Meillä on nyt 8kk oleva uros vehnäterrieri.Koiramme on sisä siisti mutta merkkaa kissojen kiipeily telinettä kaapin kylkeä ja vessan pynttyä. Miten saamme merkkailun loppumaan?
Merkkailu
Avun tarvitsija
61081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käyppä lukemassa ohjeita vaikka sivulta:
www.koirakoulukompassi.com ja osiosta sisäsiisteys.
...miten tuo osoite tulisi kirjoittaa, jotta pääsisi suoraan jonnekin sisäsiisteyden aiheisiin. Vaikka en itse tätä kyselyä aloittanut, olisi mukava tietää, miten tuolta sivustolta pääsee neuvoihin sisäsiisteydestä. En itse semmoista sieltä löytänyt.
Ja Avun tarvitsija: minusta koirallasi saattaa olla nyt pyrkimyksenä lauman hallitseminen. Koita nyt huolehtia siitä, ettei koira totu mihinkään johtajuuteen. Ole riittävän määrätietoinen koiraa kouluttaessasi, jotta koira huomaa, kuka on pomo talossa. Kodin merkkailu on merkki hallitsemisesta.
T: Otterhound
Etusivulta menet kohtaan artikkeleita ja sieltä listastakatsot sisäsiisteys kohdan. Sieltä löytyy hyviä neuvoja moneen muuhunkin tilanteeseen.
on nuorelle koiralle tärkeää. jos ei saa koiraa kiinni itseteosta, kyllä koira ymmärtää jos jälkikäteenkin näyttää lirua ja ottaa niskastaa kiinni toruu kunnolla.
olen samaa mieltä, että pentu on sen ikäinen että sille on selvästi ilmoitettava kuka määrää...
on näytettävä ihan eri keinoilla kuin väkivallalla! Nyt aloittaja pian kirjastoon lainaamaan erilaisia koirankoulutus oppaista. Tuire kaimio ja Jan Fennell ovat hyviä.
Aggressiivinen käytös voi tarttua omistajasta koiraan, eli koira voi ottaa mallia omistajansa käytöksestä. Olet oikeassa, aivan vääriä olivat nuo edellisen neuvot.
T: Sussex spaniel