kevyehköjä TAKKARATKAISUJA?

Valmistaloa ollaan katsottu, johon takkaratkaisu parhaanlainen olisi kaiketi kevyehkö, noin 1000 kg, yhdessä teräshormiston kanssa. Painoraja rakenteiden takia. Onko kokemusta, tietoja, hintoja hyväksi todetuista ratkaisuista?
Tarkoitus olisi kuitenkin hankkia varaava takka, eikä mitään "kamiinaa"...
61592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tiilen ym lämmönvarauskyky perustuu painoon . Vuolukiven op. on 2,8 , tiilen 1,8 , joten n. 900 kg:n vuolukivitakan fyysinen koko jää aika pieneksi , tiilestä saa kookkaamman ja sellaisen kuin haluaa , ongelma voi olla löytää muurari .

Äänestä

Nykypäivänä on melkoinen määrä erilaisia tehdasvalmisteisia tulisijoja, jotka täyttävät asettamasi kriteerit. Perinteisten kivi, tiili ja kaakelitulisijojen lisäksi kannattaisi tsekata myös kaminavalmistajien "raskaimpia" malleja. Nämä eivät enää ole mitään 1 mm pellistä hitsattuja matolaatikoita, vaan aivan jotain muuta. Keski-euroopassa tehdään ja myydään tukuttain metallisydämellä varustettuja tulisijoja, joissa on nykypäivän hitechia olevaan tulisijaan ympätty hyvinkin 500 - 1000 kg lämpöä varaavaa massaa. Kannattaa tutustua.

Äänestä

Niin..tonnin painoista ei oikeastaan voi vielä luokitella varaavaks tulisijaksi. Painoa pitää olla 1500 kiloa vähintään.TOki tonninen varaa juur niin paljo ku on massaa.En toisesta viestistä ymmärtänyt miksi muurarin löytyminen on ongelma.
Tiilestä saa tonnin painoisen, mutta se paino si rajoittaa rakenteita,eli jotta saadaan kaikki tarvittava tavara mahtumaan tonniin, on jo pesänkin oltava suht pieni.Hei yksvaihtoehto vois olla pysty-/peltimuuri niitä on alettu uudestaan herätellä henkiin.Niissä on tehoa johtuen varsin ohuista seinämistä, ja peltejä saa nykyään jos jonkinlaisia..eikä paino oo kaukana tonnista!
Suosittelen tulisijamuurarin paikallakäyntiä, esim osoitteesta www.tulisijat.info

Äänestä
  • päädyimme kiertoilmatakkaan vaikka rakenteet olisi kestänyt kovempaakin painoa eli 2000 kg varaavantakan. kiertoilmatakka reagoi nopeasti lämmön tarpeeseen ja toimii muun lämmön talteenoton kanssa hyvin ja palamisajan saa säädettyä vaikka 8 tunniksi per pesällinen. tämäkin on vaihtoehto, kevyt ja takan näköinen.

    Äänestä

  • pihla kirjoitti:

    päädyimme kiertoilmatakkaan vaikka rakenteet olisi kestänyt kovempaakin painoa eli 2000 kg varaavantakan. kiertoilmatakka reagoi nopeasti lämmön tarpeeseen ja toimii muun lämmön talteenoton kanssa hyvin ja palamisajan saa säädettyä vaikka 8 tunniksi per pesällinen. tämäkin on vaihtoehto, kevyt ja takan näköinen.

    palautteestanne, saisinko vielä linkin ainakin tosta kiertoilmatakasta?

    Äänestä

  • ärripurri kirjoitti:

    palautteestanne, saisinko vielä linkin ainakin tosta kiertoilmatakasta?

    www.lampomaa.fi osoitteesta löytyy tietoa ja paikanpäälläkin kannattaa käydä katsomassa millaisia takkoja löytyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärripurri kirjoitti:

Valmistaloa ollaan katsottu, johon takkaratkaisu parhaanlainen olisi kaiketi kevyehkö, noin 1000 kg, yhdessä teräshormiston kanssa. Painoraja rakenteiden takia. Onko kokemusta, tietoja, hintoja hyväksi todetuista ratkaisuista?
Tarkoitus olisi kuitenkin hankkia varaava takka, eikä mitään "kamiinaa"...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu