Olen syöttänyt Whiskas Junioria. Mutta uloste haisee hirveälle ja on vetistä. Raksut ei mene alas ja muutenkin nirso kisu. Eli mikä kissanruoka olis hyvää eläinkaupasta? Kastikeessa ehdottomasti:D muu ei mee alas. Kokeiltu on. eikä mikään raaka.
Pennulle penturuokaa
millaista safkaa
4450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
täällä missä mä asun on suht surkeet valikoimat tällä hetkellä penturuuassa, joten valitettavasti en osaa antaa mitään vinkkiä kastikkeessa olevasta penturuuasta.
Mutta suosittelen kokeilemaan esim. feline portan penturuokaa (siinähän on sellaista nestettä mukana, vaikkei varsinaista kastiketta olekkaan) tai sitten esim. almo naturen penturuokaa. Nuo on sellaisia jotka on meillä ainakin kelvanneet tosi nirsoille pennuillekin, jotka on aiemmin tottuneet syömään vaan marketin kastike ruokapusseja:)
Osta esim. purkki kumpaakin, niin ei tule suurta tappioita jos jostain syystä ei maistukkaan.
Mutta toivottavasti joku osaisi neuvoa ihan sellaisen kastikkeessa olevan penturuuankin!
mistäs kyseisiä penturuokia olet ostanut??
nyt on ollut kamalasti puhetta siitä että mitä pennulle ruuaksi.. ja mun pentu on kans huono syömään yhtään mitään.. mutta yritän opettaa sitä syömään ihan viiliä,, lihaa.. kalaa. niinku tuoreena.
Oletko kokeillut Animondan Rafiné Soupea? Sitä on ainakin 2 eri makua pennuille, meillä maistuu hyvin. Saman firman Vom Feinsten -pateet ovat myös varsin herkullisia :oP
Hei!
Ruokakaupoissa ja marketeissa myytävät kissanruuat eivät ole niitä parhaimpia, joskin kyllä halvempia, kuin mitä eläinkaupoista saatavat. Laadukasta märkäruokaa olisi kuitenkin hyvä syöttää pennulle, jotta saa kaikki ruuasta tarvitsemansa kasvuvaiheeseensa. Eli jos syötät pelkkää kotiruokaa, pitäisi huolehtia tarvittavista vitamiineista! Mene eläinkauppaan ja kysy myyjältä, tai tutustu ensin pennun ruokintaan.