy alle 10€ menuja mutta eikö loman tarkoitus ole vähän nauttia elämästä, syödä hyvin ja maistella hyviä viinejä sekä unohtaa koto Suomen arki.Pihistellään taas sitten kotona jos tarvii ja odotellaan uutta matkaa.
Juuri näin.. ei lomalla pitäisi olla tarvetta pihistellä se äkkiä pilaa sen loman kun tarvii alkaa laskee joka senttejä,että voiko ostaa sitä tai tätä.. pihistellään sit suomessa ja säästetään uuteen matkaan.
Kuukausipalkka Suomessa on n. 850€/kk (- vuokra laskut eläminen), ja puolen vuoden varoitusajalla haluaa lähteä (kuten minä), niin silloin on pakko pihistää, koska rahaa ei yksinkertaisesti ole paljoa tuhlattavaksi. Tiedän, miksen säästä kauemman ja lähde vasta sitten...? Haluan puolen vuoden päästä, niin sitten on vain pakko lähteä vajaalla budjetilla. Ehkä täällä on joku muukin samanlainen köyhä maailmanmatkaaja....
aina käteisellä!! Että on tyhmää!! Kuka enää nykypäivänä maksaa RAHALLA. On todellakin pudonnut kehityken kärryiltä.
Eipä noita enää paljoa tapaa.
Tuo ei ole kauhean yksiselitteinen kysymys. Meillä on tapana maksaa päivittäiset pikkuostokset käteisellä, esim. marketin kassalla, kahviloissa jne. Isommat ostokset aina korteilla. En pidä mitenkään ajastaan jälkeen jääneenä käteisen käyttöä, kunhan koko matkabudjettia ei kanna Suomesta. Joustavasti tilanteen mukaan. Oleellista on se, että kortin käyttö tapahtuu aina asiakkaan silmien edessä ja useimmissa paikoissahan on nykyään se systeemi, jossa asiakas itse näpyttelee tunnarinsa ja kortti on koko ajan asiakkaan valvonnassa.
Ei tulisi mieleenkään katukuppilassa antaa korttia tarjoilijalle; kyllä sen verran pitää olla käteistä pätykkää, että viinilasillisen, n. 1,50 per henkilö pystyy maksamaan.
Ilmeisesti sitten jäänyt sinne jälkijunaan mutta käteinen on itselleni se luonnollisempi tapa kun mulla ei ole sellaista visa korttia jossa on se visa luotta mul on se electron justa mutta suomesta vien rahat ja laitan tallelokeroon esim. ja sieltä otan tarpeen mukaan sopivasti matkaan aina kun jonnekin menen toiminut hyvin jo vuosia.Eli käyttäkäämme jokainen juuri kuten itse haluamme korttia,tai rahaa pääasia ,että me jokainen nautimme ja rentoudumme lomallamme eikö näin.
samoin toimimme mekin.
mekin aina kaikki maksamme ja kortti on vain varalta mukana! Ei ole korttia käytetty vielä kertaakaan viimeisten 10 vuoden aikana Inglesin matkoillamme, vaikka olemme olleet siellä joka vuosi 2-3 viikkoa! Kortilla maksamiseenkin menee ylimääräistä!
Ns. pelkät "elantokulut" ovat yleensä joka vuosi olleet samat (ilman shoppailukuluja) eli n. 200 euroa/viikko/henkilö. Sisältyy ateriat siten että noin joka toinen päivä syöty ulkona ja joka toinen päivä itse valmistettu. Ulkoruokintapaikat valittu halvimmasta päästä sillä annoskokoon vaikuttaa sekin, ettei muuten jaksa iltaisin tanssia ja lisäksi hotellimme hintaan sisältyy buffet-aamiainen!
Hintaan sisältyy myös kaikki juomat (huom! joka ilta 1-2 paikassa jossain ravintolassa tanssimassa)!
Siitä vaan lomabudjettia laskemaan ja miettimään mitä muuta aikoo ostaa (retket yms. ylimääräiset kulut) riippuen tottumuksista, "jalkaterän asennosta" ja mahdollisista muista "mielihaluista".!
Olisihan sitä vaikka maksanut enemmänkin esim. kiinalaisessa ravintolassa, mutta kun ei ne vaan ottaneet buffésta enempää. Ei me siellä pihistelemässä oltu. Ei tipissäkään tingitty. Ja kiinalainen sattuu olemaan lempiruokaa. Siellä vaan saa herkullisia ateroita edullisesti, että ei vastaavaa löydy Suomesta vaikka maksaisi parkymppiä per annos. Kävimme kiinalaisissa ravintoloissa aika usein ja tilasimme myös á la carte listoilta, mutta kun ei nekään maksaneet paljoa.
Vuosi sitten olimme samassa paikassa lomalla viikon ja silloinkin jäi matkakassaan rahaa, jota sitten piti ihan tuhlailla.
Puerto de la Cruzista löytyi ravintoloita, joissa oli hintavia aterioita, mutta sitten laatu-hinta suhde ei ollutkaan kohdallaan. Tuli pettymyksiä semmoisissa paikoissa, joissa aiemmin oli ollut tosi hyvä ruoka. Mutta kun ei kerran mainosteta niin ei moititakaan. Tarkoitan, että ei se hinta ole aina se mittari, miltä ruoka tai viini maistuu vaan ravintolan kokki ja viinin sisäänostaja.
Me joulu ja uusivuosi oltiin Maspalomasissa.. 2 aikuista ja 3 lasta, kahden viikon reissulla. Matkabudjetti oli 200 euroa per päivä, ja hyvin tultiin toimeen. Visakin oli varuulta mukana. Lomalla ei ole syytä pihistellä, vaan nauttia lomasta. Ja tuolla budjetilla se ainakin onnistui :D
Ja ulosottomies kintereillä, niin sillon se on vähän pakko.
Kannattanee vaihtaa kaksisataset vähän pienemmäksi ennen ku viikon lopussa hyppään koneeseen.
Matkabudjetti on joko 200e tai 2000e, sen päättää onnetar yhdessä jalkapalloilijoiden ja jääkiekkoilijoiden kanssa.
Hehän jo maksoivat matkat, joten luottoa riittää.
Ei muuta kun vetolistoja silmäilemään.